ترکیه: برگ تازه‌ای در روابط با آمریکا و اتحادیه اروپا رقم خواهد خورد
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه می گوید: فصل تازه‌ای از روابط میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا در حال رقم خوردن است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: ما و آقای (دونالد) ترامپ در حال نگارش برگی جدید در روابط میان ترکیه و ایالت متحده آمریکا هستیم.

روابط میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا، طی ماه‌های اخیر با تنش‌های زیادی روبرو شده است. بحران در سوریه و حمایت ایالات متحده آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد که ترکیه از آنان با عنوان "تروریست" نام می‌برد، از جمله موضوعات مورد اختلاف میان دو کشور است.

رییس‌جمهوری ترکیه با اشاره به برخی حمایت‌های ایالات متحده آمریکا از "یگان‌های مدافع خلق" شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک، متذکر شد: این حمایت‌ها در حال نابود ساختن روح اتحاد میان دو کشور است.

رجب طیب اردوغان، با انتقاد نسبت به برخی سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در قبال مخالفان دولت ترکیه گفت: ما انتظار داشتیم که آمریکا، فتح‌الله گولن را یا بازداشت نموده و یا به ترکیه بازگرداند. ترکیه، فتح‌الله گولن، جدی‌ترین رقیب رجب طیب اردوغان را رهبر کودتای نافرجام تابستان گذشته می‌داند.

رجب طیب اردوغان تاکید کرد: این امر که فتح‌الله گولن "می‌تواند با آزادی به فعالیت‌های خود در (پنسیلوانیا) ادامه دهد، موجب نگرانی جدی ما است".

همزمان رجب طیب اردوغان از اتحادیه اروپا نیز خواست تا در روابط خود با ترکیه بازنگری نموده و در جهت بهبود آن تلاش کنند.

رییس‌جمهوری ترکیه خطاب به مقامات اتحادیه اروپا گفت: "به هنگام برگزاری همه‌پرسی در ترکیه شما از مخالفان حمایت کردید اما شکست خوردید؛ اکنون اتحادیه اروپا باید در جهت تقویت و گسترش روابط با ترکیه تلاش کند".

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.