یاری دهنده و پشتیبان این رسانه در راه اهدافش باشید

البرز نیوز  رسانه ای مستقل و آزاد است که در تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه تلاش می کند.
این وب‌سايت اخبار و گزارشهای دقيق و عينی و بیطرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامهنگاری حرفهای را به شما ارائه میکند.
این رسانه در تلاش است تا در حساسترین لحظات تاریخی میهنمان صدای ایرانیان بوده و آن را انعکاس دهد به امید آنکه روزی جامعه ی ایرانی خود تعیین کننده ی سرنوشتش باشد.
این رسانه در ادامه ی فعالیت های "سبز یعنی وطن" با امکانات شخصی بوجود آمده و برای تداوم خود نیازمند به همکاری های معنوی و مادی شماست تا اهدافش را به پیش ببرد لذا در فعالیت این رسانه و ادامه ی حیات آن از کمکهای خود کوتاهی نکنید و با پشتیبانی خود به ادامه ی فعالیتش ما را یاری دهید. 
با سپاس و احترام
البرز نیوز

 

با هم قوی ترهستیم

سخن سردبیر - سرمقاله

خبرهای کوتاه

 • نماینده‌های راستگرای هند 'به زور به کارگر روزه‌دار نان خوراندند'
  بی بی سی: نشست مجلس سفلی و علیای هند به دلیل جنجال بر سر تلاش چند نماینده هندو برای به زور غذا خوراندن به یک مرد روزه‌دار مسلمان به تعویق افتاده است. طبق گزارش‌ها، چندین نماینده مجلس هند از حزب دست راستی شیو سنا وقتی دیدند غذای مورد علاقه آنها در رستوران محل کارشان تمام شده، خشم خودشان را روی کارگر مسلمان رستوران خالی کردند و به زور تلاش کردند به او نان بخورانند. ویدیو این صحنه در چندین شبکه تلویزیونی پخش شده و باعث بروز واکنش‌های شدیدی شده است. سیاستمداران جناح مخالف به رهبری حزب کنگره این اقدام نمایندگان دست راستی هندو را، ناقض باورهای مذهبی دانسته و آن را محکوم کرده‌اند. آنها خواهان عذرخواهی رسمی حزب شیو سنا شده‌اند. راجان بابورائو ویچاره، یکی از نمایندگانی که در این کار دست داشت، گفته است که او با این کار تنها درصدد اعتراض به کیفیت غذای رستوران بوده است. او گفته است که پس از پخش این ویدیو متوجه شده که آن فرد مسلمان است و از این بابت ابراز تاسف کرده. حزب شیو سنا که حزب ملی‌گرای هندو است، بارها باعث بروز خشونت‌های مذهبی در هند شده است. روزنامه ایندین اکسپرس نوشت که چند ساعت پس از این رویداد، شرکت تامین کننده غذای این رستوران دولتی فعالیت خود را متوقف کرد و در بیانیه‌ای گفت که کارگر مسلمانش از این حادثه به شدت رنج دیده است. شیو سنا یکی از قدرتمندترین احزاب منطقه‌ای هند است. فعالیت این حزب عمدتا در ایالت مهاراشترا است. این حزب در حال حاضر ششمین حزب بزرگ پارلمان با ۱۸ کرسی است و از متحدان حزب حاکم بی‌جی‌پی به شمار می‌رود. 
  1
 • تصاویر آرشیوی از محل حملات در عراقمرگ ۲۱ نفر در انفجار بمب در بغداد
  بی بی سی: مقام های پلیس و پزشکی در عراق می گویند که یک بمبگذاری انتحاری در بغداد پایتخت این کشور جان حداقل ۲۱ نفر را گرفته است. حداقل ۱۳ غیرنظامی در این حمله که در یک ایست بازرسی پلیس در نقطه ورود به محله کاظمیه روی داد کشته شدند. بنابه گزارش ها بسیاری از کشته ها درحال رفتن به یک حرم شیعه در ناحیه بودند. به گفته منابع امنیتی حداقل پنج نفر از کشته ها ماموران پلیس بودند. حرم امام موسی کاظم که برای شیعیان مقدس است در این ناحیه قرار دارد. در حادثه ای دیگر در عراق حداقل ۱۴ نفر در حمله هوایی در نزدیکی شهر فلوجه کشته شدند. دولت عراق برای چندین ماه در فلوجه مشغول نبرد با پیکارجویان بوده است. عراق در ماه های اخیر شاهد افزایش بی ثباتی بوده است. دولت این کشور هم اکنون سرگرم نبرد با پیکارجویایی است که شهرهایی را در شمال غربی عراق اشغال کرده اند. پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام، داعش، در ماه ژوئن موصل، دومین شهر بزرگ عراق، را اشغال کردند. آنها از آن زمان تاکنون کنترل نواحی شمال غربی عراق را به دست گرفته و به شهرهای مجاور بغداد نزدیک شده اند. مناقشه جاری در عراق رنگ و بوی فرقه ای دارد و تا حدود زیادی نشانگر شکاف میان سنی ها، شیعیان و کردها است. دولت تحت رهبری شیعیان است که با نیروهای سنی داعش و دیگر گروه های سنی مبارزه می کند. 
  2
 • بریتانیا هنوز برای صادرات سلاح به روسیه مجوز صادر می‌کند
  بی بی سی: سخنگوی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا گفته است که این کشور از ماه مارس به این سو، سلاح‌ به نیروهای مسلح روسیه نفروخته است. اوایل این هفته، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا از کشورهای اروپایی خواست تا روسیه را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهند. کشورهای غربی، روسیه را متهم می‌کنند که با تجهیز نظامی جدایی‌طلبان در شرق اوکراین، امنیت منطقه را به خطر انداخته است. این کشورها، جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در اوکراین را مسئول سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزیایی دانسته‌اند. دیوید کامرون همچنین از فرانسه به دلیل فروش دو ناوجنگی به نیروی دریایی روسیه انتقاد کرده است. در مقابل دولت فرانسه هم بریتانیا را به دلیل ارتباط تجاری و مالی با روسیه هدف انتقاد قرار است. دولت فرانسه می‌گوید که بریتانیا باید ابتدا به "نقشی که الیگارش‌های روس در بخش مالی لندن ایفا می‌کنند" بپردازد. روزنامه‌های بریتانیا همچنین گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که در آن به کمک‌های مالی قابل توجه میلیاردهای روسی نزدیک به ولادیمیر پوتین به حزب محافظه‌کار بریتانیا اشاره شده است. حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون حزب اصلی در دولت ائتلافی بریتانیاست. گزارش پارلمان بریتانیا خاطرنشان می‌کند که مجوز فروش سلاح از جمله فروش قطعات آتشبار ضد هوایی کماکان به قوت خود باقی است. نمایندگان مجلس بریتانیا خواهان توضیحات فوری دولت در این باره شده‌اند. کمیته کنترل صادرات تسلیحاتی در پارلمان بریتانیا در گزارش خود گفته است که تنها ۳۱ مجوز صدور تسلیحات بریتانیا به روسیه لغو و یا به حالت تعلیق در آمده است. این کمیته در گزارش خود گفته است که مجوزهای صادرات تفنگ‌های تک تیراندازی، دوربین‌های دید در شب، قطعات موشک‌های هوا به هوا، هلیکوپترهای رزمی، خرج عمقی و راکت انداز کماکان پابرجاست. به گفته این کمیته پارلمان بریتانیا، اجازه صادرات مهمات سلاح کوچک، پایه توپ، جلیقه حفاظتی پرسنل، تجهیزات ارتباطات نظامی و تجهیزات کشف رمز هنوز داده می‌شود. دولت بریتانیا گفته است که تمامی مجوزهای صادرات اسلحه به روسیه تحت بررسی هستند و بیشتر مجوزهایی که هنوز اعتبار خود را حفظ کرده برای صادرات تجهیزاتی است که "مصارف تجاری" دارند.
  3
 • 00درخواست کمک ۱۵۰ هزار دلاری مصباح یزدی از هاشمی رفسنجانی
  سحام – تارنمای اکبر هاشمی رفسنجانی ، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نامه ای را با دست خط محمد تقی مصباح یزدی منتشر کرد که بر اساس آن ، وی در سال ۱۳۶۹ ، زمانی که هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بود ، درخواست مبلغ ۱۵۰ هزار دلار کمک بلاعوض دولتی ، برای سفر بیست نفر از اعضای حوزه علمیه به آمریکا و کانادا کرده است. لازم به توضیح است که ارزش مالی مبلغ ۱۵۰ هزار دلار در سال ۶۹ و سال های پایانی جنگ ، در حالی که کشور در طول هشت سال تجاوز ظالمانه صدام علیه ایران ، نیازمند بازسازی بود ، بسیار بیشتر از ارزش فعلی این مبلغ بوده است. بسیاری از شاگردان مصباح یزدی تحصیل کرده غرب ، به خصوص کانادا و آمریکا هستند و خود وی نیز چندین مسافرت به این کشورها داشته است. متن نامه مصباح یزدی به رییس جمهور وقت به شرح زیر است : محضر مبارک حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی «دام عزه العالی» با اهداء سلام و تحیات - پیرو مذاکره روز دوشنبه ۲۹/۵/۶۹ در مورد ۲۰ نفر از فضلای حوزه علمیه و اعضای گروه فلسفه بنیاد باقرالعلوم جهت شرکت در کنفرانس تحقیقات فلسفه و علوم اسلامی به کانادا و آمریکا (نیویورک)، برابر برآورد تقدیم شده ، مبلغ ۱۵۰ هزار دلار مورد نیاز است. مستدعی است به هر صورتی که صلاح می دانید دستور تامین و پرداخت آن را به حساب جناب آقای خرازی صادر فرمایید. با تشکر و التماس دعا، محمد تقی مصباح یزدی
  4
 • نمودهای یهودی‌ستیزی در تظاهرات ضد جنگ غزه
  دویچه وله: شرکت‌کنندگان در تظاهرات علیه جنگ غزه در پاریس به کنیسه‌ها حمله کردند و در برلین شعارهای ضدیهودی سر دادند. برخی دولت‌های اروپایی نگران رشد یهودی‌ستیزی هستند. تظاهرات علیه حمله اسرائيل و به نفع این کشور ادامه دارد. از دو هفته پیش جنگ در نوار غزه جریان دارد. بیش از ۶۰۰ نفر تا کنون بر اثر حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند. دست‌کم ۳ هزار نفر هم آسیب دیده‌اند. از اسرائيلی‌ها ۲۷ سرباز و دو غیرنظامی کشته شده‌اند.جنگ غزه بر کشورهایی که دور از خاورمیانه هستند نیز تاثیر گذاشته است. در روزهای اخیر صدها نفر در شهرهایی چون فرانکفورت، اسن، برلین و پاریس علیه عملیات نظامی اسرائيل در نوار غزه دست به تظاهرات زده‌اند. رنجی که انسان‌ها در مناطق فلسطینی‌نشین می‌کشند، بسیاری از مردم آلمان را نیز متاثر می‌کند. تصاویر خانواده‌های در حال فرار و کودکان کشته یا زخمی شده برای بسیاری تکان دهنده هستند. از دو هفته پیش جنگ در نوار غزه جریان دارد. بیش از ۶۰۰ نفر تا کنون بر اثر حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند. دست‌کم ۳ هزار نفر هم آسیب دیده‌اند. از اسرائيلی‌ها ۲۷ سرباز و دو غیرنظامی کشته شده‌اند. جنگ غزه بر کشورهایی که دور از خاورمیانه هستند نیز تاثیر گذاشته است. در روزهای اخیر صدها نفر در شهرهایی چون فرانکفورت، اسن، برلین و پاریس علیه عملیات نظامی اسرائيل در نوار غزه دست به تظاهرات زده‌اند. رنجی که انسان‌ها در مناطق فلسطینی‌نشین می‌کشند، بسیاری از مردم آلمان را نیز متاثر می‌کند. تصاویر خانواده‌های در حال فرار و کودکان کشته یا زخمی شده برای بسیاری تکان دهنده هستند. صدراعظم و رئیس جمهور آلمان یهودی‌ستیزی را محکوم می‌کنند. رئیس جمهور آلمان، یواخیم گاوک، و صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل، روز چهارشنبه (۲۳ ژوئيه / ۱ مرداد) تظاهرات ضدیهودی در آلمان را به شدت محکوم و با جامعه یهودیان ابراز همبستگی کردند. 
  5
 • دستگیری چند سرباز اسرائیلی به اتهام درز دادن آمار تلفات اسرائیل در غزه در «واتس آپ»
  العربیه: ارتش اسرائیل اعلام کرد که شماری از سربازان خود را به خاطر درز دادن شمار نظامیانی که در نوار غزه کشته و زخمی شده اند، دستگیر کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک غیر نظامی نیز به همین اتهام دستگیر شده است. این افراد اقدام به درز دادن شمار نظامیان اسرائیلی کشته شده در نوار غزه از راه شبکه های اجتماعی به ویژه «واتس آپ» کرده اند. پس از یک هفته از جنگ زمینی با حماس در نوار غزه، دستکم 32 نظامی اسرائیلی کشته شده اند. برخی اسرائیلی ها می گویند ابتدا از شبکه «واتس آپ» از کشته شدن بستگانشان مطلع شدند. برخی دیگر هم می گویند که ابتدا خبرهای غیر صحیحی درباره کشته شدن غیر نظامیاشان به دستشان رسیده است. این پدیده باعث شد برخی از اصحاب رسانه اسرئیلی خواستار آن شوند تا اخباری غیر رسمی درباره شمار تلفات اسرائیل در جنگ با فلسطینی ها در غزه منتشر نشود. از این رو و با امید کنترل باطلاعات، ارتش اسرائیل تلفن های همراه سربازانی که به جنگ می روند را، مصادره کرد. ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد در جریان تحقیقاتی که «منابع علنی و سری» را در بر گرفت، شماری از نیروهای خود را بازداشت کرده است. بنا بر این اعلام: «اطلاع دادن به خانواده سرباز یا افسری که در عملیات کشته شده، یکی از حساس ترین اقدام ها است و ارتش برای این لحظه حساس، برنامه ریزی دقیقی دارد.» این بیانیه افزوده است: «پیام های غیر رسمی که از راه شبکه واتس آپ منتشر شد، مسئولانه نیست و به سرعت در شبکه اجتماعی گسترش یافت.» همچنان آمار سربازان اسرائیلی که در جنگ با فلسطینی ها ددر نوار غزه کشته شده اند، ضد و نقیض است. آماری که گردان های عز الدین قسام شاخه نظامی حماس از شمار تلفات اسرائیل منتشر می کنند، با آماری که منابع رسمی اسرائیلی اعلام می کنند، متفاوت است. اختلاف درباره یک سرباز اسرائیلی که حماس می گوید او را به اسارت گرفته، همچنان پا برجا است. اسرائیل ابتدا این خبر را تکذیب کرد اما پس از آن اعلام کرد که این سرباز ناپدید و به احتمال زیاد کشته شده است. 
  6

ویدئو انتخابی روز


علم و دانش

کلیپ های البرز

گزارشها و گفتگوهای ویدئویی ما را در اینجا دنبال نمایید

kliphaye-alborz 

 

 

ادامه

صفحات ویژه

دریافت روزنامه ها

sabz yaani vatan
روزنامه ها را دانلود کنید

 ادامه

وبلاگ سبز یعنی وطن

weblog

 

 مطالب گذشته را دنبال کنید 

ادامه

نظر خواهی

به نظر شما

استقلال کردستان عراق

3
دور از ذهن نیست و به کردستان ایران نیز مرتبط می تواند باشد
(0)
1
بعید به نظر می رسد و شبیه یک بلوف سیاسی است
(0)
0
جدی و محتمل است
(0)
0
به تنازعات جمهوری اسلامی و اسرائیل و امریکا در منطقه مرتبط است
(0)
Add a new response!
» Go to poll »
5 Votes left

jVS by www.joomess.de.

هوا شناسی

 
Hamburg 21 °C
New York 26 °C
Tehran 37 °C
Paris 29 °C
  24.07.2014 Wetter Ostsee

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterNewsvineLinkedin