مرجع تقلید در قم: باید تکلیف سند ۲۰۳۰ در ایران روشن شود
حسین نوری همدانی٬ از مراجع تقلید قم، خواستار مشخص شدن «تکلیف» سند ۲۰۳۰ یونسکو در ایران شد و تهدید کرد ما «به هیچ وجه نمی‌گذاریم چیزی خلاف شرع و اسلام در کشور اجرایی شود.»

به گزارش روز شنبه، ۱۳ خرداد، در باشگاه خبرنگاران جوان٬ آقای نوری‌ همدانی این اظهارات را در دیدار جمعی از اعضای ستاد بزرگداشت روح‌الله خمینی بیان کرد.

وی گفت که «غصه امروز این است که یونسکو سند ۲۰۳۰ را بدهد با هر عنوانی در این کشور جمهوری اسلامی امضا بشود و کسی هم پاسخگو نباشد.»

نوری همدانی همچنین از این که «عده‌ای» اجرای این سند در ایران را «توجیه» می‌کنند و «منتقدین را بی‌اطلاع» می‌دانند انتقاد کرد.

این مرجع تقلید افزود که «بارها گفتم و بعضی از علما و مراجع بزرگوار هم تاکید کردند که باید تکلیف این موضوع مشخص شود و به هیچ وجه نخواهیم گذاشت چیزی در این مملکت اجرایی شود که خلاف شرع و اسلام و فرهنگ اهل‌بیت باشد.»

روز گذشته نیز امامان جمعه در برخی شهرهای ایران با حمله به این سند٬ آن را «در تضاد با مبنای فکری و اصول اعتقادی و ارزشی و دینی» دانستند.

انتقادهای ائمه جمعه و اصولگرایان از سند ۲۰۳۰ پس از آن آغاز شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای روز ۱۷ اردیبهشت اجرای این سند را «غیرمجاز» دانست و اعلام کرد که جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد.

وی که در دیدار گروهی از فرهنگیان به مناسبت هفته معلم در ایران سخن می گفت، افزود: «اصل کار غلط است؛ این که برویم سندی امضا کنیم و بعد بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم، مطلقاً مجاز نیست.»

هنوز شواهدی از این که دولت حسن روحانی در پی اجرای «بی سروصدای» این سند بوده در دست نیست.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نیز در همین راستا روز ۱۲ خرداد مدعی شد که سازمان ملل این سند را «تحت عنوان توسعه پایدار» دیکته کرده و کشورها باید «مواد آن را تا ۲۰۳۰ اجرا و طی ۱۵ سال تمام دنیا تحت یکنواختی فرهنگی قرار گیرد.»

سند آموزشی یونسکو برای سال ۲۰۳۰ که به سند ۲۰۳۰ معروف است، بر مسائلی چون تضمین آموزش برابر و فراگیر، محیط‌ زیست، برابری جنسیتی و فرصت‌های برابر اجتماعی برای زنان و مردان، حقوق بشر، رفع تبعیض از اقلیت‌ها و ترویج فرهنگ صلح و عدم خشونت تأکید دارد.

با آن که حسن روحانی گفته در مورد سند ۲۰۳۰ «صرفا در حدود ضوابط دینی، قانونی و فرهنگی خود عمل خواهیم کرد»٬ انتقادهای محافظه‌کاران از وی و دولتش به علت امضای این سند ادامه دارد.

رسانه‌های نزدیک به روحانی تصویر بولتن‌هایی را منتشر کرده‌اند که به گفته آنها از سوی ستاد ابراهیم رئیسی توزیع شده و در آنها ادعا شده که با اجرای سند ۲۰۳۰ همجنس‌گرایی و خودارضایی در مدارس ایران «ترویج» خواهد شد.

تداوم اعتراض‌ها به اجرای این سند در کشور در حالی است که دولت چند بار اعلام کرده که اجرای این سند را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است و رئیس جمهور نیز گفته «دروغ‌هایی» که درباره این سند گفته شده را نمی‌بخشد و آنها را پیگیری می‌کند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.