حملات تهران؛ سقوط شاخص کل بورس و افزایش جزئی قیمت ارز
در پی حملات مسلحانه به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی شاخص کلی بازار بورس تهران هم سقوط کرده است.
در حالی که سرعت حرکت شاخص بورس تهران در ساعت‌های ابتدایی معاملات امروز در تالار بورس اوراق بهادار تهران کند بود، انتشار اخبار مربوط به حملات باعث شد شاخص کل حدود ۵۳۵ واحد سقوط کند.
در ساعت ۱۰:۵۵ دقیقه، شاخص کل بورس تهران ۸۰ هزار و ۲۹۱ واحد بود اما با انتشار تدریجی جزئیات حمله، در ساعت دوازده ظهر به زیر ۸۰ هزار واحد رسید.
علت این سقوط فروش همزمان تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران بوده که معمولا در چنین شرایطی به دلیل ایجاد حس "عدم امنیت سرمایه‌گذاری" در بازارهای مالی جهان بسیار متداول است.
به گزارش رسانه‌های ایران، در معاملات امروز نماد "صنایع پتروشیمی خلیج فارس" با ۵۳ واحد سقوط بیشترین نقش را در نوسانات نزولی شاخص کل بورس تهران داشت.
گروه‌های مپنا، معدنی و صنعتی گلگهر و آسان پرداخت پرشین هم امروز با افت شدیدی مواجه شدند که شاخص کل را تحت تاثیر قرار داد.
کارگزاران بازار سهام و سرمایه‌گذاران امیدوارند با فرونشستن این حملات بازار در روزهای آینده روال طبیعی خود را از سر گیرد.

تصویر آرشیوی

تحولات امروز تهران در حالی بازار بورس و اوراق بهادار را متاثر کرده که تغییرات ارز در بازار تهران "نسبتا جزئی" گزارش شده است.
با انتشار اخبار مربوط به این حملات ارزهای عمده از جمله یورو، پوند استرلینگ و دلار نسبت به معاملات ابتدایی امروز افزایش از خود نشان دادند.
به گزارش دنیای اقتصاد، دلار آمریکا با ۵ تومان افزایش قیمت ۳ هزار و ۷۳۴ تومان در بازار آزاد معامله شده است.
بر همین اساس این افزایش قیمت برای یورو، واحد پول اروپا ۱۷ تومان و برای پوند ۷ تومان بود.
انتخابات زودهنگام بریتانیا برای تعیین نخست وزیر آینده این کشور (برای یک دوره سه ساله) قرار است که فردا پنجشنبه (هشتم ژوئن/ ۱۸ خرداد) در این کشور برگزار شود که نتیجه آن بر کاهش یا افزایش ارزش پوند استرلینگ تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.