در آخرین مناظره، نامزدهای ریاست جمهوری اسلامی یکدیگر را به سوءاستفاده و سهل‌انگاری اقتصادی متهم کردند
سومین و آخرین مناظرۀ تلویزیونی شش نامزد ریاست جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر روز جمعه ٢٢ اردیبهشت، یعنی درست یک هفته قبل از انتخابات، برگزار شد. محور اصلی مناظرۀ امروز که سه ساعت طول کشید، "اقتصاد" تعیین شده بود. اما بیشتر وقت این بحث به متهم کردن رقبا به سوءاستفاده‌های اقتصادی و سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی صرف شد.

آخرین مناظرۀ نامزدهای ریاست جمهوری با طرح مسئلۀ قاچاق کالا شروع شد. مثل دو مناظرۀ قبلی، اسحاق جهانگیری - معاون حسن روحانی و نامزدی که خود را اصلاح طلب معرفی می‌کند – به تندی از ابراهیم رئیسی و قالیباف انتقاد کرد. او رئیسی را به عنوان مقام عالیرتبۀ قوۀ قضاییه، مسئول ناکارآمدی این قوه در قبال قاچاق کالا دانست و گوشزد کرد که قالیباف مدت‌ها مسئولیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به عهده داشته است.
محمد باقر قالیباف و رئیسی نیز بر بی‌کفایتی دولت تأکید کردند. به گفتۀ رئیسی "دولتی می‌تواند با قاچاق مبارزه کند که خودش و نزدیکانش در حوزه‌های خصوصی فعال نباشند".

حسن روحانی بسیار محتاطانه و سرسری پاسخ داد و گفت که برای مبارزه با قاچاق کالا باید به ریشه‌های عمیق اقتصادی آن پرداخت.
مصطفی میرسلیم وزیر سابق ارشاد خطاب به جهانگیری گفت: "شما خودتان در دولت چگونه با قاچاق مبارزه می‌کنید؟ جنابعالی تا حالا خواب بوده‌اید و حواستان نبوده است و حالا فهمیده‌اید و می‌خواهید از آن جلوگیری کنید؟"
و بالاخره مصطفی هاشمی طبا گفت: "روزنامه‌های ما نوشته اند که از ١١۴ اسلکه رسمی، قاچاق وارد کشور می‌شود.در هیچ جای دنیا قابل درک نیست که چگونه عناصر و افرادی می توانند از اسکله‌های رسمی قاچاق وارد کشور کنند".

بعد از بحث قاچاق کالا، موضوعات گسترده و پیچیدۀ دیگری مثل مشکلات نظام بانکی ایران، تولید اشتغال و یا کشاورزی، با کلی‌گویی و انتقادهای گنگ متقابل از سر گذرانده شد.
در این مناظره نیز با این که همۀ نامزدها تأکید داشتند که "باید برنامۀ نامزدها کاملاً روشن باشد" اما در عمل، دامنۀ بحث به حمله به دیگری وهمچنین عباراتی از قبیل "باید کشاورزی‌مان را مدرن و احیا کنیم و در جهت اصلاح سرزمین ایران حرکت کنیم" محدود باقی ماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.