تازه ترین خبرهای ایران و جهان

یاری دهنده و پشتیبان این رسانه در راه اهدافش باشید

البرز نیوز  رسانه ای مستقل و آزاد است که در تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه تلاش می کند.
این وب‌سايت اخبار و گزارشهای دقيق و عينی و بیطرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامهنگاری حرفهای را به شما ارائه میکند.
این رسانه در تلاش است تا در حساسترین لحظات تاریخی میهنمان صدای ایرانیان بوده و آن را انعکاس دهد به امید آنکه روزی جامعه ی ایرانی خود تعیین کننده ی سرنوشتش باشد.
این رسانه در ادامه ی فعالیت های "سبز یعنی وطن" با امکانات شخصی بوجود آمده و برای تداوم خود نیازمند به همکاری های معنوی و مادی شماست تا اهدافش را به پیش ببرد لذا در فعالیت این رسانه و ادامه ی حیات آن از کمکهای خود کوتاهی نکنید و با پشتیبانی خود به ادامه ی فعالیتش ما را یاری دهید. 
با سپاس و احترام
البرز نیوز

 

با هم قوی ترهستیم

سخن سردبیر - سرمقاله

خبرهای کوتاه

 • چاک هگل وزیر دفاع آمریکا روز جمعه ۳۰-۱-۲۰۱۵ در مصاحبه‌ای اعلام کرد، واشینگتن ممکن است در ‌‌نهایت برای شکست داعش، نیروی زمینی غیر رزمی به عراق اعزام کند. 
  العربیه: ژنرال هیگل که در ماه نوامبر گذشته بر اثر اختلاف با مسئولان کاخ سفید، از مقام وزارت دفاع استعفا داد، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «سی. ان. ان» گفت: «برای از بین بردن داعش در عراق باید همه گزینه‌ها را بررسی کرد از جمله اعزام نیروهای زمینی غیر رزمی مانند نیروی شناسایی و جمع آوری اطلاعات، این نیرو‌ها می‌توانند مواضع این گروه تندرو را مشخص کنند.  اظهارات اخیر چاک هگل بار دیگر سخنان ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنگره را تایید می‌کند که گفته بود، ایالات متحده برای ایفای نقش بزرگتری در عراق شاید به اعزام نیروی زمینی نیاز داشته باشد. وزیر دفاع سابق آمریکا در باره اختلاف‌هایی که با مقامات در کاخ سفید داشت، گفت:» اختلافاتی من با مسئولان کاخ سفید بیشتر در رابطه با آزادی زندانیان گوانتانامو بود. من با آزادی بی‌قید و شرط و غیر محطاطانه آن‌ها مخالف بودند. کاخ سفید مسئله احتیاط در روند آزادی تدریجی آن‌ها را قبول نداشت و به سرعت مته‌مان را آزاد می‌کردند «. ژنرال چاک هیگل، که یک جمهوری خواه روز دوشنبه ۲۴ نوامبر استعفا داد و باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا بلافاصله استعفای او را پذیرفت. در آن هنگام گفته شد که استعفای هگل به دلیل فشارهای فزاینده‌ای بوده که از سوی کاخ سفید به او وارد می‌شد. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که میان وزیر دفاع و اوباما اختلاف بود به همیم دلیل در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۴ مقامات ارشد کاخ سفید ضمن گفت‌و‌گوهای زیاد در ‌‌نهایت دو طرف به این نتیجه رسیدند که هدایت پنتاگون را در دست شخص دیگری بسپارند. سنای آمریکا در ماه فوریه سال ۲۰۱۳، وزارت هیگل را با رای بسیار ضعیف ۵۸ نفر موافق برابر ۴۱ نفر مخالف مورد تایید قرار داده بود.
  1
 • دو روز پس از حمله به اهداف نظامی در صحرای سینا، دادگاهی در قاهره، فعالیت شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس یعنی گردان‌های "عزالدین قسام" را در مصر ممنوع کرد و این سازمان نظامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.
  رادیوفرانسه: به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، حماس این تصمیم دادگاه مصر را فوراً محکوم کرد و آن را خطرناک و در جهت منافع اسرائیل دانست. از زمانی که ارتش مصر، محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای این کشور را در ژوئیه ٢٠١٣ از سمت خود برکنار کرد، حکومت جدید مصر، حماس را به حمایت از جهادگرانی که در صحرای سینا دست به اقدامات تروریستی علیه نیروهای ارتش مصر می‌زنند متهم می‌کند. یک مقام قضایی در مصر اعلام کرده که تصمیم امروز دادگاه قاهره به دنبال شکایت یک وکیل دادگستری، علیه شاخه نظامی حماس صورت گرفته است؛ در این شکایت، حماس متهم شده که از طریق تونل‌هایی که غزه را به مصر متصل می‌کند، به گروه‌های تروریستی سلاح می رساند پیشتر آمریکا، اسرائیل، و کانادا، حماس را "گروهی تروریستی" خوانده و استرالیا و بریتانیا نیز شاخه نظامی این سازمان را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده‌اند. حماس که در سال ۱۹۸۷ به عنوان "شاخه فلسطینی اخوان‌المسلمین" تأسیس شد، اکنون کنترل نوار غزه را در دست دارد. حملات روز پنج شنبه در صحرای سینا، که دستکم ۳۰ نفر کشته بر جای گذاشت، ژنرال سیسی، رییس جمهوری مصر را وادار کرد تا سفرش به اتیوپی را ناتمام بگذارد و به قاهره بازگردد. 
  2
 • جنگنده‌های مصری مواضع تندرو‌ها در شمال سینا را بمباران کردند
  العربیه: منابعی در مصر روز شنبه ۳۱ ژانویه، به «العربیه» گزارش دادند که جنگنده‌های این کشور مواضع تندرو‌ها در جنوب منطقه «شیخ زوید» و شرق «العریش» در شمال صحرا را بمباران کردند. روز پنج شنبه گذشته، در پی انفجار سه خودروی بمب گذاری شده که توسط سه عامل انتحاری هدایت می‌شد، دست کم ۳۰ نیروی امنیتی مصر در منطقه شیخ زوید کشته شدند. همچنین ۶۰ نظامی این کشور زخمی شدند. به گزارش العربیه، نیروهای امنیتی مصر در تحقیقات اولیه به این نتیجه رسیدند که ۳ عامل انتحاری با استفاده از سه خودروی بمب گذاری شده، حمله روز پنج شنبه علیه نیروهای امنیتی این کشور، انجام داده‌اند. گروهای تندرو مصری که بیشتر در شمال سینا به فعالیت‌های خود می‌پردازند، در این حمله، علاوه بر منفجر کردن سه خودروی بمب گذاری شده، با شلیک چندین خمپاره، مواضع نیروهای امنیتی مصر را هدف قرار دادند. بر اساس این گزارش، حمله روز پنج شنبه تندرو‌ها، با هدف قرار دادن مقر فرماندهی پلیس «العریش» آغاز شد. سپس گردان ۱۰۱ نظامی و استراحت افسران نظامی در منطقه السلام هدف قرار گرفتند. بلافاضله پس از این دو حمله بود که سه خودروی بمب گذاری شده، منفجر شد. حملات دو روز پیش تندرو‌ها علیه مواضع نظامیان مصری در شمال صحرا، که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نظامی انجامید در طی چند ماه گذشته، بی‌سابقه بوده است. 
  3
 • عزای ملی در پاکستان بعد از سوءقصد دیروز
  رادیوفرانسه: بعد از سوءقصد دیروز که در یک مسجد متعلق به اهل تشیع، حین ادای نماز جمعه، باعث کشته شدن ٦١ نفر شد، امروز به دلیل عزای رسمی و ملی، جنوب پاکستان فلج شده و شیعیان در چندین محل، دست به تظاهرات زدند. سوءقصد انتحاری دیروز، در "شکارپور" که با شهر ساحلی کراچی 470 کیلومتر فاصله دارد، یکی از شدیدترین حملات طی دوسال گذشته بود. این سوءقصد در یک "امامبرگاه" که در پاکستان به مساجد اهل تشیع گفته میشود، هم زمان با ادای نماز جمعه صورت گرفت که صدها تن در آن شرکت داشتند. حکومت محلی، امروز شنبه را عزای عمومی اعلام کرده و به همین دلیل مکاتب، دکان ها و دفاتر همه بسته بودند. در شکارپور، هزارن تن در مراسم به خاک سپاری قربانیان شرکت کردند و تلویزیون های محلی، جمعیت بزرگی را نشان مداد که بیشتر مردم شیعه مذهب پاکستان بودند. شهر کراچی، قلب اقتصادی ولایت "سند" هم امروز فلج شده بود و صدها تن از شیعه‌مذهبان در آن شهر دست به تظاهرات زدند. نواز شریف، نخست وزیر پاکستان هم اعلام کرد که تمامی مملکت در این عزاداری سهیم است، او بار دیگر روی قاطعیت کشورش در برابر تروریسم تأکید کرد. 
  4
 • وزارت ارشاد: ستاره‌های ایرانی می‌توانند در تبلیغات محصولات داخلی حضور یابند
  بی بی سی: حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، می‌گوید که ضوابط مربوط در تبلیغات تغییر کرده و ستاره‌های مطرح هنری و ورزشی اجازه دارند در تبلیغات تجاری محصولات ایرانی حضور پیدا کنند. آقای انتظامی گفته است که به این ترتیب از ظرفیت هنرمندان و ورزشکاران سرشناس برای کمک به "توسعه بازار صنایع ملی" استفاده می‌شود. او البته تاکید کرده است که تبلیغات نباید با "فرهنگ اسلامی و ایرانی" تعارضی داشته باشند. این مقام وزارت ارشاد گفته است: "در ضوابط جدید و با توجه به ضرورت رعایت حقوق کودکان، از این نوع تبلیغات برای محصولاتی که مصرف کننده آن عمدتا کودکان هستند نمی‌توان استفاده کرد." یکی از بندهای قانون مطبوعات ایران "استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) درتصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی" را منع می‌کند. در سال ۱۳۸۹ وزارت ارشاد با استناد به این بخش از قانون اعلام کرد که "نظر به شان و جایگاه هنرمندان و ورزشکاران کشور، همچنان استفاده ابزاری از تصاویر ایشان در تبلیغ کالاها ممنوع است." البته پیش از آن شماری از چهره‌های سرشناس در تبلیغات شهری و تلویزیونی حاضر می‌شدند. در یکی از جنجالی‌ترین نمونه‌ها حسین رضازاده، قهرمان سابق وزنه‌برداری ایران، در تبلیغات معاملات املاک در دوبی حاضر شد که این کار او انتقادهای زیادی را در پی داشت. پس از اعلام ممنوعیت حضور هنرمندان و ورزشکاران در تبلیغات شماری از آنان از این مساله انتقاد کرده بودند.
  5
 • سرجیو ماتارلا رئیس جمهور جدید ایتالیا شد
  بی بی سی: پارلمان ایتالیا سرجیو ماتارلا، قاضی دادگاه قانون اساسی را به عنوان رئیس جمهور جدید انتخاب کرد. آقای ماتارلا ۷۳ ساله جانشین جورجیو ناپولیتانو ۸۹ ساله خواهد شد که در اوایل ماه جاری از قدرت کناره گیری کرد. آقای ماتارلا کاندیدای پیشنهادی ماتئو رنتسی، نخست وزیر بود . هر چند رئیس جمهور در ایتالیا بیشتر نقشی تشریفاتی در سیستم سیاسی این کشور دارد، اما انتخاب نخست وزیر از جمله اختیارات او محسوب می شود. سرجیو ماتارلا از خانواده مشهوری در سیسیل ایتالیا است . در سال ۱۹۸۰ برادر بزرگتر او توسط مافیا کشته شد. سه سال بعد آقای ماتارلا به عنوان یکی از اعضای حزب دموکرات مسیحی وارد پارلمان شد. او بعدا در دولت های مختلف ایتالیا سمت وزارت را برعهده داشت. آقای ماتارلا پیش از آن که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود به عنوان قاضی دادگاه قانون اساسی کار می‌کرد. او یکی از مشهورترین سیاستمداران ایتالیا و از متحدان ماتئو رنتسی، نخست وزیر بشمار می رود. بسیاری انتخاب او را به سمت ریاست جمهوری پیروزی سیاسی مهمی برای نخست وزیر می دانند. 
  6
 • 'کتاب‌سوزی' داعش در موصل
  بی بی سی: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که نیروهای داعش حدود یک ماه پیش حدود دو هزار کتاب را از کتابخانه مرکزی خارج کردند. بنا بر این گزارش به جز متون اسلامی، کتاب‌های دیگر درباره فلسفه، فرهنگ، علوم و موضوع‌های دیگر توسط داعش از قفسه‌های کتاب‌ خارج شده‌اند. بیم آن می‌رود که مجموعه روزنامه‌های عراقی که حدود یک قرن پیش منتشر شده به همراه نقشه‌ها و کتاب‌های دوران عثمانی توسط داعش نابود شده باشد. شاهدان گفته‌اند که پیکارجویان داعش با شکستن قفل مخازن کتاب، حتی کتاب‌های کودکان را هم برده‌اند. گزارش آسوشیتدپرس می‌گوید بعد از حمله به کتابخانه مرکزی به مردم گفته شده که کتاب‌های "کفرآمیز" سوزانده خواهد شد. بنا بر این گزارش چند روز بعد از آن، کتاب‌های کتابخانه دانشگاه این شهر سوزانده شده است. داعش حدود یک سوم از خاک عراق و سوریه را تصرف کرده است. موصل بزرگ‌ترین شهر این مناطقی اشغالی است. بعد از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا و متحدانش به عراق، تعدادی از ساکنان شهر نسخه‌های دست‌نویس کتابخانه مرکزی را در خانه‌هایشان پنهان کردند تا در جریان هرج و مرج بعد از حمله آسیب نبیند. اما به گزارش آسوشیتدپرس داعش تهدید کرده که چنین کارهایی این بار مجازات مرگ در پی خواهد داشت.
  7

علم و دانش

ویدئوی انتخابی روز


Dr Qasimlu BBC Persian قاسملوو

صفحات ویژه

دریافت روزنامه ها

sabz yaani vatan
روزنامه ها را دانلود کنید

 ادامه

وبلاگ سبز یعنی وطن

weblog

 

 مطالب گذشته را دنبال کنید 

ادامه

نظر خواهی

به نظر شما

برقراری روابط سیاسی و اقتصادی کوبا و امریکا

» Go to poll »
The vote is already over! It ended on دوشنبه, 19.ژانویه 2015 (22:00).

jVS by www.joomess.de.

هوا شناسی

 
Hamburg 0 °C
New York -4 °C
Tehran 9 °C
Paris 1 °C
  31.01.2015 Wetter Ostsee

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixx