کاهش ۴۳ درصدی تجارت دوجانبه ایران و آمریکا
تجارت دوجانبه ایران و آمریکا در سه ماهه اول سال جاری میلادی، ۲۰۱۷، ۴۳ درصد نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کاهش یافت.

بر اساس گزارش اداره آمار ایالات متحده آمریکا، صادرات این کشور به ایران در سه ماهه اول سال نزدیک به ۲۱ میلیون دلار بوده است، در حالی که این رقم در همین زمان در سال گذشته نزدیک ۵۱ میلیون دلار بود.

با این حال صادرات ایران به آمریکا از حدود ۱۳.۳ میلیون دلار در سه ماهه اول سال گذشته به نزدیک به ۲۴ میلیون دلار رسیده است که افزایشی نزدیک به دو برابر را نشان می‌دهد.

با این حال کل تجارت دوجانبه میان ایران و آمریکا به زیر ۴۵ میلیون دلار رسیده است، در حالی که در ژانویه تا مارس سال گذشته این رقم بالای ۶۴ میلیون دلار بود.

نکته مهم در تجارت دوجانبه ایران و آمریکا آن است که تراز تجاری بعد از سالها به نفع ایران است. به عبارتی، صادرات ایران به آمریکا، بیشتر از واردات این کشور از ایالات متحده است.

در هر سه ماه ژانویه، فوریه و مارس، ارزش صادرات ایران به آمریکا بیشتر از واردات بوده است، حتی صادرات در ماه مارس تقریبا دو برابر ماه ژانویه شده است.

ایران سال گذشته کلا ۸۶ میلیون دلار صادرات و ۱۷۲ میلیون دلار واردات از آمریکا داشت. از سال ۲۰۰۸ تاکنون تراز تجاری دو کشور همواره با اختلاف چشمگیری به نفع آمریکا بوده است.

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ نیز همواره ارزش کالاهای صادراتی ایران به آمریکا بیشتر از واردات بوده است.

با این حال حجم تجارت دوجانبه میان دو کشور به شدت سقوط کرده است.

برای نمونه در سال ۲۰۰۸ آمریکا ۶۳۲ میلیون دلار صادرات و ۱۰۴ میلیون دلار واردات از ایران داشت. به عبارتی حجم تجارت دوجانبه تهران و واشینگتن در سال ۲۰۰۸ سه برابر سال گذشته بود.

اوج صادرات ایران به آمریکا در حکومت جمهوری اسلامی به اواخر دوران جنگ در سال ۱۹۸۷ برمی‌گردد که از یک میلیارد و ۶۶۷ میلیون دلار فراتر رفت؛ در حالی که واردات ایران از آمریکا فقط ۵۴ میلیون دلار بود.

کمترین میزان تجارت دوجانبه نیز به اوایل ریاست جمهوری محمد خاتمی می رسد که طی دو سال اول تقریبا هیچ تجارت دوجانبه‌ای میان دو کشور انجام نشد.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از ژانویه سال گذشته میلادی، ۲۰۱۶، برچیده شد، اما تحریم‌های دلاری آمریکا علیه تهران هم‌چنان باقی است و ایران در تجارت خارجی خود با ارز دلار دچار مشکل است.

آمریکا هم اکنون بیشتر محصولات کشاورزی و پزشکی به ایران صادر می‌کند و محصولات سنتی صادراتی ایران به آمریکا نیز فرش و پسته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.