تازه ترین خبرهای ایران و جهان

یاری دهنده و پشتیبان این رسانه در راه اهدافش باشید

البرز نیوز  رسانه ای مستقل و آزاد است که در تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه تلاش می کند.
این وب‌سايت اخبار و گزارشهای دقيق و عينی و بیطرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامهنگاری حرفهای را به شما ارائه میکند.
این رسانه در تلاش است تا در حساسترین لحظات تاریخی میهنمان صدای ایرانیان بوده و آن را انعکاس دهد به امید آنکه روزی جامعه ی ایرانی خود تعیین کننده ی سرنوشتش باشد.
این رسانه در ادامه ی فعالیت های "سبز یعنی وطن" با امکانات شخصی بوجود آمده و برای تداوم خود نیازمند به همکاری های معنوی و مادی شماست تا اهدافش را به پیش ببرد لذا در فعالیت این رسانه و ادامه ی حیات آن از کمکهای خود کوتاهی نکنید و با پشتیبانی خود به ادامه ی فعالیتش ما را یاری دهید. 
با سپاس و احترام
البرز نیوز

 

با هم قوی ترهستیم

سخن سردبیر - سرمقاله

خبرهای کوتاه

 • در غرب عراق گور دسته‌جمعی ده‌ها قبیله‌نشین سنی پیدا شده است که گمان می‌رود به دست شبه‌نظامیان داعش کشته شده باشند.
  بی بی سی: گزارش‌ها می‌گوید در این گورهای کشف‌شده در استان انبار، احتمالا بین ۸۰ تا ۲۲۰ جسد دفن شده بودند.   خیلی از کشته‌شدگان از قبیله آل ابو نمر هستند. این قبیله از دولت عراق در مبارزه با گروه موسوم به "دولت اسلامی" حمایت کرده است. همچنین در گزارش‌های تازه گفته شده است که داعش احتمالا ۶۰۰ زندانی را در موصل کشته است. این زندانی‌ها در ماه ژوئن دستگیر شده بودند.   گروه دیدبان حقوق بشر می‌گوید این زندانی‌ها مجبور شده‌اند لب یک دره زانو بزنند و بعد به آنها شلیک شده است. اورلا گورین، خبرنگار بی‌بی‌سی در بغداد، می‌گوید چنین کشتارهایی به امضای داعش تبدیل شده‌اند.   به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، هدف گروه موسوم به "دولت اسلامی" از این اقدامات، فقط تصرف مناطق بیشتر نیست بلکه می‌خواهد در دل مخالفانش رعب افکند. خبرنگار ما می‌گوید گروه داعش می‌خواهد این پیام روشن را به قبیله‌های سنی بفرستد که اگر به فکر مبارزه علیه اسلام‌گرایان تندرو هستند، با چنین کشتارهای تلافی‌جویانه‌ای روبه‌رو می شوند.   به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، در همین حال رهبران قبایل عراق می‌گویند در مبارزه با داعش، دولت عراق به اندازه لازم از آنان حمایت نمی‌کند. چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا، کشتار قبایل سنی در عراق به دست شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" را وحشیانه خوانده و گفته این "واقعیت چیزی است که با آن سر و کار داریم". داعش که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را دست گرفته، تا کنون صدها نفر را در این مناطق کشته و فیلم‌هایی از سر بریدن افرادی از جمله روزنامه‌نگاران منتشر کرده است. 
  1
 • تاسیسات آب سنگین اراکایران: «کشف خرابکاری» در مخازن انتقال آب سنگین
  رادیوفردا: روزنامه آرمان روز پنج‌شنبه، ۸ آبان، سخنان اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران را بازتاب داده است که می‌گوید: «خرابکاری جدیدی از سوی یکی از کشورها در مخازن انتقال آب سنگین کشف و خنثی شد و از این پس، این قطعات به صورت بومی تولید می‌شود».  این مقام دولت ایران اما اشاره‌ای به جزییات این رخداد نمی‌کند و تنها هشدار می‌دهد که ایران هرگونه خرابکاری در زمینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را می‌تواند شناسایی و خنثی کند. اصغر زارعان شهریور ماه گذشته نیز آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا را به تلاش برای خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران متهم کرده و گفته بود که تلاش‌های آنان برای خرابکاری حتی زمینه‌های دفاعی، مخابرات و دیگر مراکز حساس و حیاتی کشور را هم دربرمی‌گیرد  خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، نیز روز چهارشنبه اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، را منتشر کرده است که تاکید می‌کند نیروهای ایرانی می‌توانند حملات به صنعت هسته‌ای کشور را خنثی کنند. وی اظهار داشت: «دشمن از هر روشی برای ضربه زدن به ما استفاده می‌کند، اما صنعت هسته‌ای کشور با اتکا به نیروهای بومی خود به جلو می‌رود و ما راه خود را پیدا کرده‌ایم و با حساسیت، حملاتی از این دست را خنثی می‌کنیم.»    آقای صالحی در نهایت گفت: «ما امروز پدافند غیرعامل بسیار خوب و پیشرفته‌ای داریم که در عرصه صنایع کشور و مجموعه دستگاه‌های دولتی به خوبی ایفای نقش می‌کند.» مقامات ایران به دفعات از تلاش کشورهای خارجی برای خرابکاری نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در تاسیسات هسته‌ای و برخی سازمان‌های دولتی ایران خبر داده‌اند.  یکی از این موارد حملات ویروس استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای نطنز بود کهروزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات سابق و فعلی در آمریکا و اروپا و اسرائیل نوشت، پشت این حملات دولت آمریکا قرار داشته است. 
  2
 • دفاع محمدجواد لاریجانی از اعدام ریحانه جباری
  بی بی سی: محمدجواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضاییه ایران، در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان از اعدام ریحانه جباری دفاع کرد. آقای لاریجانی گفت رسیدگی به این پرونده ٧ سال طول کشید و از دادگاهی به دادگاهی دیگر درباره آن بررسی شد. او گفت این ادعای ریحانه جباری که او در دفاع از خود دست به قتل زده در هیچ دادگاهی قانع کننده نبود و در نهایت همه قاضی ها به این نتیجه رسیدند که قتلی که او مرتکب شده دفاع از خود نبوده است. محمددجواد لاریجانی با قانونی و عادلانه دانستن روند دادرسی گفت موضع نهادهای حکومتی در این پرونده این بود که رضایت خانواده مقتول را جلب کنند اما "متاسفانه کارزاری که توسط سیاستمداران و رسانه‌های غربی به راه افتاد از فضا سوءاستفاده کرد." معاون حقوق بشر قوه قضاییه ایران، که برای شرکت در اجلاس بررسی ادواری حقوق بشر به ژنو سفر کرده است، از شمار بالای اعدام‌ها در ایران نیز دفاع کرد و گفت: "عمده اعدام‌ها مرتبط با مواد مخدر است که به همه جهان منفعت می‌رساند."   آقای لاریجانی از برگزاری بررسی ادواری حقوق بشر ابراز خرسندی کرد و گفت این فرصتی است که کشورهایی که پیشتر به بقیه اتهام می‌زدند بنشینند و به طرف مقابل گوش کنند. اجلاس بررسی ادواری حقوق بشر از فردا در ژنو آغاز به کار می‌کند. در این اجلاس کشورهای مختلف به صورت متقابل نکاتی را درباره نقض حقوق بشر در کشور دیگر مطرح می‌کنند و پیشنهادهایی برای بهبود آن ارائه می‌‎دهند. هر کشوری می‌تواند این پیشنهادها را بپذیرد و یا رد کند. 
  3
 • سوئد فلسطین را به رسمیت شناخت
  العربیه: مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد اعلام کرد که کشورش طی بخشنامه‌ای، کشور فلسطینی را به رسمیت شناخت؛ و بدین ترتیب سوئد نخستین کشور غربی عضو اتحادیه اروپا است که دست به چنین اقدامی می‌زند. از سویی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، از تصمیم سوئد استقبال و آن را «تاریخی» توصیف کرد.    مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد در مقاله‌ای در روزنامه داگنز نهیتر نوشت: «دولت امروز تصمیم گرفته کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد، اقدامی مهم که بر حق فلسطینی‌ها را در تعیین سرنوشت تاکید دارد.» خانم والستروم افزود: «دولت معتقد است که معیارهای قانون بین‌الملل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، فراهم شده است...حتی اگر بدون مشخص شدن مرزها باشد.» او ادامه داد: «امیدواریم این اقدام راه را برای دیگران مشخص کند.» از سویی اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل، تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را «تاسف بار» توصیف و تاکید کرد این اقدام، به تلاش‌ها برای حل و فصل مناقشه اسرائیلی-فلسطینی، کمکی نمی‌کند. لیبرمن در بیانیه‌ای که از سوی دفترش صادر شده، اظهار داشت: «تصمیم دولت سوئد برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین تصمیمی تاسف بار است و تنها می‌تواند به تقویت بخش‌های تندرو و سیاست مخالفت در میان فلسطینی‌ها منجر شود.» او افزود: «اقدام دولت فلسطین در برداشتن این گام تبلیغاتی که زیان‌های زیادی در بر دارد، ننگین است.» بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، دستگم ۱۱۲ کشور جهان فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند. تشکیلات خودگردان فلسطینی، شمار این کشورها را ۱۳۴ اعلام کرده است که هفت‌تای آن‌ها، از اعضای اتحادیه اروپا هستند. چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، مالت و قبرس، پیش از عضویت در اتحادیه اروپا، کشور فلسطین را به رسمیت شاخته بودند. 
  4
 • مقام سعودی: زمان سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی رسیده است
  العربیه: یک مقام بخش انرژی پادشاهی سعودی روز چهارشنبه 29 اکتبر گفت کشور پرآفتاب سعودی چاره ای جز سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی ندارد. حامد السقاف، مدیر عامل شرکت برق سعودی در کنفرانس نیروی آفتاب در ریاض گفت: "انرژی خورشیدی یک گزینه نیست، یک ضرورت است." سعودی بزرگترین تولید کننده نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک است، و صنعت برق این کشور در حال حاضر کاملا به نفت و گاز وابسته است. سقاف در چهارمین همایش انرژی خورشیدی در ریاض گفت: "اگر ما با همین روند به مصرف نفت بپردازیم فرصت بزرگی را از دست می دهیم. دست کم ما باید اکنون کار را شروع کنیم." او گفت که این کشور در کار توسعه کاربری انرژی خورشیدی در مناطق دور افتاده شمالی و شمال شرقی است و به این منظور قرار است در تولید چند صد مگاوات انرژی خورشیدی در مناطقی که اکنون متکی به نیروگاههای دیزلی هستند سرمایه گذاری شود. پادشاهی سعودی قرار است 109 میلیارد دلار برای تولید 41 گیگاوات انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کند، تا در سال 2032، بیش از 30 درصد نیازهای برق خود را از این طریق تامین نماید.
  5
 • محمود عباس: بستن مسجد اقصی توسط اسرائیل اعلام جنگ به فلسطین است
  العربیه: نبیل ابوردینه، سخنگوی حکومت خودگردان فلسطین، روز پنجشنبه 30-10-2014 گفت تصمیم اسرائیل برای بستن مسجد الاقصی و منع مسلمانان از ادای فریضه های دینی در قدس یا "اورشلیم " به عنوان "اعلام جنگ" علیه مردم فلسطین است. این تصمیم اسرائیل به دنبال حمله تعدادی از جوانان فلسطینی به یکی از فعالان جناح تندرو اسرائیلی در قدس صورت می گیرد.    وی افزود: "ادامه این حملات و تشدید فشارها از سوی اسرائیل به عنوان اعلام جنگ علیه مردم فلسطین و مقدسات آنها و مقدسات کشورهای عربی و اسلامی به شمار می رود".  به گزارش العربیه، دولت اردن روز پنجشنبه طی تماسی فوری با دولت اسرائیل، شدیدا به این اقدام اسرائیل اعتراض کرد، و نسبت به منع فلسطینیان از نمازگزاری در مسجد الاقصی هشدار داد".  اردن این تصمیم اسرائیل را نقض آشکار توافقنامه "وادی عربه" تلقی کرد و از هر گونه تغییراتی در مسجد الاقصی که منجر به یک جنگ دینی در منطقه شود، به شدت هشدار داد.   از سوی دیگر اسرائیل اعلام کرد، بستن مسجد الاقصی یک گام احتیاطی موقت با هدف جلوگیری از متشنج شدن اوضاع میان یهودیان و اعراب در شهر قدس است و اسرائیل قصد ندارند تغییراتی در مسجد اقصی ایجاد کند.      پلیس اسراییل روز پنجشنبه به دنبال زخمی شدن دو تن از ماموران اسرائیلی در جریان درگیری با فلسطینی ها در محوطه مسجد الاقصی، درهای این مسجد را بست و اعلام کرد که برای جلوگیری از درگیری میان مسلمانان و یهودی ها تا اطلاع ثانوی مسجد الاقصی تعطیل خواهد بود.
  6
 • شماری از اعضای مجلس ایران در فهرست بورسیه های غیرقانونی
  رادیوفرانسه: احمد توکلی اعتراف کرده است که دست کم ده تن از اعضای مجلس شورای اسلامی در فهرست سه هزار بورسیۀ غیرقانونی کشور هستند. خبرگزاری ایرنا پیش از این نوشته بود که این دسته از نمایندگان منشا فشار بر وزیر علوم دولت روحانی و سرانجام استیضاح وی در مجلس بودند. احمد توکلی عضو محافظه کار مجلس شورای اسلامی ایران گفته است که شماری از نمایندگان مجلس نیز در فهرست سه هزار نفری بورسیه های غیرقانونی دولت محمود احمدی نژاد هستند. وی از دولت یازدهم خواسته است که با شجاعت بیشتری با بورسیه های غیرقانونی مقابله کند.    پیشتر ایرنا، خبرگزاری نزدیک به دولت روحانی، نوشته بود که "در فهرست بورسیه های غیرقانونی نام برخی نمایندگان مجلس نیز وجود دارد و همین باعث فشار بر وزیر علوم و عاقبت استیضاح وی شد." خود احمد توکلی گفته است که دست کم ده نمایندۀ مجلس در میان سه هزار بورسیه غیرقانونی کشور هستند. محمد علی نجفی، سرپرست وزارت علوم گفته است که اسامی بورسیه های غیرقانونی به مراجع قضایی و هیئت های انتظامی و دستگاه های اجرایی کشور فرستاده شده است. او تا پانزدهم بهمن ماه به متخلفان فرصت داده که پس از تسویه حساب بورس های تحصیلی خود را به هزینه های شخصی تبدیل کنند. احمد توکلی در سخنانش همچنین به ماجرای اسیدپاشی به روی زنان اصفهان نیز اشاره کرده و گفته است که "اسیدپاشی ربطی به امر به معروف ندارد، بلکه دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی با انجام این کار قصد دارند امنیت ملی کشور را به خطر بیاندازند." 
  7

علم و دانش

ویدئوی انتخابی روز


سیروس ملکوتی-منیر فرهودی-چهره‌ها 13

صفحات ویژه

دریافت روزنامه ها

sabz yaani vatan
روزنامه ها را دانلود کنید

 ادامه

وبلاگ سبز یعنی وطن

weblog

 

 مطالب گذشته را دنبال کنید 

ادامه

نظر خواهی

به نظر شما

در اسید پاشی های زنجیره ای اخیر

واحدهای رسمی و برنامه ریزی شده ی حکومت جمهوری اسلایم نقش داشه اند
(0)
واحدهای خودسر حکومتی - حزب الله متعصب - نقش داشته اند
(0)
دولت های غربی و مخالفان جمهوری اسلامی برای زیر فشار گذاشتن حکومت ایران نقش داشته اند
(0)
هیچکدام ، مسائل معمولی اجتماعی و غبر سیاسی است
(0)
» Go to poll »
5 Votes left

jVS by www.joomess.de.

هوا شناسی

 
Hamburg 10 °C
New York 8 °C
Tehran 13 °C
Paris 13 °C
  31.10.2014 Wetter Ostsee

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggGoogle BookmarksNewsvineTechnoratiLinkedin