انتقاد شدید ترامپ از تعیین دادستان ویژه برای اتهام ارتباط با روسیه
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم وزارت دادگستری در تعیین دادستان ویژه رسیدگی به ماجرای ارتباط روسیه با انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را مورد انتقاد شدید قرار داده است.
روز پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه)، آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: با وجود همه اقدامات غیرقانونی که در جریان مبارزات [انتخاباتی هیلاری] کلینتون و دولت اوباما صورت گرفت، هرگز یک دادستان ویژه تعیین نشد." وی افزوده است که "این بزرگترین شکار جادوگر در مورد یک سیاستمدار در تاریخ آمریکاست."
اصطلاح "شکار جادوگر" به معنی تعقیب و آزار افراد بی‌گناه به خاطر سوء ظن بی مورد و بی اساس است.
رئیس جمهوری آمریکا در مورد "اقدامات غیرقانونی" مورد نظر خود توضیحی نداده اما احتمالا منظور او ماجرای استفاده خانم کلینتون از یک ایمیل شخصی برای امور دولتی از جمله در ارتباط با اطلاعات طبقه بندی شده است.
روز گذشته، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی - پلیس فدرال آمریکا را به عنوان دادستان ویژه مامور رسیدگی به این اتهام تعیین کرده است که آیا دست اندرکاران تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ در سال گذشته با افراد یا نهادهای دولتی روسیه همکاری داشتند یا خیر.
مخالفان آقای ترامپ گفته‌اند اطلاعاتی که در مورد نقش حزب دموکرات - حزب خانم کلینتون - در جریان انتخابات فاش شد، نتیجه هک شدن سیستم کامپیوتری حزب توسط هکرهای روس بوده است.

مولر
رئیس جمهوری به انتصاب مولر به عنوان دادستان ویژه معترض است

رابرت مولر پس از ماه‌ها فشار بر وزارت دادگستری برای بررسی این موضوع توسط یک دادستان ویژه با اختیارات گسترده برای تحقیق و پیگیری قانونی تخلفات احتمالی به این سمت منصوب شده است.
علاوه بر اتهام ارتباط با روسیه، آقای مولر مجاز است "هر موضوعی را که در جریان تحقیقات کشف می‌شود پیگیری کند." از جمله این موضوعات، علت و نحوه برکناری جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی است که برخی از مخالفان دونالد ترامپ آن را با پافشاری او در مورد تحقیق پیرامون ارتباط افرادی در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه مرتبط دانسته‌اند.
دادستان کل آمریکا گفته است که هدف از انتصاب دادستان ویژه این بوده است که مردم آمریکا نسبت به نتیجه تحقیقات در این زمینه اطمینان کامل داشته باشند.
روز گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز به اظهار نظر در مورد تحولات سیاسی داخلی روسیه پرداخت. آقای پوتین در اشاره به گزارش‌های اخیر رسانه‌ای در مورد افشای اطلاعات محرمانه در جریان دیدار دونالد ترامپ و وزیر خارجه روسیه در واشنگتن، آنچه را که "اسکیزوفرنی سیاسی" در آمریکا می‌خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت که به دونالد ترامپ اجازه داده نمی‌شود کارش را انجام دهد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.