ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد
مهلت پنج روزه ثبت نام برای نامزدی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز، سه‌شنبه ۲۲ فروردین، با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، آغاز شد.
آقای رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران گفت: "وزارت کشور، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی یک انتخابات آزاد و سالم و باشکوه را تدارک دیده‌اند."
او به گروه‌ها و چهره‌های سیاسی هشدار داد که از "تبلیغات زودهنگام" خودداری کنند و حمایت رسانه‌هایی که با بودجه عمومی اداره می‌شوند از نامزدها جرم است.

مصطفی میرسلیم

آقای میرسلیم، که مهندس مکانیک است، با کلاه ایمنی وارد وزارت کشور شد

مصطفی میرسلیم، نامزد حزب موتلفه اسلامی و وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی از اولین چهره‌های شناخته‌شده‌ای است که صبح امروزبرای نامزدی ثبت نام کرد.
پس از ثبت نام داوطلبان نامزدی شورای نگهبان قانون اساسی صلاحیت آنها را بررسی می‌کند. مطابق قانون اساسی ایران رئیس جمهور باید ایرانی‌الاصل، معتقد به جمهوری اسلامی و مذهب رسمی و از "رجال سیاسی، مذهبی" باشد.
مطابق زمان‌بندی انتخابات ۱۳۹۶ شورای نگهبان تا ۳۱ فروردین صلاحیت‌ها را بررسی می‌کند و ۶ یا ۷ اردیبهشت وزارت کشور نامزدهای تایید صلاحیت‌شده را رسما اعلام می‌کند و تبلیغات انتخاباتی از آن زمان برای مدت کمتر از سه هفته آغاز می‌شود.

داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
علاوه بر چهره‌های شناخته‌شده ده‌ها نفر دیگر نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام می‌کنند

عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها منتقدانی دارد و برخی می‌گویند که این شورا با حذف چهره‌های سیاسی مانع از برگزاری انتخاباتی آزادانه و رقابتی می‌شود. مدافعان شورای نگهبان می‌گویند این شورا مطابق قانون کسانی را که شایستگی ندارند و یا معتقد به جمهوری اسلامی نیستند رد می‌کند.
اکبر هاشمی رفسنجانی، اسفندیار رحیم مشایی، مسعود پزشکیان، علی فلاحیان، علیرضا زاکانی، منوچهر متکی و قاسم شعله سعدی از جمله چهره‌های سرشناسی هستند که شورای نگهبان در انتخابات ۱۳۹۲ صلاحیت آنها را رد کرد.
در دوره‌های اخیر علاوه بر چهره‌های شناخته‌شده ده‌ها نفر دیگر نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام می‌کنند که صلاحیت آنها نیز رد می‌شود.
انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۹ اردیبهشت و همزمان با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.