بحران قطر؛ 'رشد ۲۰ درصدی پروازهای عبوری از ایران'
قطع رابطه همسایگان عرب قطر با این کشور هواپیماهای قطری را ناچار کرده که مسیر پروازشان را تغییر دهند. یک مقام ایرانی پیش‌بینی کرده پروازهای عبوری از آسمان ایران حدود ۲۰ درصد رشد کند.
عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با اتهام حمایت قطر از "گروه‌های تروریستی" رابطه‌شان با این کشور را قطع کرده و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را به روی قطر بسته‌اند.
یک مقام شرکت فرودگاه‌های ایران به خبرگزاری‌ مهر گفته است: "از امروز تمام پروازهای ایرلاین‌های قطری برای تردد به آفریقا و اروپا از آسمان ایران عبور خواهند کرد."
این مقام ایرانی گفته است هم‌اکنون روزانه ۹۵۵ پرواز عبوری از آسمان ایران تردد می‌کنند و با توجه به بسته شدن آسمان دیگر همسایگان به روی قطر، "احتمالا روزانه ۲۰۰ پرواز به این تعداد افزوده می‌شود."

خبرگزاری مهر به نقل از مقام شرکت‌های فرودگاه‌های ایران نوشته است که درآمد ایران از محل عبور هواپیماهای قطری "به دلایل امنیتی قابل ذکر نیست"، چون به گفته این مقام کشورهای دیگر با اطلاع از رقم ایران، نرخ عبورشان را کاهش داده و این به پایین آمدن درآمد ایران منجر می‌شود.
قطر ایرویز، هواپیمایی دولتی قطر، با نزدیک به ۲۰۰ فروند هواپیما یکی از هواپیمایی‌های بزرگ جهان است.
تبدیل دوحه به پل ارتباطی آسیا با اروپا یکی از موفقیت‌های قطر بوده و قطرایرویز با ۱۵۱ مقصد در ۷۳ کشور، پنجمین هواپیمایی جهان از نظر شمار کشورهای مقصد بوده است.
به دنبال قطع رابطه همسایگان با قطر، ارزش ریال قطر در برابر دلار پایین آمده و بانک‌های عربستان و امارات هم اعلام کرده‌اند که مبادلات خود را با بانک‌های قطر متوقف می‌کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.