ایران تحریم‌های جدیدی علیه آمریکا به اجرا گذاشت
ایران فهرست جدیدی از افراد حقیقی و حقوقی تحت تحریم این کشور را منتشر کرده است.
روز پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه)، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه ای گفت که به عنوان اقدام متقابل نسبت به تصمیم دولت آمریکا در تحریم افراد و موسسات جدید دیگری به دلیل ارتباط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی، تعداد بیشتری افراد حقیقی و حقوقی آمریکایی تحت تحریم قرار گرفته اند.
در پی صدور این بیانیه، سخنگوی این وزارتخانه در کانال تلگرامی خود فهرستی شامل بیست و سه فرد، شرکت و موسسه تحت تحریم جمهوری اسلامی را منتشر کرد و گفت که این فهرست جایگزین فهرست قبلی می شود که در ۱۵ بهمن سال ۱۳۹۵ منتشر شده بود.
در فهرست وزارت خارجه، بیست و سه شرکت و بنیاد نام برده شده و آمده است که اسامی چهارده شرکت و موسسه در فهرست قبلی آمده بود. به این ترتیب، ۹ فرد و شرکت و موسسه جدید تحت تحریم ایران قرار گرفته اند.
سخنگوی وزارت خارجه افراد حقیقی و حقوقی تحت تحریم ایران را متهم کرده است که "سابقه اثبات شده ای در نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی از طریق مشارکت و معاونت مستقیم یا غیرمستقیم درارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی، مشارکت و معاونت در حمایت از تروریزم تکفیری و سرکوب مردم منطقه و یا مشارکت موثر در اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران داشته اند." مقامات جمهوری اسلامی اسلامگرایان تندرو سنی را "تکفیری" می نامند.

موشک ساخت ایران
دولت آمریکا تحریم‌های علیه برنامه موشکی ایران را گسترش داده است

روز گذشته، رئیس جمهوری آمریکا فرمان لغو تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید کرد و در همانحال، دولت آمریکا اعلام داشت که افراد و شرکت های دیگری به فهرست تحریم های غیرهسته ای ایران افزوده شده است. تحریم شدگان جدید شامل سه شهروند و یک شرکت ایرانی و سه شرکت و یک شهروند چینی هستند. این افراد به همکاری با برنامه موشکی یا نقض تحریم های موجود آمریکا علیه ایران متهم شده اند.
در پی توافق ایران و کشورهای گروه ۱+۵، رئیس جمهوری وقت آمریکا فرمان تعلیق تحریم هایی را امضا کرد که به دلیل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی وضع کرده بود. این فرمان باید به طور ادواری تمدید شود. در عین حال، دولت آمریکا تاکید داشته است که تحریم هایی که به دلایل دیگر، از جمله در ارتباط با برنامه موشکی، اتهام حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و موارد دیگر علیه جمهوری اسلامی به اجرا درآمده همچنان برجاست.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.