ولایتی رئیس پیشین دانشگاه آزاد را به فساد متهم کرد
علی اکبر ولایتی، رئیس هیئت‌های موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ایران از برکناری حمید میرزاده از ریاست این دانشگاه دفاع کرده و گفته که علت برکناری او فساد بوده است. اما آقای میرزاده این اتهامات را رد کرده و گفته که آقای ولایتی می‌خواست خارج از اختیارات قانونی خود، در کار رئیس دانشگاه دخالت کند.
آقای ولایتی در گفت‌وگویی که امروز سه‌شنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) در روزنامه کیهان منتشر شده، گفت بازرس دانشگاه آزاد در زمان حیات اکبر هاشمی رفسنجانی که ریاست هیئت موسس دانشگاه را به عهده داشت، مواردی از فساد مالی را گزارش کرده بود و آقای هاشمی رفسنجانی گفته بود که آقای میرزاده باید بعد از انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود برکنار شود.
آقای ولایتی "دخالت فرزندان آقای میرزاده در امور دانشگاه و دخالت آنها در قراردادهای مالی کلان" را از جمله موارد فساد نام برد و گفت که اسناد این دخالت‌ها موجود است.
او گفت: "مثلا فرزند آقای میرزاده از برخی روسای واحدها خواسته است که با شرکت خاصی قرارداد ببندند و آن فرد زیر بار نرفته و مغضوب آقای میرزاده قرار گرفته است".

حمید میرزاده


پاسخ میرزاده
اما آقای میرزاده این ادعاها را تکذیب کرده و گفته که فرزندانش هیچ دخالتی در امور دانشگاه و قراردادهای کلان نداشته‌اند.
او می‌گوید که اتهام‌های مطرح شده ساخته و پرداخته رئیسان و مدیران واحدهایی است که در دوره ریاست او "به خاطر فساد مالی و تخلفات اداری و آموزشی" برکنار شده بودند.
رئیس برکنار شده دانشگاه آزاد در پاسخ خود که در سایت جماران منتشر شده، نوشته است: "این‌ها کلی‌گویی و توهین و تهمت و نقل قول از افرادی است که به خواسته‌های ناحق خود در دانشگاه نرسیدند و توسط همان اشخاصی ساخته و پرداخته شده است و متأسفانه آقای دکتر ولایتی مرتبا آنها را تکرار می‌کند. متأسفانه ایشان با معزولان ما بیشتر از خود بنده که مسئول دانشگاه بودم جلسه و وقت می گذاشتند."
آقای میرزاده نوشته که آقای ولایتی در جلسه هیئت امنا در تاریخ سوم اردیبهشت به او گفته که تنها در صورتی می‌تواند رئیس دانشگاه بماند که در عزل و نصب‌ها مطابق خواست او عمل کند و اختیاری نداشته باشد.

حسن خمینی


قانونی یا غیرقانونی؟
علی اکبر ولایتی در مصاحبه خود با روزنامه کیهان همچنین به تردید مطرح شده از سوی حسن خمینی (عضو هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد) در مورد روند برکناری آقای میرزاده و نصب سرپرست به جای او پاسخ داده است.
آقای ولایتی گفته که جلسه فوق‌العاده هیئت امنا با درخواست چهار نفر از اعضا تشکیل شده (که طبق اساسنامه خواست سه نفر کافی است) و همه ۹ عضو هیئت امنا در آن شرکت داشته‌اند. در میانه بحث وزیران بهداشت و علوم برای شرکت در هیئت دولت جلسه را ترک کرده‌اند، اما جلسه با حضور ۷ نفر، از جمله آقای خمینی و آقای میرزاده ادامه یافته.
به گفته آقای ولایتی، ۵ نفر از حاضران به جز این دو نفر به برکناری آقای میرزاده رأی داده‌اند. پس از این رأی‌گیری آقای خمینی و آقای میرزاده جلسه را ترک کرده‌اند، اما هنوز ۵ عضو از ۹ عضو هیئت امنا در جلسه حاضر بوده‌اند و جلسه رسمیت داشته که سرپرست دانشگاه انتخاب شده است.
به نظر می‌رسد این توضیحات در پاسخ به نامه دیروز حسن خمینی خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ارائه شده است. در آن نامه حسن خمینی گفته بود: "به نظر اینجانب روند عزل برادرمان جناب آقای میرزاده از وجاهت قانونی برخوردار نیست و حداقل آن است که شبهه غیرقانونی بودن آن بسیار قوی است".
آقای خمینی همچنین نوشته بود که نصب سرپرست جدید بدون رأی‌گیری انجام شده است.
این در حالی است که محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد هم که در جلسه مورد بحث حاضر بوده، روایت آقای ولایتی را تأیید کرده و گفته که پس از رأی به برکناری آقای میرزاده، " آقای سید حسن که بسیار عصبی شده بودند با حالت قهر جلسه را ترک کردند و به دنبال ایشان آقای میرزاده نیز با گفتن این سخن که از فردا در دانشگاه حاضر نخواهم شد، جلسه را ترک کردند".

برکناری یاسر هاشمی
آقای محمدیان در عین حال به برکناری یاسر هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست دفتر هیئت امنای این دانشگاه از سوی آقای ولایتی دفاع کرده و گفته: "هیئت امنا طبق اساسنامه سالی شش بار تشکیل جلسه می‌دهد که دبیری آن هم به عهده رئیس دانشگاه است. در این چند سالی که عضو هیئت امنا بودیم متوجه نشدیم که نقش آقای یاسر هاشمی در تشکیل جلسات و محتوای آن چیست."
آقای محمدیان گفته که یک ساختمان بزرگ در نیاوران و ۲۰ نفر کارمند در اختیار یاسر هاشمی بوده و لازم است به فعالیت‌های این دفتر و هزینه‌های آن رسیدگی شود.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.