روحانی: یک هیئت بی‌طرف به حوادث سوریه رسیدگی کند
حسن روحانی خواستار رسیدگی یک هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی به درستی یا نادرستی و عامل احتمالی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه شد. او تاکید کرده که این موضوع باید توسط کشورهای بی‌طرف بررسی شود.
حمله موشکی نیروی دریایی آمریکا به یک پایگاه نظامی ارتش سوریه که به گفته‌ی مقام‌های آمریکایی در واکنش به حمله شیمایی به مخالفان رژیم بشار اسد انجام شده با مخالفت‌ها و موافقت‌های زیادی روبرو شده است.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ضمن انتقاد شدید از اقدام آمریکا خواستار تشکیل یک هیئت بین‌المللی حقیقت‌یاب توسط کشورهای بی‌طرف برای بررسی حوادث اخیر سوریه شد.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، روحانی پیش از ظهر شنبه، ۱۹ فروردین گفت: «البته در این هیئت نباید از افراد مغرض استفاده شود و یا ریاست آن را آمریکا بر عهده بگیرد بلکه باید توسط کشورهای بی‌طرف موضوع بررسی شود تا معلوم شود سلاح شیمیایی از کجا آمده، توسط چه کسانی آمده یا اصلا سلاح شیمیایی بوده یا نبوده است.»
سه‌شنبه‌ی گذشته (۴ آوریل/ ۱۵ فروردین) مواضع گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد در شهر خان‌شیخون استان ادلب مورد حمله قرار گرفت و شواهدی حکایت از استفاده احتمالی از سلاح شیمیایی در این حمله دارد.
بامداد جمعه نیروی دریایی آمریکا از دو ناو جنگی مستقر در شرق دریای مدیترانه پایگاه هوایی "شعیرات" ارتش سوریه در جنوب شرقی حمص را با طرح این اتهام که بمباران خان‌شیخون به وسیله جنگنده‌های این پایگاه انجام شده هدف ۵۹ موشک "توماهاوک" قرار داد.
رئیس دولت یازدهم با بیان این که به گفته‌ی مسئولان سازمان ملل، دو سال پیش زرادخانه شیمیایی ارتش سوریه جمع شده باید روشن شود که ادعای وجود سلاح‌های شیمیایی در این کشور از کجا آمده است؟
بیشتر بخوانید: سازمان ملل رژیم سوریه را به حمله شیمیایی متهم کرد
روحانی با تاکید بر این که این مسئله هنوز روشن نشده گفت: «آمریکایی‌ها خود را به عنوان پلیس جهان و رهبر دنیا می‌پندازند و خود را قاضی دنیا می‌دانند؛ بریدند و دوختند و وارد عمل شدند. نیمه شب با موشک به یک پایگاه هوایی در سوریه حمله کردند و عده‌ای مردم بی‌گناه را شهید کردند.»
حسن روحانی با اشاره به این که آمریکا برای حمله نظامی به سوریه نه از سازمان ملل و نه حتی از کنگره این کشور مجوزی دریافت نکرده، این اقدام را "تجاوزگرانه، وقیحانه، ظالمانه و برخلاف همه اصول بین‌المللی" خواند که به گفته‌ی او باعث خوشحالی تروریست‌ها شده است.
روز گذشته غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز اتهام استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی را "یک بهانه واهی" خواندند.
به گزارش ایرنا خوشرو در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «ایران حملات موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه را که به بهانه دروغین استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی صورت گرفته است، قویا محکوم می‌کند.»
بروجردی نیز روز جمعه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس (خانه ملت) گفته است: «همه دنیا می‌دانند که سوری‌ها در یک توافق با سازمان ملل کلیه سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل داده‌اند، بنابراین سلاح شیمیایی در اختیار دولت سوریه نیست.»

سابقه به کار‌گیری سلاح شیمیایی در سوریه
کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در یک گزارش تحقیقی که پائیز سال پیش در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت تائید کرده‌اند که رژیم اسد دست‌کم دوبار در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای سرکوب مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
بروجردی هشدار داده که حمله موشکی آمریکا به سوریه "بدون تردید تبعات جدی" به دنبال خواهد داشت، زیرا به باور او "کشورهایی مثل روسیه و ایران در برابر این اقدامات خلاف مصالح منطقه آرام نمی‌نشینند".
مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که پیش از حمله به پایگاه هوایی شعیرات، روسیه، اتحادیه اروپا و شماری از متحدان منطقه‌ای خود را با خبر کرده‌اند. با این حال مسکو احتمال داده که این حمله امیدواری نسبت به همکاری آمریکا و روسیه در سوریه را به یأس تبدیل کند.

ادعا در برابر ادعا
در حالی که بسیاری از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنها مانند اسرائیل و عربستان رژیم بشار اسد را مسئول به کارگیری سلاح شیمایی می‌دانند، حکومت سوریه و متحدان اصلی آن، روسیه و ایران این کار را به مخالفان نسبت می‌دهند.
به رغم این، هیچ یک از دو طرف تا کنون اسناد و مدارک کافی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده‌اند و هنوز بررسی مستقلی درباره منشاء مواد شیمایی احتمالی در خان‌شیخون انجام نشده است.
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست اضطراری شورای امنیت اعلام کرده که آمریکا جلوگیری از توسعه و کاربرد سلاح شیمیایی را در جهت حفظ منافع ملی خود می‌داند و اگر لازم باشد آماده اقدام‌های بیشتر است.
به گزارش سازمان بهداشت جهانی در حمله سه‌شنبه به شهر خان‌شیخون در استان ادلب بیش از ۸۴ نفر کشته و ۵۴۶ نفر مجروح شده‌اند. بنا بر این گزارش ۷۴ نفر از مجروحان برای مداوا به ترکیه منتقل شده‌اند که در بین ۳۴ نفر آنها علائم آلودگی به مواد شیمیایی مشاهده شده است.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.