ایران؛ دومین صادرکننده بزرگ نفت به کره جنوبی در سه ماهه اول سال
بر اساس آمارهای شرکت ملی نفت کره جنوبی، ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ میلادی با صادرات حدود ۴۶ میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه نفت، به دومین تامین کننده بزرگ نفت این کشور تبدیل شده است.
این اولین بار است که در آمار سه ماهه واردات نفت کره جنوبی، ایران توانسته رتبه دوم صادرات به این کشور را کسب کند.
در سه ماهه اول سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) ایران پنجمین صادرات کننده بزرگ نفت به کره جنوبی بود.
عربستان سعودی با حفظ جایگاه قبلی خود کماکان بزرگترین صادر کننده نفت به کره جنوبی است.
بر همین اساس در ماه مارس (اسفند/فروردین) صادرات نفت ایران به کره جنوبی به حدود ۱۸ و نیم میلیون بشکه رسید که تقریبا معادل ۵۹۸ هزار بشکه در روز است.
صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه مارس پارسال (۲۰۱۶) نصف این مقدار بود.

برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باعث شده این کشور صادرات نفت خود را در منطقه افزایش دهد.

اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه نوامبر با کاهش تولید کل سازمان به میزان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز موافقت کردند که البته ایران از کاهش معاف شده است.
معافیت ایران در این زمینه دلیل دیگری است که به رونق صادرات نفت ایران دامن زده است.
مقام‌های ایرانی گفته بودند که تحریم‌های نفتی سال‌های قبل باعث شده بود تا این کشور قادر به استفاده از سهمیه خود در اوپک نباشد و بازار نفتی خود را از دست بدهد.
تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا در سال ۲۰۱۲ میزان صادرات نفت ایران را به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش داده بود اما بعد از اجرای توافق هسته‌ای (برجام) صادرات نفت ایران به بیش از دو برابر زمان تحریم‌ها رسید.
چند ماه پیش اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور ایران گفته بود که پس از تحریم نفت ایران، فقط هند و چین از ایران نفت می‌خریدند که به گفته او با روشی "بسیار تحقیرآمیز" انجام می‌شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.