تازه ترین خبرهای ایران و جهان

یاری دهنده و پشتیبان این رسانه در راه اهدافش باشید

البرز نیوز  رسانه ای مستقل و آزاد است که در تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه تلاش می کند.
این وب‌سايت اخبار و گزارشهای دقيق و عينی و بیطرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامهنگاری حرفهای را به شما ارائه میکند.
این رسانه در تلاش است تا در حساسترین لحظات تاریخی میهنمان صدای ایرانیان بوده و آن را انعکاس دهد به امید آنکه روزی جامعه ی ایرانی خود تعیین کننده ی سرنوشتش باشد.
این رسانه در ادامه ی فعالیت های "سبز یعنی وطن" با امکانات شخصی بوجود آمده و برای تداوم خود نیازمند به همکاری های معنوی و مادی شماست تا اهدافش را به پیش ببرد لذا در فعالیت این رسانه و ادامه ی حیات آن از کمکهای خود کوتاهی نکنید و با پشتیبانی خود به ادامه ی فعالیتش ما را یاری دهید. 
با سپاس و احترام
البرز نیوز

 

با هم قوی ترهستیم

سخن سردبیر - سرمقاله

خبرهای کوتاه

 • پلیس اسرائیل چهار یهودی تندرو را دستگیر کرد
  بی بی سی: پلیس اسرائیل در یک رشته حمله شبانه چهار نفر از اعضای یک گروه تندرو یهودی را دستگیر کرد. این دستگیری‌ها در مناطقی در مرکز و جنوب اسرائیل و همین طور کرانه باختری صورت گرفت. افراد بازداشت‌شده اعضای سازمان لهاوا هستند که مخالف هم‌زیستی اعراب و یهودیان است و به نماد افزایش احساسات ضدعربی در اسرائیل تبدیل شده است. در حملات دیشب، پلیس چهار نفر از اعضای این گروه را هم برای بازجویی بازداشت و بعد از چند ساعت آزاد کرد. این دومین بار در هفته اخیر است که پلیس اسرائیل حملاتی را برای دستگیری اعضای لهاوا در شهرهای مختلف انجام می‌دهد. سه‌شنبه گذشته ۱۶ دسامبر هم ده نفر از فعالان این سازمان از جمله رهبر آن به ظن تحریک به خشونت به دلایل نژادپرستانه دستگیر شدندسه نفر از آنها به آتش‌افروزی عمدی در یک مدرسه مشترک یهودیان و اعراب در بیت‌المقدس متهم شدند. اعضای لهاوا از پیروان مئیر کاهان، خاخام ضدعرب و راستگرای افراطی هستند که در سال ۱۹۹۰ ترور شد. فعالیت حزب سیاسی آقای کاهان در سال ۱۹۹۴ و بعد از آن ممنوع شد که یکی از اعضایش ۲۹ مسلمان را در مسجدی در کرانه باختری به رگبار بست. 
  1
 • طالبان ۷ پلیس محلی افغان را در جوزجان کشت
  بی بی سی: فرید عزیز، سخنگوی پلیس ولایت جوزجان اعلام‌کرد که نیروهای گروه طالبان شب گذشته با حمله به یک پاسگاه پلیس در ولسوالی قوش‌تپه این ولایت شمالی افغانستان، هفت سرباز پلیس را کشته و پنج نفر دیگر را نیز زخمی کرده‌اند. به گفته او شب گذشته، ده‌ها نفر از اعضای گروه طالبان به دو پاسگاه‌ امنیتی پلیس محلی در این ولسوالی حمله کردند. آقای عزیز به بی‌بی‌سی گفت که افراد گروه طالبان بعد از حمله، دو پاسگاه پلیس محلی را نیز به آتش کشیدند. او افزوده که در این درگیری ۵ عضو گروه طالبان نیز کشته شده‌اند. سخنگوی گروه طالبان نیز در صفحه توییتر خود با پذیرفتن مسئولیت این حمله نوشته که این عملیات شب گذشته در منطقه جرقدوق ولسوالی قوش‌تپه ولایت جوزجان انجام شده و در این حادثه دو پاسگاه پلیس به دست نیروهای گروه طالبان افتاده، هشت سرباز پلیس محلی کشته و چهار نفر آنان زخمی شده‌اند. این گروه تایید کرده که یک عضو گروه طالبان نیز در این عملیات کشته شده‌است. ولسوالی قوش تپه در ۴۵ کیلومتری مرکز جوزجان موقعیت دارد و منطقه جرقدوق یکی از مناطق نا امن این ولایت به حساب می‌آید؛ هرچند به طور کلی ولایت صنعتی جوزجان در مقایسه با نقاط دیگر، ولایت نسبتا امنی است. در ماه‌های اخیر حملات نیروهای طالبان در ولایت‌های شمالی افغانستان افزایش یافته است. وجود چاه‌های نفت و گاز در ولایت‌های سرپل و جوزجان و معادن سنگ‌های قیمتی در سایر ولایت‌های شمالی افغانستان به این ولایت‌ها اهمیت استراتژیک داده‌ است. هفت غیر نظامی در شرق افغانستان کشته شدند مقامات محلی ولایت کنر در شرق افغانستان می‌گویند که در نتیجه انفجار یک مین کنار جاده، شب گذشته هفت غیر نظامی در این ولایت کشته شدند. این انفجار در ولسوالی ناری این ولایت زمانی که یک خودروی حامل غیرنظامیان به سمت شهر اسدآباد، مرکز این ولایت در حرکت بوده، رخ داده است. در نتیجه این انفجار سه نفر نیز زخمی شده‌اند. دو دختر خردسال نیز شامل این کشته شدگان هستند. مسئولیت این رویداد را تاکنون کسی به عهده نگرفته است. 
  2
 • حمله به سه پلیس فرانسوی؛ تحقیق در مورد اسلام گرایان افراطی
  رادیوفرانسه: ک روز بعد از آنکه سه پلیس فرانسوی توسط یک فرد مهاجم با چاقو مورد حمله قرار گرفته و زخمی شدند وزارت کشور فرانسه امروز یکشنبه اعلام کرد تحقیقات در مورد انگیزه این حمله، روی محافل « اسلامگرای افراطی » متمرکز شده است. بدنبال این حادثه، برنارد کازونو، وزیر کشور فرانسه دستور داده است تدابیر حفاظتی برای نیروهای پلیس افزایش یابد.  فرد مهاجم که با نام برتراند زوهابونایو معرفی شده روز شنبه به مرکز پلیس شهر "ژووه لس تور" در غرب فرانسه رفت و با فریاد «الله اکبر»، با چاقو به سه پلیس حمله کرد و سپس توسط پلیس دستگیر شد. در جریان این حمله دو پلیس شدیدا زخمی شدند و پلیس سومی هم جراحت سطحی برداشت. به گفته وزارت کشور فرانسه مهاجم بیست سال دارد و اسم او در قضایای کوچک بزهکاری نزد پلیس به ثبت رسیده اما در مورد رابطه او با فعالیت های تروریستی اطلاعاتی در دست نیست. به گزارش خبرگزاری فرانسه، برتراند زوهابونایو در کشور آفریقایی بروندی متولد شده و در اصل یک مسیحی است که بعدتر به دین اسلام گرویده و اسم بلال را بر خود گذاشته است. او که چند سال پیش به فرانسه آمده صفحه فیسبوک خود را با پرچم گروه " دولت اسلامی " و شعار های تندروانه آراسته است. بنا بر گزارشها، برادر این فرد در خارج از فرانسه زندگی می کند و بخاطر مواضع افراطی خود شهرت دارد. 
  3
 • یک مرد مسلح دو پلیس را در نیویورک به قتل رساند
  رادیوفرانسه: یک مرد مسلح شنبه شب گذشته دو پلیس نیویورک را در منطقه بروکلین با شلیک گلوله به قتل رساند و سپس خود کشی کرد. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، قتل این دو پلیس را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، فرد ضارب که اسماعیل برینسلی و سیاهپوست معرفی شده در پیامی در اینترنت گفته است که او برای انتقام جویی از مرگ دو سیاهپوست به‌دست پلیس در نیویورک و فرگوسن، دست به این کار زده است. در هردو مورد قتل این سیاهپوستان، پلیس از پیگرد معاف شناخته شد و این مساله به اعتراضات جدی در فرگوسن و نیویورک انجامید. به گفته پلیس نیویورک، ضارب ٢٨ سال داشته و هنگامی ماموران پلیس را هدف قرار داده است که آنان مشغول گشت در خیابانهای بروکلین بودند. قاتل، قبل از قتل هردو پلیس، شریک زندگی خود را در بالتیمور در ایالت مریلاند هدف گلوله قرار داده و زخمی کرده است. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا قتل هردو پلیس را محکوم کرد. خبرگزاری رویترز می نویسد این اولین بار بعد از سال ٢٠١١ است که پلیس نیویورک با گلوله هدف قرار می گیرد و ممکن است این حادثه باعث تنش میان پلیس و شهردار نیویورک گردد. مقام های پلیس، بیل دو بلازیو، شهردار دمکرات نیویورک را متهم می کنند که از آنها در برابر اعتراضات موجود حمایت نمی کند. 
  4
 • امتناع لبنان از پذیرش «هدیه نظامی» ایران
  العربیه: حسین دهقان وزیر دفاع ایران روز شنبه ۲۱ دسامبر به طور تلویحی گفت که دولت لبنان، از دریافت هدیه نظامی ایران برای ارتش آن کشور مخالفت کرده است. حسین دهقان در مصاحبه با شبکه عربی زبان العالم وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دولت لبنان را دولتی توصیف کرد که از گروه‌های سیاسی مختلف تشکیل شده و گفت: «وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبه‌ای را از دولت لبنان برای اعطای کمک‌های نظامی دریافت کند.» اواخر سپتامبر گذشته و در جریان سفر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به لبنان، موضوع «هدیه نظامی» ایران به لبنان مطرخ شد. خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داد که شمخانی در فرودگاه بین المللی بیروت گفته است در این سفر درباره ارسال تجهیزات جنگی به ارتش لبنان، که به گفته او از سوی لبنانی‌ها درخواست شده بود، گفتگو خواهد کرد. پس از آن اواسط ماه نوامبر بود که خبرگزاری‌های داخلی ایران به نقل از شمخانی گزارش داده‌اند که در جمع اعضای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است: «فشارهای آمریکا به مسئولان لبنانی برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران در مقابله با تروریسم، نمونه دیگری از تمایل این کشور به استمرار ناامنی در منطقه... و ضعیف نگاه داشتن ارتش لبنان است». این در حالی است که سفیر ایالات متحده در لبنان روز ۱۲ سپتامبر از تحویل موشک‌های هوا به زمین «هل‌فایر» به ارتش لبنان خبر داده و گفته بود همچنین قرار است هواپیماهای سبک هم برای آن کشور ارسال کند. پیش از آن، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از پرداخت حدود ۳ میلیارد دلار از سعودی به ارتش لبنان برای تحویل سلاح‌های فرانسوی خبر داده بود.
  5
 • گفت‌و‌گوی العربیه با زنی ایزدی که داعش همسرش را کشت و او را اسیر کرد
  العربیه: ریما مکتبی خبرنگار العربیه در شهر دهوک، با یک زن ایزدی ۱۹ ساله دیدار کرد که‌ام رهین نام دارد. داعش همسرش رو روبروی چشمانش کشت و او را به اسارت برد. در منزلی نیمه کاره که فاقد کمترین اسباب زندگی است، ۵ خانواده ایزدی زندگی می‌کنند. اندوه عمیق را در بدو ورود به این منزل می‌توان احساس کرد. داستان، ماجرای آواره کردن گروهی از ایزدی‌ها توسط داعش نیست، مردمانی که آواره اردوگاه‌ها شده‌اند؛ بلکه تجربه زنی ایزدی است که ۲۱ روز در اسارت داعش بود. او صورت خود را در برابر دوربین پوشاند و صدایش را برای رسیدن به جهانیان بلند کرد. او گفت: «زنان را متفرق کردند، همسرم را روبروی چشمانم کشتند، همه مردان خانواده من را کشتند، زنان را به عنوان برده به منطقه شیخ خضیر که تحت تصرف داعش قرار دارد بردند و پس از آن به موصل منتقل کردند.» او ادامه داد: «زنان را به طرفی بردند، همسرم را بروبروی چشمانم بر روی شکم خواباندند و به او گلوله شلیک کردند. زنان را مجبور کردند تا همراه آن‌ها بروند. به زور ما را به عقد مردان داعش در آوردند. ۲۱ روز با داعش بودم، شیری برای کودکم نداشتم، غذا به اندازه کافی نبود و به شکل پراکنده به ما تجاوز کردند». تندروهای داعش به فروش زنان ایزدی افتخار می‌کنند. این زنان را در فیلم‌های ویدیویی که چند ماه پیش منتشر کردند، عرضه می‌کنند. در این فیلم‌های ویدیویی، تندرو‌ها زنان اسیر ایزدی را میان خود تقسیم می‌کنند. این دختر ایزدی می‌گوید: «اگر می‌توانستم آن‌ها را می‌کشتم، زنانشان را می‌کشتند، اگر باردار نبودم به جنگ با آن‌ها می‌رفتم تا انتقام همسرم را بگیرم. من اکنون حالم خوب است، اما آنچه برایم پیش آمد را در هیچ لحظه‌ای از زندگی‌ام فراموش نمی‌کنم. فراموش کردن آن بسیار سخت است. در هر دقیقه از زندگی‌ام آنچه که پیش آمده است را بروبروی چشمانم می‌بینم.» اگر ‌ام رهین در موصل نزد خانواده‌ای عرب سنی فرار نمی‌کرد تا او را پناه دهد، اکنون تنها یک خاطره از گذشته بود.
  6
 • آغاز انتخابات ریاست جمهوری تونس با دو حادثه تروریستی
  العربیه: صبح امروز یکشنبه ۲۱ دسامبر مردم تونس برای انتخاب رئیس جمهور کشورشان پای صندوق‌های رای رفتند. این در حالی است که پلیس تونس می‌گوید بامداد امروز یک فرد مسلح را کشته و سه تن دیگر را که قصد انجام عملیات تروریستی علیه ماموران نظامی محافظ صندوق‌های رای بودند، دستگیر کرده است. به گزارش العربیه سرهنگ بلحسن الوسلاتی سخنگوی وزارت دفاع تونس گفته است در این عملیات که در منطقه حفوز در ولایت القیراوان اتفاق افتاد، یکی از عناصر پلیس این کشور زخمی شده است. در همین حال سایت روزنامه تونسی «الشروق اون لاین» شب گذشته از تلاش نافرجام ترور الباجی قاید السبسی نامزد لیبرال انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. السبسی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس از شانس بیشتری برای پیروزی در این انتخابات برخوردار است. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس از ساعت ۸ صبح به وقت محلی تونس، با تدابیر شدید امنیتی آغاز شده است. السبسی در دور نخست با کسب ۴۶. ۳۹ درصد آرا در مکان نخست قرار گرفت اما به دلیل به نیاوردن آرا لازم برای پیروزی، به همراه المنصف المرزوقی که ۴۳. ۳۳ درصد آرا را به دست آورده بود، به مرحله دوم راه یافت. 
  7

علم و دانش

ویدئوی انتخابی روز


روایت آیت الله منتظری از حبس تا حصر

صفحات ویژه

دریافت روزنامه ها

sabz yaani vatan
روزنامه ها را دانلود کنید

 ادامه

وبلاگ سبز یعنی وطن

weblog

 

 مطالب گذشته را دنبال کنید 

ادامه

نظر خواهی

به نظر شما

برقراری روابط سیاسی و اقتصادی کوبا و امریکا

مهم است و برای دنیا حائز توجه است
(0)
در دنیای امروز حائز توجه نیست و مناسبتی را تغییر نمی دهد
(0)
ژست سیاسی است و در حال حاضر عملی نیست
(0)
اهمیت محدود و منطقه ای دارد
(0)
» Go to poll »
5 Votes left

jVS by www.joomess.de.

هوا شناسی

 
Hamburg 11 °C
New York 3 °C
Tehran 9 °C
Paris 10 °C
  22.12.2014 Wetter Ostsee

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixx