مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران زنده نخواهد بود
با تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران مناظره‌های تلویزیونی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به طور زنده پخش نخواهد شد.
سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، پس از جلسه کمیسیون تبلیغات به ایرنا گفته است: "با تصمیم این کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفت و گوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش می‌شود."
در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به طور زنده برگزار و پخش شد. آقای سامانی درباره دلیل تغییر این رویه در انتخابات سال ۱۳۹۶ توضیحی نداده است.
کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، که امروز تصمیم گرفته است مناظره‌ها به صورت ضبط‌شده پخش شوند، شامل دادستان کل کشور، وزیر کشور، دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات، رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما و رئیس سازمان صدا و سیما (یا نمایندگان هر یک از آنها) است و شورای نگهبان هم می‌تواند نماینده‌ای برای نظارت به جلسات این کمیسیون بفرستد.
وظیفه کمیسیون تبلیغات تضمین دسترسی یکسان نامزدهای ریاست جمهوری به امکانات دولتی برای تبلیغات است.
ابراهیم رئیسی، یکی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، دو روز پیش در نامه‌ای به عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس صدا و سیما، به "تبلیغ جانبدارانه" متهم کرد و گفت صدا و سیما به طور غیرمعمول به انعکاس اخبار مربوط به حسن روحانی می‌پردازد.
آقای رئیسی گفت: "از صداوسیما انتظار می‌رود با عنایت به اهداف و ماموریت‌های قانونی خود از هرگونه اقدامی که با ایجاد شائبه تبلیغ جانبدارانه به نفع یک فرد یا جریان خاص، فرآیند داوری درست و آگاهانه مردم شریف را مخدوش سازد، جدا پرهیز نماید".

مناظره
مناظره میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد یکی از خبرسازترین رویارویی‌های علنی دو سیاستمدار ارشد جمهوری اسلامی بوده است


مناظره‌های نامزدهای ریاست جمهوری در دوره اخیر جنجال برانگیز بوده است.
در سال ۱۳۸۸ محمود احمدی‌نژاد هنگام مناظره با میرحسین موسوی اتهام‌های سختی را علیه او و شمار دیگری از مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری مطرح کرد. لحن و ماهیت مناظره‌ها به گونه‌ای بود که انتقاد بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای را برانگیخت.
در سال ۱۳۹۲ نیز در مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات بحث‌هایی درباره سیاست هسته‌ای ایران و همچنین سرکوب دانشجویان معترض مطرح شد که در چهارچوب روایت رسمی جمهوری اسلامی نمی‌گنجید.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.