رئیسی: منکر نمی‌شویم که تورم تک‌رقمی شده است
سیدابراهیم رئیسی گفت: ما منکر نمی‌شویم که تورم تک‌رقمی شده اما مشکل این است که هنوز رکود وجود دارد.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم امشب (سه‌شنبه) در برنامه ضبط شده گفت‌وگو با شبکه خبر اظهار کرد: می‌گویند تورم تک‌رقمی شده که ما هم طبق آمار مرکز آمار این مساله را منکر نمی‌شویم، اما مشکل این است که هنوز رکود وجود دارد. مثل اینکه یک ماشین روشن شود ولی تکان نخورد. اگر رونق بود و تورم هم هشت درصد بود خیلی خوب می‌شد ولی با وجود رکود تورم هشت درصد است.

وی درباره راهکارهای خود برای افزایش اشتغال یادآور شد: یکی از مشکلات خروج از رکود است. اگرچه بعضی از آقایان می‌گویند ما از رکود عبور کرده‌ایم ولی برای فهمیدن این مطالب کافی است سری به بازار داد و ستد بزنیم. از طرفی به هر میزان قاچاق افزایش داشته باشد تولید نخواهیم داشت. مساله ما کوله‌برها نیستند بلکه آنهایی هستند که کانتینری قاچاق می‌کنند. اگر یک میلیارد دلار صد هزار شغل ایجاد می‌کند با کاهش 10 میلیارد دلار می‌توانیم یک میلیون شغل ایجاد کنیم.

رئیسی اضافه کرد: نکته دیگر مساله واردات است که یکی از موانع اشتغال و تولید به حساب می‌آید. واردات تکنولوژی، تجهیزات و مواد واسطه ایرادی ندارد اما نکته نگران‌کننده واردات کالاهای غیرضروری است. در این چهار سال ورود کالاهای چینی دو برابر سال‌های قبل بوده و بعضی از کالاهایی که وارد می‌شود در داخل قابلیت تولید دارد. این مساله باید مدیریت شود تا واردات به سمت کالاهای استراتژیک برود. مساله بعدی برای اشتغال نقدینگی بالاست که خلق و سه برابر شده و به 700 هزار میلیارد تومان رسیده، اگر از این نقدینگی در تولید استفاده نشود سیل بنیان‌کنی ایجاد می‌کند.

این کاندیدای انتخابات با بیان اینکه اولین دغدغه باید جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری باشد، تاکید کرد: ما درباره این مساله قول می‌دهیم که از چنین وارداتی جلوگیری کنیم. مردم هم کمک خواهند کرد و این روزها در اجتماعاتشان نشان داده‌اند که پای کار هستند و می‌خواهند کمک کنند.

وی درباره مشکلات بانک‌ها، سود تسهیلات و وام ازدواج گفت: بانک مرکزی باید در جای خودش یعنی نظارت و کنترل سیستم بانکی قرار بگیرد. بانک‌ها باید اموال بلوکه‌شده و ساختمان‌های مرتفع را از بلوکه بودن خارج کنند و در راه روند تولید کشور بیندازند. تسهیلات باید کنترل شود تا به کسانی که بدحساب بانکی هستند تسهیلات داده نشود.

رئیسی اضافه کرد: تسهیلات باید به تولید پرداخت شود نه اینکه شخصی تسهیلات بگیرد و در بانک دیگر بگذارد و سودش را بگیرد. ما نباید برای پرداخت وام ازدواج 10 میلیونی مشکل داشته باشیم. امروز 500 هزار درخواست وام ازدواج وجود دارد که اگر تنها دو نفر از بدهکاران بانکی پول‌هایشان را پرداخت کنند مشکل این وام‌ها حل می‌شود.

وی درباره نوع برخورد خود با مفسدین حتی اگر نزدیکان رئیس‌جمهور باشند، تصریح کرد: روحیه رئیس‌جمهور و مدیرانش باید ضدفساد و به‌گونه‌ای باشد که کسی جرأت فساد نکند. هرکس فساد کرد چه به رئیس‌جمهور نزدیک بود و چه از او دور باید با او برخورد عبرت‌آموز و بدون اغماض شود. این بد است که در مردم این باور به وجود بیاید که اگر کسی از نزدیکان مسوولان است نمی‌توان به سمتش رفت. این مشکلات هم با حرف و بخشنامه حل نمی‌شود.

این کاندیدای انتخابات با اشاره به مساله امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: این کار نوعی از نظارت همگانی نسبت به دولتمردان است. دولت باید فضای نقد در کشور را باز کند و نقادان تشویق شوند نه توبیخ. اگر دولت امر به معروف، نهی از منکر، نظارت‌پذیری و نقدپذیری را از خود دور کنند تردید نکنید که کشور را فساد فرامی‌گیرد. اگر کسی که فساد را افشا می‌کند تشویق و با مفسد برخورد شود شاهد مورد دوم نخواهیم بود.

رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره فضای مجازی اظهار کرد: فضای مجازی امکان بسیار خوبی برای تسهیل امور، ارتباطات و انتقال اطلاعات به وجود آورده اما اینکه فقط توسعه پیدا کند کافی نیست بلکه ما شبکه ملی اطلاعات می‌خواهیم و از طرفی نیاز به اقتصاد فضای مجازی داریم. می‌توان 100 هزار شغل این فضا را به 400 هزار شغل رساند.

وی ادامه داد: البته اگر به فضای مجازی اجازه دهیم وارد حریم خصوصی جامعه شود درست نیست و یا نباید در خدمت کارهای خلاف مثل توزیع مواد مخدر قرار گیرد. این فضا اتوبانی است که هم در آن کارهای خوب صورت می‌گیرد و هم می‌تواند ایجاد ناامنی کند.مردم نباید احساس ناامنی کنند. معتقدم شورای عالی فضای مجازی کارآمدی لازم را نداشته چون اگر داشت ما بهره‌وری‌مان از این فضا بیشتر بود.

 

 

 

 

 

 

ایسنا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.