لاریجانی: شیوه رأی‌گیری در انتخابات باید اصلاح شود
رئیس مجلس با توجه به کاستی‌های روند رأی‌گیری در انتخابات ۲۹ اردیبهشت خواستار اصلاح این روند و مکانیزه شدن رأی‌گیری شد. رئیس جمهور حسن روحانی می‌گوید حدود ۴ میلیون نفر موفق به رأی دادن نشده‌اند.
وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی، در نشست علنی سه‌شنبه ۱۶ خرداد ماه مجلس شورای اسلامی گزارشی از روند برگزاری سه انتخابات هم‌زمان دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا و میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس به نمایندگان ارائه کرد.
کندی روند اخذ رأی که رحمانی فضلی نیز به آن اشاره کرده، باعث شد ازدحام در بسیاری از حوزه‌ها به حدی برسد که با پایان مهلت قانونی در ساعت ۱۲ شب تعداد بسیاری از کسانی که قصد رأی دادن داشتند موفق به این کار نشدند.
علی لاریجانی، رئیس مجلس ضمن تشکر از "گزارش روشن" وزیر کشور اظهارات او درباره ضرورت اصلاح روش برگزاری انتخابات را تائید کرد.
به گزارش خبرگزاری مجلس، لاریجانی با اشاره به صف‌های طولانی در روز انتخابات گفت: «با توجه به اینکه چندین بار در قوانین تاکید شده که انتخابات مکانیزه و نگرانی مردم رفع شود، اما عملا این کار انجام نشده و تنها در بعضی از حوزه‌ها اصول قانونی رعایت شد.»
لاریجانی از کمیسیون شوراهای مجلس خواست که با کمک مرکز پژوهش‌ها، وزارت کشور و شورای نگهبان جلسات فشرده‌ای برای رفع مشکلات برگزار کند تا رأی‌گیری در انتخابات بعدی به صورت کاملا مکانیزه انجام شود.

بحث سابقه‌دار انتخابات الکترونیکی
بحث استفاده از تجهیزات الکترونیکی و رایانه‌ای برای برگزاری انتخابات در ایران اولین بار در سال ۱۳۷۸ و در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی مطرح شد.
دولت یازدهم نیز حدود دو سال پیش برگزاری الکترونیکی انتخابات را تصویب کرد که شورای نگهبان به دلیل پاره‌ای اشکال‌های فنی و حقوقی هنوز با آن موافقت نکرده است.
به گزارش خبرگزاری مجلس، لاریجانی گفته است: «روز انتخابات فهمی نسبت به قانون و آیین‌نامه در خصوص ثبت مشخصات سجلی وجود داشت که بسیار وقت‌گیر بود. هر چند وزارت کشور تلاش کرد تفسیر یگانه‌ای از قانون حاکم شود اما در کل زمان‌بر بود بنابراین در این زمینه نیز در صورت نیاز به اصلاح آیین‌نامه کارهای لازم انجام شود تا تنها با ثبت کد ملی نیازی به ثبت مشخصات سجلی نباشد.»

نقش شورای نگهبان در آرای اخذ نشده
رئیس جمهور حسن روحانی چند روز پس از انتخابات در جمع اعضای ستادهای انتخاباتی خود گفته بود، وزارت کشور صبح روز رأی‌گیری به شورای نگهبان پیشنهاد کرده که برای افزایش سرعت کار تنها کد ملی افراد ثبت شود اما با این پیشنهاد خیلی دیر موافقت شد.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا، در کانال تلگرام خود این سخنان را متاثر از دادن گزارش غلط به روحانی عنوان کرد و نوشت که پیشنهاد وزارت کشور عصر جمعه مطرح شد و شورای نگهبان به فاصله کوتاهی با آن موافقت کرد.
مطابق گزارش وزیر کشور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت اندکی بیش از ۴۱ میلیون و ۳۴۸ هزار رأی به صندوق‌ها ریخته شده است.
حسن روحانی تا به حال چند بار گفته است: «اگر می‌توانستند رأی همه آنهایی را که در صف بودند، اخذ کنند، آمار به ۴۵ میلیون نفر می‌رسید.»

Präsidentschaftswahlen (Mehr)

رحمانی فضلی در واکنش به این سخنان که از سوی برخی دیگر از مقام‌های ارشد دولت تکرار شده، حدود ۴ میلیون رأی اخذ نشده را تخمین خوانده و تاکید کرده که او و وزارت کشور این تعداد را یک میلیون رأی برآورد کرده‌اند.
رئیس مجلس با اشاره به این بحث‌ها گفت: «در کل فرصت خوبی است که وزارت کشور ارتباط نزدیکی با کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور داشته باشد تا انتخابات آتی با سرعت بیشتری برگزار شود و آسایش لازم نیز برای مردم فراهم شود.»

انتقاد از وزیر کشور
بسیاری از رسانه‌های حامی دولت از وزارت کشور به خاطر آرای اخذ نشده به شدت انتقاد کرده‌اند. روزنامه جمهوری اسلامی چند روز بعد از انتخابات نوشته بود که کاستی‌های وزارت کشور در برنامه‌ریزی‌های انتخابات، رئیس دولت دوازدهم را از دست یافتن به جایگاهی قدرتمند‌تر محروم کرده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی انتخاب، نیز اول خرداد ماه با اشاره به این که اگر رأی همه کسانی که آماده شرکت در انتخابات بودند گرفته می‌شد اختلاف آرای روحانی با رقیب اصول‌گرایش، ابراهیم رئیسی می‌توانست به ۹ میلیون هم برسد، وزارت کشور را "متهم اصلی این قصور" خوانده و این پیش‌آمد را "ضربه‌ای که وزارت کشور در شبِ انتخابات به روحانی زد" توصیف کرد.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت شورای نگهبان را نیز در این ماجرا مقصر می‌داند. او در حاشیه نشست سوم خرداد هیئت دولت در جمع خبرنگاران گلایه کرد که مطابق دستور شورای نگهبان و برخلاف سال‌های گذشته، رأی کسانی که در شعبه‌ها حضور داشتند پس از ساعت ۱۲ شب اخذ نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.