اختلاف‌نظر وزارت کشور و شورای نگهبان بر سر نحوه اعلام نتیجه انتخابات
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته که نتیجه رأی‌گیری طبق قانون باید یکجا و نه به صورت مقطعی اعلام شود، اما عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان خواهان اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا شده است.
آقای رحمانی فضلی سه‌شنبه شب در گفت‌وگو با تلویزیون ایران گفت: "قانون انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که نتیجه یک باره به وسیله وزیر کشور اعلام شود و اعلام این آمار مقطعی نباشد. روند کار اینگونه است که آمار از تک تک شعبه‌ها جمع می‌شود و اعضای هیئت‌های اجرایی و نظارت آن را امضا می‌کنند، سپس یک نسخه برای شورای نگهبان و وزارت کشور می‌آید که این آمار تطبیق داده شده و تجمیع می‌شود و سپس شورای نگهبان و وزارت کشور آن را امضا می‌کنند و وقتی همه آمار نهایی شد، وزیر کشور آن را اعلام می‌کند."
او گفت که اعلام نتایج ممکن است تا روز یکشنبه، یعنی دو روز پس از انتخابات بطول بینجامد.
ماده ۱۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گوید که "وزارت کشور پس از وصول نتایج شمارش آرا در داخل و خارج کشور نتیجه کلی انتخابات را از طریق رسانه های گروهی به اطلاع مردم خواهد رساند" اما اعلام تدریجی را منع نکرده است.
نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره های گذشته به تدریج اعلام می‌شد.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در واکنش به اظهارات وزیر کشور گفته: "پیشنهاد ما این است که گزارش‌ها و نتایج شمارش آراء به تدریج برای مردم اعلام شود."
او تأیید کرده که اعلام اولیه نتایج شمارش آراء طبق قانون بر عهده وزیر کشور است، اما افزوده: "پیشنهاد ما اعلام تدریجی است و سعی می‌کنیم رایزنی‌هایی با وزارت کشور در این باره صورت گیرد تا همین اتفاق هم بیافتد".
گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی تصمیم وزارت کشور را عامل دامن زدن به بی‌اعتمادی و گسترش شایعات در ساعت‌های پس از پایان رأی‌گیری دانسته‌اند.

مشارکت
وزیر کشور ایران در گفت‌وگو با تلویزیون گفت که نظرسنجی‌ها از احتمال مشارکت ۷۲ درصد واجدان شرایط در انتخابات حکایت دارد.
او همچنین پیش بینی کرد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نشود و گفت: "با توجه به انصراف‌ها و ائتلاف‌هایی که انجام گرفته، پیش‌بینی ما این است که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول مشخص می‌شود و دیگر نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نیست."
انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه برگزار می‌شود و حسن روحانی و ابراهیم رئیسی رقیبان اصلی هستند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.