فراخوان امام جمعه تهران به "قیام علیه حکام سعودی"
امامی کاشانی "ملت‌های مسلمان" را به "قیام" علیه عربستان فراخواند. خامنه‌ای هم اخیرا سران ریاض را "احمق" و "گاو شیرده" آمریکا خوانده بود. دولت روحانی، وزارت خارجه و شخص ظریف بارها گفته‌اند، به دنبال تنش با عربستان نیستند.
محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان، امروز ۱۲ خرداد (۲ ژوئن) در خطبه نماز جمعه با اشاره به ضرورت "انسجام ملت‌ها"، ضمن اشاره به عربستان سعودی، گفت: «ملت‌های مسلمان چه کار دارند به حاکم سعودی؟ حاکم سعودی می‌خواهد جنایت کند و این ملت‌ها هستند که باید در برابر این حاکم قیام کنند».
امام جمعه موقت تهران ضمن اعتراض به سفر اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به عربستان، تلویحا معامله‌های میلیاردی ریاض و واشنگتن را مورد انتقاد قرار داد و سود حاصل از چنین معاملاتی را سرمایه‌هایی خواند که "از ملت عربستان دزدیده" شده است.
امامی کاشانی در بخش دیگری از سخنان خود ابتدا تلویحا معاملات اخیر آمریکا و عربستان را به "حاکم شدن کفار بر مسلمانان" تفسیر کرد و سپس به صراحت مسلمانان را به قیام علیه سران عربستان فرا خواند.

"خیزش برای جلوگیری از آبروریزی"
این عضو مجلس خبرگان گفت: «من به دولت سعودی نمی‌گویم که تکلیفش معلوم است. من به ملت‌های مسلمان و سایر حاکمان منطقه می‌گویم که مگر قرآن نمی‌گوید که نباید کفار بر مسلمانان حاکم شوند؟ هرکس بخواهد با طناب ترامپ و صهیونیست‌ها به چاه برود، از میان خواهد رفت و بی‌آبرو می‌شود».
خطیب نماز جمعه افزود: «جهان اسلام باید بیدار باشد و جواب این حاکمان دروغین را بدهد، باید برخیزند و در برابر این کارهای حاکمان بایستند و جلوی این بی‌آبرویی را بگیرد».
چند روز پیش نیز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سران عربستان سعودی را "احمق" خوانده و گفته بود که پیوند با غرب نمی‌تواند رهبران عربستان سعودی را از سقوط نجات دهد.
رهبر جمهوری اسلامی روز ۶ خرداد ضمن حمله شدید به سران عربستان، آنها را متهم کرده بود که "فکر می‌کنند با دادن پول و کمک کردن می‌توانند صمیمیت دشمنان اسلام را جلب کنند".
خامنه‌ای در این سخنرانی بار دیگر بر "بی‌لیاقتی" سران ریاض تأکید کرده و عربستان سعودی را "گاوی شیرده" توصیف کرده بود که به گفته او "دشمنان اسلام شیرشان را می‌دوشند و وقتی شیری نداشت ذبح‌شان می‌کنند".
سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی یک هفته پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از عربستان سعودی صورت گرفت. در دیدار میان سران دو کشور قراردادهایی به حجم بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار بسته شد. تنها حجم خرید تسلیحاتی عربستان از آمریکا به ۱۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

دولت "آماده گفت‌وگو" است
حملات تند امام جمعه موقت تهران و دیگر نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی در پی سخنرانی اخیر خامنه‌ای در حالی صورت می‌گیرد که دولت حسن روحانی، وزارت خارجه ایران و شخص ظریف بارها بر پرهیز از تنش با عربستان تأکید کرده‌اند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری (۱۳۹۶) در یادداشتی در روزنامه "العربی الجدید" از جمله نوشت: «پافشاری ما بر سیاست‌های اصولی خود به رغم اشتباهات بعضی از حکومت‌های همسایه ادامه دارد. اخیرا یکی از مسئولان سعودی تهدید کرده که "جنگ را به داخل ایران" می‌کشاند. من امروز رسما و به نام دولت ایران اعلام می‌کنم ما آمادگی داریم صلح را به همه منطقه و پیش از همه به کشور عربستان سعودی هدیه کنیم».
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز ۲۵ اردیبهشت گفته بود: «ما خواهان تنش نیستیم، به دنبال افزایش تنش با این کشور [عربستان سعودی] هم نیستیم و همانطور که من پیش از این گفته بودم، ما آمادگی گفت‌وگو داریم».
از زمان حمله گروهی "خودسر" به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، روابط ایران و عربستان سعودی قطع شده و جدال‌های لفظی میان سران دو کشور فزونی گرفته است.
تهران و ریاض در منطقه و به ویژه در سوریه و یمن درگیر جنگی نیابتی با یکدیگر هستند. ایران حامی شورشیان حوثی یمن است و عربستان در رأس ائتلافی قرار گرفته که علیه حوثی‌ها می‌جنگد. در سوریه نیز دو کشور از گرو‌ه‌های رقیب پشتیبانی می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.