توصیه به رئيسی: توفیق خدمت به امام رضا را از دست ندهید
ابراهیم رئيسی، در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با اشاره به مقامش در تولیت آستان قدس رضوی گفت که با مشکلات مردم آشناست. محمدصادق جوادی‌حصار روزنامه‌نگار به او توصیه می‌کند که توفیق تولیت آستان قدس را از دست ندهد.
«درآمد برخی از مردم با مبلغ ۴۵ هزار تومان یارانه است، با این مبلغ زندگی چگونه ممکن است.... آمار بیکاری حدود ۱۲ درصد، بیکاری جوانان ۴۰ درصد و بیکاری تحصیل‌کردگان ۳۰ درصد است.... می‌شود یارانه ‌اقشار محروم را تا دو سه برابر افزایش داد.... بسیاری از مفاسد ناشی از بیکاری و شغل نداشتن است، این وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم باید تغییر کند.... ما مصمم هستیم شرایط اقتصادی را به نفع مردم تغییر دهیم.»
اینها بخشی از سخنان ابراهیم رئيسی کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی او بود.
او به دادن وعده‌هایی کلی درباره بهبود وضعیت اقتصادی مردم و حل مشکل مسکن و بیکاری بسنده و از ارائه یک برنامه مدون و مشخص برای رسیدن به این اهداف خودداری کرد.
محمدصادق جوادی‌حصار روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی مقیم مشهد به دویچه‌وله می‌گوید: «من صحبت‌های ایشان را بیشتر واگویه بخشی از شعارها و انتقادهای رایج در حوزه اصول‌گرایی به برنامه‌های دولت آقای روحانی دیدم. یعنی ایشان بیشتر از اینکه به یک برنامه مدون و یک رویکرد اصولی و متقن برای رفع مشکلات و یک استراتژی قابل دفاع برای موانع توسعه اشاره بکنند، نوعی تقابل با یک جریان ذهنی خودشان داشتند.»

بشنوید: گفت‌وگو با محمدصادق جوادی‌حصار

ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش وعده داد: «ما در صدد آسیب‌زدایی از فساد اداری هستیم که مردم از آن رنج می‌برند، فسادی که هر روز تیتر یک روزنامه‌‌هاست قابل تحمل نیست.... اصلاً می‌توان کاری کرد که فساد به وجود نیاید و باید ساختار ناسالم را اصلاح کرد، باید نوعی از نظام بانکی را شکل دهیم که امکان فساد در آن نباشد.»
اما او هیچ‌ کجا اشاره‌ای نکرد که چگونه می‌خواهد این برنامه‌ها را عملی کند و نشانه‌ای از رویکرد و نگاه او برای چگونگی رسیدن به این اهداف هم در صحبت‌هایش نبود.

تولیت آستان قدس رضوی و آشنایی با مشکلات مردم
ابراهیم رئيسی در بخش دیگری از سخنانش به پست فعلی‌اش به عنوان تولیت آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: «مردم عزیزمان از شرایط فعلی کشور رنج می‌برند، بنده در مأموریتی که در آستان قدس داشته‌ام بیش از پیش با زندگی مردم آشنا شده‌ام.»
محمدصادق جوادی‌حصار که خود ساکن مشهد است تاکید می‌کند که دیدن رنج و فقر مردمی که به حرم امام هشتم شیعیان می‌روند یک واقعیت است. اما او می‌گوید: «یک مدیر هوشمند سیاسی و اقتصادی باید به این مسئله فکر کند که آیا نمی‌شود از امکانات گسترده آستان قدس رضوی چه در حوزه فرهنگی، چه در حوزه اقتصادی و اجتماعی برای ریشه‌کن کردن معضل فقر و فلاکت اجتماعی استفاده کرد آیا فقط باید به صف نیازمندان مراجعه کرد و به آنان نان و آب و غذا داد یا این که به آنها ماهیگیری یاد داد، تولید یاد داد و سرمایه‌ای داد که بتوانند یک زندگی آبرومندانه برای خودشان درست کنند.»
این روزنامه‌نگار معتقد است تمرکز روی این موضوع که مردم فقیرند و باید به آنها کمک شود بخش عاطفی مسئله است اما یک مدیر باید بتواند این مشکلات را مدیریت کند.
او می‌گوید: «آستان قدس رضوی در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی در بسیاری جاها ضررده و زیان‌آور است. یک مدیر توانا به جای اینکه بخواهد به این بخش‌های عاطفی بپردازد باید از ضرر موجود در عرصه‌های صنعتی و اقتصادی این دستگاه عریض و طویل اقتصادی جلوگیری کند و کاری کند که خیرات و مبرات و نذوراتی که وقف بارگاه امام رضا شده به نحو احسن به تولید و سرمایه‌گذاری برسند.»
جوادی‌حصار درباره میزان محبوبیت ابراهیم رئیسی در مشهد می‌گوید: «در شهر مشهد و استان خراسان هرکسی که "خادم امام رضا" باشد و بخواهد در آستان قدس خدمت کند مورد احترام مردم است اما به عنوان کسی که بخواهد منصب خدمت را منشأ کسب قدرت کند مردم روی خوشی تا کنون به این افراد نشان نداده‌اند.»
او به رئیسی توصیه می‌کند: «کسی که توفیق خدمت به امام رضا را پیدا کرده باشد و عاشقانه این کار را کرده باشد این وصال را به فراق تبدیل نخواهد کرد و هیچ خدمتی را با این خدمت عوض نخواهد کرد. من امیدوارم آقای رئیسی توفیق داشته باشند همچنان خدمت امام رضا را انجام دهند.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.