انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس در ایران
دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری در ایران، با گشایش حوزه‌های رای گیری در ساعت ۸ صبحِ امروز جمعه ٢٩ اردیبهشت/١٩ مه، آغاز شد. پس از کناره گیریِ محمد باقر قالیباف و اسحق جهانگیری، چهار تن نامزد این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هستند. رای گیری پنجمین دورۀ شوراهای شهر و روستا و نیز انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز امروز برگزار می شود.
» محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، رای خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در حسینیه جماران به صندوق انداخت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، رای خود را به صندوق انداخت

» حسن روحانی که خود نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است نیز، صبح جمعه ۲۹ اردیبهشت، در حسینیه ارشاد، رای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت. وی همچنین از ستاد مرکزی انتخابات دیدن کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، صبح جمعه ۲۹ اردیبهشت از ستاد مرکزی انتخابات دیدن کرد

» ساعت بسته شدن حوزه‌ها اعلام نشده است و تا هنگامی که مردم برای رای دادن در مقابل آنها اجتماع کرده باشند، باز خواهند ماند. وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی، با این حال صبح جمعه در ستاد انتخابات کشور گفت: از مردم می خواهم حضور به موقع و مستمر پای صندوق رای داشته باشند تا از فرصت ۱۲ ساعته استفاده کنیم و نیازی به تمدید زیاد زمان انتخابات نداشته باشیم.

» آیت الله خامنه ای در نخستین ساعت رای گیری در «حسینیۀ امام خمینی» رای خود را به صندوق انداخت و از مردم خواست «هر چه بیشتر شرکت کنند و هر چه زودتر پای صندوق ها بیایند». او گفت « کار نیک را باید در اول وقت آن انجام داد و تاخیر نباید انداخت».

آیت الله خامنه‌ای صبح جمعه در حسینیه امام خمینی رای خود را به صندوق انداخت

» در انتخابات جاری ۳۹ هزار و ۵۰۰ نفر برای عضویت در شوراهای شهر و روستا برگزیده می‌شوند. شورای شهر تهران با ۲۱ عضو و شورای شهر مشهد با ۱۵عضو، بیشترین تعداد کرسی ها را در اختیار دارند. حدود ۳۷ هزار شورای روستا نیز تک نفره هستند.

» کُد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه‌ها، به ترتیب حروف الفبا، از این قرار است: مصطفی آقامیرسلیم ۳۳؛ حسن روحانی ۵۵؛ ابراهیم رئیس الساداتی (رئیسی) ۶۶ و مصطفی هاشمی طبا ۸۸.

» در ایران بر اساس قانون، کلیۀ کسانی که زادۀ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۸ و پیش از آن هستند، بشرط آنکه از حقوق مدنی خود محروم نشده باشند، با در دست داشتن اصل شناسنامه و شمارۀ ملّی می توانند در انتخابات شرکت کنند.

» در انتخابات جاری ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر واجد شرایط لازم برای شرکت در رای گیری‌ها هستند. به گزارش علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور جمهوری اسلامی ایران، از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر برای نخستسن بار دارای حق رای شده‌اند.

» به گفتۀ وزیر کشور، رحمانی فضلی، در ۹۷۵۹ شعبۀ رای‌گیری در ۱۴۲ شهر، اخذ و شمارش آراء تنها برای انتخابات شوراها به صورت الکترونیک برگزار می شود. برای سایر انتخابات تنها تشخیص هویت رای دهندگان از طریق الکترونیک صورت می‌گیرد.

» انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های اصفهان، بندر لنگه و بستک و پارسیان، اهر و هریس، مراغه و عجب شیر برگزار می‌شود.

» رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ساعت ۸ صبح در۶۳ هزار و ۵۰۰ شعبۀ اخذ آراء در سراسر کشور آغاز شد. در این شعبات ۱۳۰ هزار صندوق رای گذاشته شده است. انتخابات میان دوره‌ای مجلس تنها در حوزه‌هائی صورت می‌گیرد که کرسی آنها درحال حاضر در مجلس خالی است.

»علی مطهری نائب رییس مجلس شورای اسلامی پس از رای دادن در حوزۀ حسینیه ارشاد به خبرنگاران گفت: مهم مشارکت بالای مردم است... او در بارۀ آدمهای مردد گفت: این افراد اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند انتخاب آنها تاثیری در وضع کشور ندارد... تغییرات قابل تحقق است.

» تعدادی از مراجع تقلید، از جمله آیت‌الله نوری همدانی و مکارم شیرازی در قم پای صندوق رفتند.

آیت الله مکارم شیرازی
ایرنا

آیت الله نوری همدانی رای می دهد
ایرنا
»بیش از ٢٠٠ میلیون تعرفه رای برای برگزاری انتخابات آماده شده است. ١۶٠ هزار نیروی نظامی و انتظامی مسئولیت تامین امنیت را برعهده دارند. حدود یک و نیم میلیون نفر به عنوان عوامل اجرایی و نظارتی، و ٧٠ هزار نفر به عنوان بازرس بر انتخابات نظارت دارند.

خارج از کشور

»انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر ایران در ١٠٢ کشور و ١٣٢ نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می‌شود.

در تفلیس...
ایرنا

در مسکو...
ایرنا

در ایروان
ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.