روحانی: زن‌ها را بیکار کردید و دم از اشتغال می‌زنید؟
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ مه) برگزار خواهد شد. خبرهای لحظه به لحظه این دو انتخابات را در این صفحه دنبال کنید.
حسن روحانی در همایش زنان در ورزشگاه شیرودی خطاب به کاندیداهای اصولگرا گفت: ۸۶۰هزار خانم را شما بیکار کردید. شما دم از اشتغال می‌زنید ولی من از شما می‌پرسم اشتغال اهل سنت و اقوام مختلف ایران را قبول دارید؟ ما افتخار می‌کنیم در یک استخدام در ماه‌های گذشته ۵۳ درصد زنان ما توانستند قبول شوند و مشغول به کار شوند. علت اینکه زنان ما نمی‌توانستند مشغول به کار شوند این بود که فضای کار ما مردانه بود. امروز ۳۲۰ نفر از مدیران شرکت‌های دانش بنیان از زنان هستند.
او افزود ما به دنبال آرامش زنان و مردان هستیم. گشت برای ما آرامش ایجاد نمی‌کند. وحدت و اتحاد ملت ایران و همزیستی مسالمت‌آمیز آرامش را می‌سازد. شما دم اشتغال می‌زنید؟ من از شما می‌پرسم که آیا اشتغال زنان را هم قبول دارید؟ اگر قبول دارید قبل از دولت یازدهم چرا یک اشتغال برای زنان درست نکردید؟

• روحانی به رقبای انتخاباتی: چرا به معدن آزادشهر سر نزدید؟
روحانی در ورزشگاه شیرودی گفت، بعضی از مالیات نام می‌برند. مالیات برای مردم خوب است ولی شما مالیات ندهید؟ ما آزادی رقابت در اقتصاد می‌خواهیم. شما به دنبال رونق هستید ولی به معدنی که برای شما بود و معدنچیان در آن دفن شدند، سر نزدید. ما به آن خانواده عزیزی که شوهرش در این آوارها باقی ماند و جان داد اما شجاعانه با من سخن گفت، افتخار می‌کنیم. من افتخار می‌کنم به پدری که فرزند مهندسش در این معدن مانده بود ولی برای پیشرفت ایران حرف زد.

• روحانی: ما فضای امنیتی و تبعیض جنسیتی نمی‌خواهیم
روحانی در همایش زنان حامی خود در ورزشگاه شیرودی اعلام کرد که ظلم جنسیتی را نمی‌پذیرد و تبعیض جنسیتی را نمی‌فهمد. او گفت شعار دولت روشن است، آزادی سیاسی و اجتماعی، بیان و تفکر، آزادی انتخاب تفریح برای ساعات فراغت، نوع اشتغال و شغل می‌خواهد: «ما به دنبال امنیت واقعی و جامعه امن هستیم و فضای امنیتی نمی‌خواهیم. جامعه چند درصدی نمی‌خواهیم. ما نهادهای استثنا شده از مالیات نمی‌خواهیم.»
حسن روحانی در ورزشگاه شیرودی در واکنش به شعار رفع حصر جمعیت و خطاب به کاندیداهای رقیب گفت: «لطفا همان حرف‌هایی که در جلسات خصوصی زدید به مردم آشکارا بگویید، مگر هر روز فشار نیاوردید که اشتغال زنان باید متوقف شود. شما برگردید به بخشنامه‌های جنسیتی خودتان نگاه کنید، شما یک بار دیگر به احکامی که صادر کردید نگاه کنید.»

• ظریف: آدرس غلط به خارجی‌ها ندهید
وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای ویديویی با خبرگزاری انتخاب از تعبیر "دیپلماسی ملتمسانه" در دومین مناظره ابراز تعجب کرد و گفت: «چنین تصوری ممکن است در داخل فوایدی داشته باشد اما در خارج برای نظام و کشور فایده‌ای که ندارد، ضرر هم دارد. یعنی خارجی‌ها کم کم باورشان می‌شود افرادی که با این صلابت در مقابل‌شان می‌نشینند و مذاکره می‌کنند از نظر داخلی‌ها دارند التماس می‌کنند و این خیلی پیام بد و آدرس غلطی است که به خارجی‌ها بدهیم. »
ظریف در بخشی از سخنانش و در نقد موضع‌گیری‌ مخالفان دولت افزود: «دوستان ما در داخل می گویند که پرواز هواپیماهای کاغذی در فضای انتخابات، یعنی دارند به خارجی خط می‌دهند که آقای عزیز و آقای غیرعزیز! شما قرار نیست که این هواپیما را به ما بدهید و ما آماده‌ایم که تعهدات شما اجرا نشود. این حرف‌ها را دارند می‌زنند.»

• رئیسی در زاهدان: روحانی چرا عصبانی است؟
ابراهیم رئیسی در جمع علما و بزرگان طوایف سیستان و بلوچستان از فقر مطلق و رنج بیکاری صحبت کرد و گفت: «مردم این خطه اهل کارند اما کار نیست. برخی فقط به ۴۵هزار تومان یارانه اتکاء دارند.» کاندیدای جمنا افزود که مردم باید به انتخابات گذشته بنگرند و ببینند آنچه می‌خواستند محقق شده است یا نه: «اگر خواسته‌های آنان محقق نشده باید به فکر تغییر باشند. نباید مردم را ترساند. دولتمردان باید به مردم بگویند چه کار کرده‌اند اما اگر پرونده خالی بود و مردم احساس کردند مشکلات افزایش یافته مردم چگونه اعتماد کنند؟»
رئیسی در زاهدان خطاب به روحانی گفت: «چرا عصبانی هستید از حضور رقبای‌تان در صحنه؟ مگر مردم قرار است چه تصمیمی بگیرند؟» او افزود که احساس می‌کند روحانی از دست مردم یا کارگران معترض یا فقرایی که نمی‌خواهند او را تحمل کنند عصبانی است.

• قالیباف: خوزستان در دولت من قلب تولید خواهد بود
قالیباف در سخنرانی انتخاباتی خود در مسجد ارشاد اهواز بار دیگر انتقادهای خود از دولت را در چارچوب شعار "چهاردرصدی‌ها" صورت‌بندی کرد و گفت: «با بی تدبیری ۴درصدی‌ها، جوان ما سرکار نمی رود، آنوقت حاضر نیستند کمک کنند به کسی که از کار بیکار شده براساس ضوابط قانونی ۲۰۰ هزار تومان کارانه بدهیم.» قالیباف با اشاره به توقف سامانه کاریابی خطاب به دولت گفت: «اگر اهل کار بودید در این چهار سال کاری می‌کردید نه این‌که شب رای‌گیری سایت کارورزی ایجاد کنید.»
او وعده کرد که در "دولت مردم" قلب تپنده تولید، کشاورزی و اشتغال در خوزستان باشد و افزود: «مردم می بینند لوله نفت و گاز از زیر پایشان عبور می کند اما آب خوردن ندارند.»

• "وزرای پیر استراحت کنند"
مصطفی کواکبیان: نماینده مردم تهران در مجلس در ستاد انتخاباتی روحانی در فومن، سخنرانی کرد و گفت در بحث اقتصاد نمی‌گوییم کشور گل و بلبل است و قبول داریم در مسئله اشتغال و به ویژه فارغ التحصیلان بیکار مشکل داریم. او با ابراز امیدواری به انتخاب مجدد روحانی خواست آن دسته از "وزرای دولتی که چرت می‌زنند و پیرمرد هستند، در دومین دوره ریاست جمهوری روحانی بروند استراحت کنند." دبیرکل حزب مردمسالاری افزود آنها که می‌گویند که دولت روحانی را یک دوره‌ای خواهند کرد، بدانند ۴۰ سال است که در این مملکت دولت مستقر برای بار دوم هم انتخاب می‌شود.

• ربنای شجریان ثبت ملی شد
چند روز پس از انتقاد حسن روحانی در مناظره دوم به عدم پخش صدای شجریان از صدا و سیما، روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی از ربنای محمدرضا شجریان به عنوان میراث ناملموس فرهنگی کشور نام برد و از ثبت ملی آن خبر داد. زهرا احمدی‌پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، لوح این ثبت را طی مراسمی به همایون شجریان اعطا کرد.

 

 

 

 


دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.