وزیر کشور: نتیجه انتخابات یکجا اعلام خواهد شد
وزیر کشور ایران می گوید طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه رای گیری نه به صورت مقطعی، بلکه باید یک باره اعلام شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی سه شنبه شب در گفتگو با تلویزیون ایران همچنین پیش بینی کرد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نشود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای فضلی در توضیح علت این دیدگاه گفت: "با توجه به انصراف‌ها و ائتلاف‌هایی که انجام گرفته پیش‌بینی ما این است که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول مشخص می‌شود و دیگر نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نیست."
او در مورد نحوه اعلام نتایج گفت: "قانون انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید نتیجه یک باره به وسیله وزیر کشور اعلام شود و اعلام این آمار مقطعی نباشد. روند کار اینگونه است که آمار از تک تک شعبه‌ها جمع می‌شود و اعضای هیات‌های اجرایی و نظارت آن را امضا می‌کنند سپس یک نسخه برای شورای نگهبان و وزارت کشور می‌آید که این آمار تطبیق داده شده و تجمیع می‌شود و سپس شورای نگهبان و وزارت کشور آن را امضا می‌کنند و وقتی همه آمار نهایی شد، وزیر کشور آن را اعلام می‌کند اگر هم اختلافی پیش آمد مبنا صورتجلسه شعبه‌هاست."
او افزود که "اعلام نتایج احتمالا یکی دو روز یعنی شنبه و یکشنبه به طول می‌انجامد."
در انتخابات گذشته ایران نتایج نسبی در طول ساعات شب پس از رای گیری به تدریج اعلام می شد.
انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه برگزار خواهد شد و حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی، و ابراهیم رئیسی نامزد جناح رقیب، امیدهای اصلی هستند.
آقای رحمانی فضلی گفت که رای گیری در ۶۳ هزار و ۲۴۹ شعبه اخذ رای و ۱۴ هزار صندوق سیار برگزار خواهد شد.
او تاکید کرد که رای دهندگان باید شناسنامه همراه داشته باشند و احتمال تقلب را غیرقابل ملاحظه دانست: "استفاده از شماره ملی این احتمال که فردی در چند محل رای بدهد را به صفر می‌رساند زیرا فرد وارد شعبه می‌شود ابتدا از طریق سیستم احراز هویت می‌شود و اگر یک بار رای داده باشد مشخص می‌شود."
در سایر تحولات روز سه شنبه:
- وبسایت کلمه، از سایت‌های نزدیک به میرحسین موسوی، به نقل از فرزندان آقای موسوی و زهرا رهنورد گزارش کرده است که این دو رهبر جنبش اعتراضی سال ۸۸، در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو به حسن روحانی رأی خواهند داد.
- اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و یکی از نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، در یک تجمع انتخاباتی در شیراز به نفع حسن روحانی کنار رفت.
- ابراهیم رئیسی، در جمع بزرگی از هواداران خود در مصلای تهران سخنرانی کرد، و گفت که کارزار انتخاباتی حسن روحانی در پی ایجاد "دوقطبی" است و تلاش می کند رأی دهندگان را از چشم انداز ریاست جمهوری آقای رئیسی بترساند. او از گذشته خود دفاع کرد و گفت: "گذشته من دور کردن سایه شوم تروریسم از کشور است، شما چرا یادتان رفته است؟"

 

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.