روحانی، رئیسی و قالیباف به روند اولین مناظره انتخابات شکایت کردند
به گزارش خبرگزاری‌های ایران حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف از روند برگزاری مناظره اول تلویزیونی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران شکایت کرده‌اند.
مصطفی میرسلیم، نامزد دیگر این انتخابات هم در نامه‌ای به روند برگزاری مناظره اعتراض کرده است.
احسان قاضی‌زاده هاشمی، رئیس این کمیسیون بدون ذکر نام از شکایت چهار نامزد از "اولین مناظره تلویزیونی" خبر داده است .
آقای قاضی‌زاده‌ هاشمی گفته است: " شکایت سه نفر از نامزدها مربوط به موارد مطرح شده در اولین مناظره و شکایت یک نامزد نیز مربوط به حاشیه این مناظره است."
اولین مناظره دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، که سه ساعت طول کشید جمعه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) برگزار شد.
جدال لفظی اسحاق جهانگیری و حسن روحانی از یک سو و محمدباقر قالیباف از سوی دیگر در این مناظره خبرساز شد.

اعتراض روحانی، رئیسی و قالیباف
حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری امروز یکشنبه (۱۰ اردیبهشت) از شکایت حسن روحانی به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخاباتی خبر داده است.
آقای آشنا به خبرگزاری ایسنا گفته است: "آقای روحانی به دلیل طرح سه اتهام از سوی آقای قالیباف و عدم تخصیص فرصت برای پاسخگویی به این اتهامات به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شکایت کرده است."
حسن روحانی پیشتر و در جریان اولین مناظره گفته بود حق اعتراض را برای خود محفوظ می‌دارد.
همزمان ابراهیم رییسی، دیگر نامزد این انتخابات شکایت مکتوب خود را نسبت به روند برگزاری این مناظره تلویزیونی ارسال کرده است.
حسین قربان زاده، مشاور سیاسی محمدباقرقالیباف هم ارائه شکایت مشابهی را تایید کرده است.
آقای قربان زاده گفته است: "یکی از موارد شکایات این بود که به آقای روحانی دو دقیقه زمان بیشتری برای صحبت اختصاص داده شد."

مناظره انتخاباتی


مشاور سیاسی آقای قالیباف بی‌طرفی مجری مناظره (مرتضی حیدری) را زیر سئوال برده و گفته: "موضوع دیگر بحث بی طرفی مجری بود که مطابق با قانون انتخابات باید تضمین بی طرفی مجری برنامه وجود داشته باشد در حالی که آقای حیدری در پایان زمان قانونی هر کاندیدا به فرد تذکر می داد و صحبت او را قطع می‌کرد، درباره آقای روحانی منتظر ماند تا صحبت ایشان تمام شود و این تذکر با ملایمت داده شد."
محمد باقر قالیباف، پیشتر و پس از پایان اولین مناظره تلویزیونی گفته بود: "بنده می‌خواستم تصویری پخش شود اما این اجازه را ندادند در حالی که کار منطقی و درستی بود، به هر حال این گونه تشخیص دادند. ان‌شاءالله بعداً بتوانند جبران کنند."
در جریان مناظره محمد باقر قالیباف و حسن روحانی یکدیگر را به "دروغ‌گویی" متهم کردند.
مصطفی میرسلیم، نامزد دیگر این انتخابات هم هر چند مانند سه نامزد دیگر به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخاباتی شکایت نکرده اما به روند مناظره اول اعتراض کرده است.
محمدعلی امانی، رییس ستاد انتخابات مصطفی میرسلیم گفته است: "ما به آقای قاضی‌زاده هاشمی (رئیس کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری) نامه‌ای نوشتیم و اشاره کردیم که آقای میرسلیم در اولین مناظره مسایل خود را در چارچوب موضوع مناظره مطرح کرد اما سایر نامزدها چنین چارچوبی را رعایت نمی‌کردند."
آقای امانی گفته است: "نامه ما شکایت نبود . از کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات خواستیم که تکلیف ما را برای مناظره‌های بعدی روشن کنند."

انتخابات ریاست جمهوری ایران


اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری هم به تندی از آقای قالیباف انتقاد کرد و عملکرد اصول‌گرایان را به واسطه حمایتشان از محمود احمدی‌نژاد زیر سوال برد.
در مقابل آقای جهانگیری متهم شد که فقط برای حمایت از حسن روحانی در مناظره‌ها نامزد شده است.
ادعای نقل شده از بابک زنجانی درباره حمایت از ستاد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نیز یکی از محورهای حمله محمدباقر قالیباف به حسن روحانی بود.
مناظره بعدی نامزدهای ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه ۱۵ اردبیهشت برگزار می‌شود.
در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای هر نامزد انتخاباتی "۵۵۵ دقیقه برنامه رادیویی و ۵۵۵ دقیقه برنامه تلویزیونی" در نظر گفته شده است.
در مجموع و با احتساب زمان مناظره‌ نامزدها در کل "به هر نامزد ۱۴۷۰ دقیقه زمان تعلق" گرفته است.
قرار است دو مناظره دیگر با حضور تمام نامزدها روزهای جمعه ۱۵ و ۲۲ اردیبهشت برگزار شود.
بنا بر اعلام صدا وسیما، موضوع دو مناظره‌ آینده به ترتیب سیاسی-فرهنگی و اقتصادی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.