یاری دهنده و پشتیبان این رسانه در راه اهدافش باشید

البرز نیوز  رسانه ای مستقل و آزاد است که در تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه تلاش می کند.
این وب‌سايت اخبار و گزارشهای دقيق و عينی و بیطرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامهنگاری حرفهای را به شما ارائه میکند.
این رسانه در تلاش است تا در حساسترین لحظات تاریخی میهنمان صدای ایرانیان بوده و آن را انعکاس دهد به امید آنکه روزی جامعه ی ایرانی خود تعیین کننده ی سرنوشتش باشد.
این رسانه در ادامه ی فعالیت های "سبز یعنی وطن" با امکانات شخصی بوجود آمده و برای تداوم خود نیازمند به همکاری های معنوی و مادی شماست تا اهدافش را به پیش ببرد لذا در فعالیت این رسانه و ادامه ی حیات آن از کمکهای خود کوتاهی نکنید و با پشتیبانی خود به ادامه ی فعالیتش ما را یاری دهید. 
با سپاس و احترام
البرز نیوز

 

با هم قوی ترهستیم

سخن سردبیر - سرمقاله

خبرهای کوتاه

 • اسقف اعظم یورک: بریتانیا به مسیحیان عراق و سوریه پناه دهد
  بی بی سی: جان سنتامو، اسقف اعظم یورک، دومین مقام بلندپایه کلیسای انگلستان، از دولت آن کشور خواسته است که برای پناه دادن به مسیحیان عراق و سوریه فعالتر باشد. او گفت شورشیان گروه موسوم به "دولت اسلامی" با تشدید درگیریها در عراق و سوریه "تشنه خون" مردم هستند و به راحتی می توانند در آن دو کشور اقدام به نسل کشی کنند. اسقف اعظم یورک گفته است نخست وزیر بریتانیا باید به تبعیت از دیگر کشورها برای اعطای پناهنگی فعالانه تر از گذشته عمل کند. او از دولت بریتانیا خواستار سرعت عمل بیشتری شد و گفت شرایط سوریه و عراق می تواند شبیه شرایط رواندا در سال ۱۹۹۴ باشد که مردم بصورت بسیار گسترده قتل عام شدند. سر اسقف سنتامو گفت گروه "دولت اسلامی" که از سنی های افراطی تشکیل شده است "ظرفیت خود برای خونخواری را نشان داده است. سربریدنها نشانه بی رحمی این گروهی است که باید جلوی آنها گرفته شود. اگر جلوی انها را نگیرید ممکن است با نسل کشی مواجه شوید." او در طول یک هفته گذشته مراسم نیایش برگزار کرده و هر روز بین ساعتهای شش صبح تا شش عصر، در راس هر ساعت برای پناهجویان عراقی و سوری دعا می خواند. دولت بریتانیا پیشتر گفته است به درخواستهای پناهندگی به طور موردی و جداگانه رسیدگی می کند. تا کنون حدود ۳۰۰۰ شهروند سوری از مناطقی که به دست گروه "دولت اسلامی" افتاده است در بریتانیا پناه گرفته اند. 
  1
 • داعش هنر، تاریخ، فلسفه، جامعه شناسی و روانشناسی را از سیستم آموزشی حذف کرد
  العربیه: «دیوان آموزش» در گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در استان الرقه سوریه، اعلام کرد که «دوره ای شرعی» برای همه مدیران و معلمان مدارس دخترانه و پسرانه در این استان برگزار می کند. به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، این دوره روز شنبه 30 آگوست آغاز می شود و تا یک هفته ادامه می یابد. بنا بر بخشنامه «دیوان آموزش» داعش، معلمانی که در این «دوره شرعی» حضور نیابند، حق تدریس در مدارس استان الرقه را ندارند و در غیر این صورت «تحت پی گرد شرعی» قرار خواهند گرفت. پیش از آن «مدیریت محتوای» وابسته به داعش در استان الرقه، بخشنامه ای برای تمام سازمان های آموزشی تحت مدیریت مناطق تحت تصرف خود منتشر کرده بود. برپایه این بخشنامه تمام مواد درسی «هنری، موسیقی، تعالیم ملی، علوم اجتماعی؛ تاریخ، هنرهای تجسمی، فلسفه، روانشناسی، دینی اسلامی و مسیحی» حذف می شود. بر پایه این بخشنامه، واژه «جمهوری عربی سوریه» در تمام متون باید خط بخورد و به جای آن «دولت اسلامی» درج شود. همچنین تمام «تصاویری که با شریعت اسلامی منافات داشته باشد» باید حذف شود. همچنین «سرود ملی سوریه» باید حذف شود و تدریس آموزه های ملی ممنوع می شود. به جای آن باید پیروی از اسلام، آموزش داده شود و به جای کلمات وطن، ملت یا سوریه، کلماتی همچون دولت اسلامی، جهان اسلام یا ولایت شام درج شود. این بخشنامه می افزاید که «هرگونه مثال در درس ریاضیات که دال بر ربا باشد باید حذف شود. همچنین هر آنچه مرتبط با دموکراسی و انتخاب باشد باید حذف شود. هر آنچه در ماده علوم به نظریه داروین ربط داشته باشد و آفرینش طبیعیت را از عدم رد کند، باید حذف شود.» 
  2
 • درگیری میان پلیس و معترضان خواهان استعفای نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، تا کنون دو کشته و ٤٠٠ نفر مجروح بر جای گذاشته است.
  بی بی سی: گزارش شده است که حد اقل ٢٦ نفر از مجروحان ماموران پلیس بوده اند. به گفته منابع بیمارستانی در اسلام آباد، یکی از کشته شدگان که نوید رزاق نام دارد، در اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است. پلیس اسلام آباد پس از ناآرامیهای شب گذشته، امروز (یکشنبه صبح) برای متفرق کردن تظاهر کنندگان در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر از گاز اشک آور استفاده کرده است. خالد ختک، رییس پلیس اسلام آباد گفته است که نزدیک به ١٠٠ نفر که تلاش کرده بودند به سمت اقامتگاه رسمی نخست وزیر حرکت کنند، بازداشت شده اند. او به بی بی سی گفت تعداد زیادی از بازداشت شدگان به سلاح سرد، از جمله تبر و چکش مسلح بودند. طرفداران عمران خان رهبر حزب 'تحریک انصاف' و طاهر القادری رهبر حزب 'عوامی تحریک' در طول دو هفته گذشته در اعتراض به نخست وزیر در اسلام آباد تحصن کرده اند. آنها خواستار استعفای نواز شریف به دلیل "فساد و تقلب انتخاباتی" هستند اما نخست وزیر ادعاهای فساد را رد کرده است. در تصاویر تلویزیونی از درگیری‌های اسلام‌آباد، ماموران پلیس در حال شلیک گلوله های گاز اشک‌آور دیده می شوند و تظاهرکنندگان هم که برخی از آنها چماق به دست دارند، به سمت پلیس سنگ می‌اندازند.
  با این حال، طاهر القادری به بی بی سی گفته است معترضان چیزی به عنوان سلاح به همراه نداشته اند و گفته اقدام پلیس به معنای حمله دولت به شهروندان خودش است. ژنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان، روز جمعه گذشته خواستار وساطت میان طرفین اختلاف شده بود که مورد استقبال وزیر دفاع آن کشور قرار گرفت. تعداد زیادی از معترضانی که در طی دو هفته گذشته در خیابانهای اسلام آباد تجمع کرده اند، از شهر لاهور به پایتخت پاکستان رفته اند. آنها گفته بودند تا استعفای نواز شریف، خیابانهای شهر را ترک نخواهند کرد و تجمع اعتراضی آنها تا دیروز تجمعی صلح آمیز بوده است.
  3
 • فدریکا موگرینی جانشین کاترین اشتون شد
  بی بی سی: رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی را جانشین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کرده‌اند. خانم وگرینی، ۴۱ ساله، از ماه فوریه (هفت ماه اخیر) وزیر امور خارجه ایتالیا بوده است. اعضای اتحادیه اروپا روز شنبه، ۳۰ اوت، در نشست خود در بروکسل دونالد توسک را هم به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب کردند. او هم‌اکنون نخست‌وزیر لهستان است. ماه میلادی گذشته اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر انتخاب خانم موگرینی به عنوان جانشین خانم اشتون به توافق برسند. مخالفان انتصاب او می‌گفتند که این سیاستمدار ایتالیایی کم‌تجربه است و نسبت به روسیه مواضع نرمی دارد. اما نخست‌وزیر ایتالیا برای انتخاب خانم موگرینی رایزنی گسترده‌ای کرد و مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا پیش از آغاز نشست بروکسل به گرمی از خانم موگرینی تعریف کرد و خود را یکی از "طرفداران" این سیاستمدار خواند.  هرمان ون رمپوی، رئیس کنونی شورای اروپا خبر انتصاب‌های جدید را در توییتر اعلام کرد. این دو نفر از اواخر سال جاری میلادی فعالیت‌هایشان را در سمت‌های جدید خود در اتحادیه اروپا آغاز خواهند کرد. کاترین اشتون، سیاستمدار بریتانیایی، فعالیت خود را به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرد و دوره فعالیتش در این سمت در ماه اکتبر به پایان می‌رسد. او رئیس هیات مذاکره‌کننده ۱+۵ در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران است. طبق آخرین توافق مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ مهلت دو طرف برای رسیدن به توافق تا ۲۴ نوامبر تمدید شده است و انتظار می‌رود در دور آتی مذاکرات هم خانم اشتون همچنان هدایت گروه مذاکره‌کننده ۱+۵ را به عهده داشته باشد. کاترین اشتون روز دوشنبه آینده در بروکسل با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد. 
  4
 • نسرین ستوده: با حکم دادگاه انتظامی وکلا به وکالت ادامه می‌دهم
  بی بی سی: نسرین ستوده، وکیل دادگستری می‌گوید با حکم امروز دادگاه انتظامی وکلا، او می‌تواند به کار خود ادامه دهد. شاکی پرونده، نماینده دادستان تهران و سرپرست دادسرای اوین بود که خواستار لغو پروانه وکالت نسرین ستوده شده بود. خانم ستوده با تایید این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که دادگاه انتظامی وکلا برای بررسی درخواست نماینده دادستان تهران چند روز پیش تشکیل شد و امروز شنبه، ۸ اردیبهشت، حکم داد که ادامه وکالت او بدون مانع است. در سال ۱۳۸۹ که خانم ستودهبازداشت شده بود، دادگاه بدوی او را ۲۰ سال از وکالت محروم کرد اما خانم ستوده می‌گوید تنها مرجع تصمیم‌گیری درباره پروانه کار وکلا، دادگاه انتظامی وکلا است و با استناد به ماده هفده قانون استقلال وکلا هیچ دادگاه دیگری نمی‌تواند پروانه وکیلی را تعلیق یا لغو کند. دادگاه انتظامی وکلا متشکل از پنج عضو از وکلای دادگستری است که در محل کانون وکلا تشکیل می‌شود. پیش از این شماری دیگر از وکلا هم به حکم دادگاه‌های قضایی ایران از وکالت منع شده‌اند اما خانم ستوده می‌گوید این احکام فاقد اعتبار است مگر آن که دادگاه انتظامی وکلا حکم داده باشد. خانم ستوده که وکالت شماری از زندانیان سیاسی از جمله متهمان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ ایران را به عهده داشت، شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شد. او بعد از چند دوره اعتصاب غذا شهریور ۱۳۹۲ به همراه چند چهره سیاسی دیگر از زندان آزاد شد
  5
 • 'داعش زنان ایزدی ربوده‌شده را می‌فروشد'
  بی بی سی: گزارش‌ها از سوریه حاکی است بیش از ۳۰۰ زن ایزدی که چند هفته پیش در شمال عراق توسط شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) ربوده شده بودند، به عنوان "غنیمت جنگی" به سوریه منتقل شده‌اند. مرکز حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می‌گوید شواهدی به دست آورده که نشان می‌دهد دست کم ۲۷ مورد، این زنان هر کدام به ازای ۱۰۰۰دلار به عنوان همسر به اعضای داعش فروخته شده‌اند. این مرکز می ‌گوید داعش، زنان ربوده شده را مجبور کرده که اسلام بیاورند. مرکز حقوق بشر سوریه همچنین از تلاش "خیرخواهان" عرب و کرد برای پرداخت پول "خریدن زنان" به منظور آزاد کردن آنها خبر داده اما گفته که این تلاش‌ها ناکام بوده است. با شدت گرفتن حملات شبه نظامیان دولت اسلامی در شمال عراق، وضع کردهای ایزدی در این منطقه از حدود یک ماه پیش رو به وخامت گذاشت. اشغال شهر سنجار (شنگال) در شمال غرب عراق که شهری عمدتا ایزدی‌نشین بود باعث شد که ساکنان آن آواره کوه و بیابان شوند. پیش از این گزارش‌هایی از قتل عام ایزدی‌ها در مناطق تحت کنترل داعش هم منتشر شده است. داعش اقلیت ایزدی را کافر می داند و با زنان آنها به عنوان "غنیمت جنگ با کافران" برخورد می‌کند. مرکز حقوق بشر سوریه "به شدیدترین وجه ممکن" ربودن زنان و دختران ایزدی و فروش آنها به عنوان کالا توسط شبه نظامیان 'دولت اسلامی' را محکوم کرده است. 
  6
 • روحانی : اکثریت جامعه و دولت در مقابل اقلیت افراطی می ایستند
  رادیوفرانسه: حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران بار دیگر گفت که دولت او موفق شده که در یک سال گذشته تورم را مهار کند و رشد منفی اقتصادی را از 7.6 درصد به 1.1 درصد برساند. او ابراز امیدواری کرد که با خروج کشور از رکود و آغاز ازسرگیری رشد اقتصادی معضل بیکاری در کشور نیز که به گفتۀ او جدی است برطرف شود. با این حال، حسن روحانی در جای دیگری از سخنانش ادعا کرد که کشور در حال خارج شدن از رکود اقتصادی است و به زودی نرخ رشد اقتصادی نیز مثبت خواهد شد. وی همچنین بیکاری را در کنار رکود مهمترین معضل جامعه دانست و گفت : برای رفع مشکل بیکاری راه سختی در پیش است و اشتغال تحصیلکرده ها یکی از اصلی ترین مخاطرات مسیر اشتغال در ایران است. اگر چه در بودجۀ سال 1393 اعتبار تازه ای برای طرح های جدید عمرانی در نظر گرفته نشده، با این حال، رییس جمهوری ایران مدعی شد که در پنج ماه نخست سال جاری بودجۀ عمرانی ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر افزایش یافته است. حسن روحانی در جای دیگری از سخنانش افزود که هدف دولت او از میان برداشتن شکاف ها در جامعه از جمله شکاف میان ادیان و مذهب است، حتا اگر این تلاش ناخشنودی برخی را باعث شود. رییس جمهوری ایران سپس افزود که اکثریت جامعه خواستار اعتدال است. او افراطیون را اقلیت کوچکی در جامعه توصیف و آنان را نیز به اعتدال دعوت کرد. روحانی تأکید کرد که در مقابل تخریب دولت از سوی اقلیت با تمام قدرت می ایستد و در صورت ادامۀ روند تخریب، علاوه بر دولت اکثریت جامعه نیز در مقابل اقلیت تخریبگر خواهد ایستاد. وی با استناد به برخی نظرسنجی ها گفت که اکثریت قاطع مردم پشتیبان دولت او هستند. رییس جمهوری ایران همچنین سرعت کُند اینترنت در ایران را مورد سرزنش قرار داد. او اینترنت پرسرعت را از راه های پیشرفت علمی کشور دانست و افزود : "دانلود یک مقاله در ایران ساعت ها وقت می برد و گاهی آدم پای اینترنت خوابش می برد." 
  7

ویدئو انتخابی روز


علم و دانش

کلیپ های البرز

گزارشها و گفتگوهای ویدئویی ما را در اینجا دنبال نمایید

kliphaye-alborz 

 

 

ادامه

صفحات ویژه

دریافت روزنامه ها

sabz yaani vatan
روزنامه ها را دانلود کنید

 ادامه

وبلاگ سبز یعنی وطن

weblog

 

 مطالب گذشته را دنبال کنید 

ادامه

نظر خواهی

به نظر شما

سخنان اخیر حسن روحانی در نکوهش تعامل هراسی

تاکتیک سیاسی علیه جناح رقیب است
(0)
ناشی از عصبانیت گفتاری است و اهمیت خاصی ندارد
(0)
فراهم آوردن زمینه ی توافقات مطلوب با غرب است
(0)
مقدمه ای برای واکنش های بعدی دولت در برابر فشارهای جناح های مقابل است
(0)
» Go to poll »
5 Votes left

jVS by www.joomess.de.

هوا شناسی

 
Hamburg 17 °C
New York 23 °C
Tehran 32 °C
Paris 18 °C
  31.08.2014 Wetter Ostsee

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggGoogle BookmarksNewsvineTechnoratiLinkedin