ظریف: کانادا آماده رای‌گیری از ایرانیان در انتخابات ریاست جمهوری نیست
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته است که دولت کانادا نمی‌تواند تسهیلات شرکت ایرانیان مقیم آن کشور در انتخابات ریاست جمهوری را فراهم کند.
آقای ظریف بعد از جلسه هیئت دولت در روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت (۱۰ می)، به خبرنگاران گفت در تماسی که با مقامات کانادایی داشته، این درخواست را مطرح کرده اما مقامات کانادایی گفته‌اند که طبق قوانین آن کشور، رای‌گیری از اتباع خارجی باید در اماکن دیپلماتیک کشورهای آنان انجام ‌شود و ایران و کانادا روابط سیاسی ندارند.
آقای ظریف گفته است که شهروندان ایرانی مقیم کانادا "فعلا می توانند به شهرهای نزدیک خود در آمریکا مراجعه کنند".
او در عین حال گفت که یک هیئت کانادایی در تهران حضور دارد و وزارت خارجه موضوع مشارکت ایرانیان در این انتخابات را با اعضای هیئت پیگیری خواهد کرد.
پیشتر گزارش شده بود که وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با وزیر خارجه کانادا در شامگاه دوشنبه، موضوع رای‌گیری از ایرانیان مقیم آن کشور را مطرح کرده و وزیر امور خارجه کانادا ضمن تقدیر از خدماتی که جامعه ایرانیان مقیم کانادا به آن کشور کرده‌اند‌ گفته است که از اهمیت این انتخابات برای جمهوری اسلامی آگاه است اما برای ایجاد مراکز اخذ رای در کانادا رفع "برخی مشکلات فنی" ضرورت دارد.
هفته گذشته وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت که از راه‌های دیپلماتیک در صدد است شرایطی فراهم آورد تا ایرانیان مقیم کانادا بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. اوایل ماه آوریل هم نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در تماس با دفتر نمایندگی کانادا در این سازمان همین درخواست را مطرح کرده بود.

فریلاند

فریلاند وجود مشکلاتی در راه رای دادن ایرانیان مقیم کانادا را مطرح کرده است

به گزارش منابع خبری در کانادا، برخی از تشکل‌های ایرانی در کانادا از دولت این کشور خواسته بودند امکان مشارکت ایرانیان علاقمند به رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری را فراهم آورد در حالی که برخی دیگر مخالف مشارکت در این انتخابات هستند.
روابط ایران و کانادا در سال ۲۰۱۲ میلادی قطع و دفاتر دیپلماتیک دو طرف در کشورهای یکدیگر بسته شد. در آن زمان، وزیر خارجه سابق کانادا جمهوری اسلامی را "بزرگترین خطر و تهدید برای صلح و امنیت جهان امروز" توصیف کرد و برخی مقامات کانادایی در گذشته نحوه برگزاری انتخابات در ایران را به خاطر تعیین نامزدها از سوی حکومت مورد انتقاد و استهزا قرار داده بودند.
در انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته هم، ایرانیان مقیم کانادا امکان رای‌دهی در انتخابات را نداشتند و مقامات ایرانی دولت کانادا را به عدم همکاری برای فراهم کردن امکان مشارکت ایرانیان در انتخابات متهم کردند.
منابع خبری کانادا گفته‌اند که با به قدرت رسیدن حزب لیبرال در کانادا، دولت آن کشور بهبود روابط با ایران را مورد بررسی قرار داد اما ظاهرا در این زمینه مشکلاتی وجود داشته و این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است. دولت کنونی کانادا معتقد است که پیگیری نظرات آن کشور از جمله در زمینه رعایت حقوق بشر از طریق مجاری دیپلماتیک موثرتر خواهد بود.
به گزارش منابع خبری، یک هیئت سه نفره از سوی وزارت خارجه کانادا به ایران سفر کرده و احتمالا موضوع از سرگیری روابط مورد بررسی قرار می‌دهد. البته دولت کانادا متحد نزدیک آمریکا است و دولت جدید آمریکا موضع سختگیرانه ای نسبت به جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است.
از زمان انقلاب اسلامی در ایران، شمار قابل توجهی از ایرانیان به کانادا مهاجرت و در آن کشور زندگی می‌کنند اما بسیاری از آنان همچنان تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده‌اند و مجاز به رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند.    

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.