دعوت رئیسی از هوادارانش برای تبلیغ 'چهره‌به‌چهره'
ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران از عملکرد دولت حسن روحانی به شدت انتقاد کرد و از هواداران خود خواست که با "گفت‌وگوی چهره به چهره" دیگران را به شرکت در انتخابات و رأی دادن به او متقاعد کنند.
آقای رئیسی، که در جمع بزرگی از هواداران خود در مصلای تهران سخنرانی می کرد، گفت که کارزار انتخاباتی حسن روحانی در پی ایجاد "دوقطبی" است و تلاش می کند رأی دهندگان را از چشم انداز ریاست جمهوری آقای رئیسی بترساند.
او از گذشته خود دفاع کرد و گفت: "گذشته من دور کردن سایه شوم تروریسم از کشور است، شما چرا یادتان رفته است؟"
منتقدان آقای رئیسی در روزهای اخیر از نقش او در برخورد با گروه های سیاسی مخالف و منتقد در طول سال های طولانی تصدی مقام های ارشد قضایی انتقاد کرده اند.
بحث برانگیزترین اقدام قضایی آقای رئیسی، نقشی است که او در اعدام هزاران زندانی سیاسی به حکم آیت الله روح الله خمینی در سال ۱۳۶۷ در زندان اوین در تهران داشته است.
سال گذشته انتشار فایل صوتی گفت و گویی که آیت الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبری، در خرداد ماه سال ۱۳۶۷ با اعضای هیئت اجرای حکم، از جمله آقای رئیسی داشته خبرساز شده بود.
آقای منتظری در آن گفت و گو خطاب به حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین و وزیر دادگستری دولت آقای روحانی) گفته بود: "بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می کند به دست شما انجام شده و نام شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می نویسند".
اما طرفداران آقای رئیسی از نقش او در اجرای حکم آیت الله خمینی دفاع می کنند.

حامیان رئیسی
حامیان ابراهیم رئیسی در مصلای تهران

آقای رئیسی در سخنرانی امروز خود گفت: "دولت مستقر چون نمی تواند از عملکرد خود دفاع کند، رقیب‌هراسی می کند. می گویند ما دیوار می کشیم، ما اعلام کردیم که بین حقوق مردم و چپاولگران دیوار بلندی ایجاد خواهیم کرد".
آقای رئیسی گفت: "می‌گویید ما تهدیدی برای آزادی دختران هستیم. آقای روحانی مگر شما به دختران آزادی دادید؟ خدا آزادی به دختران داده، مگر شما به اهل سنت‌ و قومیت‌ها آزادی استفاده از زبان را دادید؟ خدا این آزادی را داده و دولت باید از این آزادی‌ها صیانت کند".
نامزد اصلی اصولگرایان از عملکرد اقتصادی دولت به شدت انتقاد کرد و گفت که سیاست های دولت باعث افزایش فاصله طبقاتی و گسترش فقر شده است.
او با اشاره طعنه آمیز به منشور حقوق شهروندی که آقای روحانی از آن سخن گفته بود، افزود: "حق شهروندی این است که سفره خالی و جوان ما بیکار نباشد".
آقای رئیسی خطاب به آقای روحانی گفت: "شب انتخابات دهیاری ها را صدا کردید و به هر کدام ۱۰ میلیون دادید، این پول را از کجا آوردید؟"
او از محمد باقر قالیباف، دیگر نامزد اصولگرا که به نفع او از نامزدی کناره گیری کرده بود تشکر کرد و گفت که از "ظرفیت اجتماعی و مدیریتی" او در دولت خود استفاده خواهد کرد.
پیش از آقای رئیسی، آقای قالیباف در جمع هواداران اصولگرایان در مصلای تهران سخنرانی کرد و از جمله گفت: "در این روزهای حساس و سرنوشت‌ساز به این نتیجه رسیدیم که برای پایان دادن به دولت چهار درصدی‌ها و وضع موجود، با دوست چهل ساله و برادر عزیزم آقای رئیسی ائتلاف کنیم".

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.