ایران به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس اعتراض کرد
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس اعتراض کرد و آن را "سبب انزوای روزافزون" واشینگتن خواند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، روز شنبه سوم ژوئن، گفت: "خروج ایالات متحده آمریکا از توافقنامه پاریس نشانگر عدم مسئولیت پذیری دولت این کشور در قبال جامعه جهانی و سبب انزوای آنها خواهد شد."

او ادامه داد: "به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران خروج غیرمسئولانه دولت آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای انتشار دهنده گازهای گلخانه ای در جهان، رافع مسئولیت تاریخی این کشور در قبال تغییرات اقلیمی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای نخواهد بود."

وزارت امورخارجه ایران از جامعه جهانی خواسته تا دولت جدید آمریکا را به اجرای دقیق و کامل تعهدات بین المللی آن کشور "وادار نماید".

علاوه بر سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، پیشتر نیز معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این کشور در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق آب وهوای پاریس گفته بود: "نشست پاریس یک توافق جهانی است و با خروج یک کشور از هم نمی‌پاشد".

ایران در توافق پاریس متعهد شده که چهار درصد بدون شرط و هشت درصد به شرط برداشته شدن تحریم‌ها، انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهد.

مقامات ایرانی معتقدند که تغییرات اقلیمی تاثیرات مخربی بر این کشور گذاشته و مشکلاتی چون خشکسالی، موج گردوغبار، ظهور بیماری‌های نوپدید، جابجائی جمعیتی و مهاجرت اجباری را به دنبال داشته است.

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.