تائید گفت‌وگوی ایران و آمریکا بر سر زندانیان دو تابعیتی
سخنگوی وزارت خارجه ایران تائید کرد که در حاشیه نشست کمیسیون برجام درباره زندانیان ایرانی‌آمریکایی نیز صحبت شده است. همتای آمریکایی او دو روز پیش گفته بود آمریکا خواستار آزادی این زندانیان است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در تازه‌ترین نشست هفتگی خود با خبرنگاران (دوشنبه ۱۱ اردیبهشت/ ۱ مه) گفت: «ظاهرا طرف آمریکایی صحبت‌هایی را در حاشیه کمیسیون برجام درباره یک یا دو نفر که در زندان‌های ایران به دلایل مشخص زندانی هستند مطرح کرده‌ است.»
هفتمین نشست کمیسیون مشترک نظارت بر برجام، سه‌شنبه‌ی گذشته با حضور نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.
نشست‌های این کمیسیون هر سه ماه یک بار برگزار می‌شود و نشست پنجم اردیبهشت وین، نخستین دیدار نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید محسوب می‌شود.
قاسمی می‌گوید در کمیسیون برجام مذاکرات میان طرف‌ها "صرفا بر سر مسائل برجامی است" و هئیت ایرانی کماکان در رابطه با گفت‌وگو با آمریکا درباره مسائل خارج از برجام دستورالعملی ندارد.
تکذیب مذاکره، تائید گفت‌وگو
به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره گزارش‌های منتشر شده در مورد گفت‌وگوی مقام‌های ایرانی و آمریکایی بر سر زندانیان دو تابعیتی گفت: «من چنین خبری را ندارم اما در حاشیه نشست پنجم اردیبهشت هیئت ایرانی با تک تک کشورهای عضو گروه ۱+۵ درباره برجام و مسائل دو جانبه گفت‌وگو کرده است.»

Iran USA Siamak Namazi & Baquer Namazi (iran-emrooz)سیامک و باقر نمازی

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دو روز پیش اعلام کرده بود که در حاشیه نشست کمیسیون نظارت بر برجام، مقام‌های آمریکا درباره ایرانی‌آمریکایی‌های زندانی با طرف ایرانی گفت‌وگو کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارک تونر خبر داده که در این گفت‌وگوها مقام‌های آمریکا خواستار آزادی سیامک نمازی، بازرگان ایرانی-آمریکایی، و پدر ۸۱ ساله او، باقر نمازی شده‌اند که دستگاه قضایی ایران آنها را به ده سال زندان محکوم کرده است.
گفته می‌شود در این گفت‌وگوها درباره وضعیت رابرت لوینسون، مأمور بازنشسته اف‌بی‌آی نیز که ده سال پیش در پی سفر به جزیره کیش ناپدید شد، مذاکراتی انجام شده است.
بهرام قاسمی ضمن طرح این ادعا که ایران و آمریکا "در حوزه‌های خارج از برجام" مذاکره‌ای نداشته‌اند تائید می‌کند: «البته در دولت قبلی آمریکا به دلایل انسانی گفت‌وگوهایی را درباره برخی زندانیان ایرانی و آمریکایی داشتیم که نتایج مثبتی هم در بر داشت.»
۲۶ دی ۱۳۹۴ و همزمان با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چهار زندانی دو تابعیتی ایرانی‌‌آمریکایی از زندان‌های ایران آزاد شدند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران آن زمان اعلام کرده بود این کار "در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام" انجام شده، اما گزارش‌ها حاکی است که آمریکا در ازای این اقدام، شماری از ایرانیانی که به اتهام نقض تحریم‌ها در این کشور زندانی بوده‌اند را آزاد کرده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.