برخی مدیران کانال‌های تلگرامی به دلیل "تخلفات انتخاباتی" به دادسرا احضار شدند
درحالی که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، برخی مقامات از "رصد" فضای مجازی در ایام انتخابات گفته بودند، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران روز شنبه ۱۳ خرداد/ سوم ژوئن از "احضار" عده‌ای از مدیران کانال‌های تلگرامی به دادسرا به دلیل "برخی تخلفات انتخاباتی" خبر داده است.
خبرگزاری ایسنا به نقل از غلامحسین اسماعیلی نوشته است که تاکنون ۱۵۰ پرونده درباره تخلفات انتخاباتی در تهران و شهرستان‌های استان تهران تشکیل شده که "در دست رسیدگی قرار دارد."
وی درباره جزئیات این پرونده‌ها و مشخصات افراد احضارشده توضیحی نداده است.
پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران نیز محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور از برگزاری جلسه مشترک با برخی مدیران کانال‌های تلگرامی خبر داد.
همچنین وی با بیان اینکه فضای مجازی به طور کامل در ایام انتخابات "رصد" می‌شود در ادامه از "ّبرخورد" با کسانی خبر داد که "قصد برهم زدن فضای انتخابات را دارند".
منتظری اعلام کرد که سایت‌هایی که "تخریب و توهین" کنند نیز "فیلتر" خواهند شد.
پیش از آن نیز در دی ماه گذشته حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور از تهیه "اطلس امنیتی" برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خبر داد گفت که "تمهیدات" مربوط به این کار از پنج ماه پیش از برگزاری انتخابات آغاز شده است.
همچنین در جریان انتخابات مجلس دهم در اسفند سال گذشته، "ستاد امنیت انتخابات" با هدف "رصد فضای مجازی" برای مقابله با اقدامات "تخریبی دشمنان" و "امنیت انتخابات" از سوی وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی تشکیل شد.
از سوی دیگر در اسفندماه گذشته نیز ۱۲ نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت حسن روحانی در ایران بازداشت شده بودند. نهاد بازداشت کننده این افراد همچنین محتوای کانال‌ها را حذف و نام‌شانرا تغییر داده و از دسترس مدیران آن خارج کردند.
حسن روحانی در جلسه هیئت دولت از این موضوع اظهار "َشگفتی" و "نگرانی" کرد. همچنین حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، و تعدادی از اعضای فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس، ‌موسوم به "فراکسیون امید"، به این بازداشت ها واکنش نشان داده و آن را با موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ مرتبط دانستند.
اما برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند که اطلاعات سپاه مسئول این بازداشت‌هاست و از آنجا که این نهاد به مجلس، پاسخگو نیست، در این زمینه مجلس نمی‌تواند اقدام موثری کند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.