جزئیات عملیات تروریستی در تهران؛ داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت
رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند عملیات تروریستی حمله به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی با کشته شدن تمامی تروریست‌ها به پایان رسید. خبرگزاری فرانسه شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۲ تن اعلام کرد. دست کم ۴٣ تن زخمی شدند.

در دو رويداد جداگانه، مهاجمان مسلح در راهروهاى مجلس شوراى اسلامى و آرامگاه آیت الله خمینی اقدام به تيراندازى نمودند. بدنبال حمله مهاجمان مسلح به ساختمان مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی، خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرکل ضدتروریسم وزارت اطلاعات از ورود چند تیم تروریستی به تهران خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام آگاه گزارش داد عملیات تروریستی در مجلس با کشته شدن چهار فرد مهاجم مسلح به پایان رسید و نیروهای امنیتی مجلس در حال پاکسازی و کنترل ساختمان مجلس هستند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اعلام کرد: تروریست‌ها با پوشش زنانه وارد ساختمان مجلس شورای اسلامی شدند. قرار است جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی ابعاد حوادث تروریستی در تهران برگزار شود.

همزمان با انجام عملیات تروریستی در تهران، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور از برقراری وضعیت آماده‌باش در سراسر کشور خبر داد.

در گزارش‌های منتشر شده در ساعات اولیه تیراندازی در دو نقطه در تهران، اعلام شد: یکی از مهاجمان به ساختمان مجلس و یک مهاجم به آرامگاه آیت‌الله خمینی در عملیاتی انتحاری خود را منفجر کردند. يك محافظ مجلس نیز كشته شد.

برپایه گزارش‌های منابع مختلف خبری از ایران، دست‌کم ۴٣ تن در حادثه تیراندازی در مجلس زخمی شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند. گزارش‌ها از کشته شدن دست‌کم هشت تن خبر می‌دهند.

معاون وزیر کشور، ساعتی پیش از اعلام پایان عملیات تروریست گفته بود: احتمالا چهار تروریست‌ وارد ساختمان مجلس شدند، که یکی از آنان قطعا کشته شده و یک نفر هم خود را منفجر کرده است این منبع تاکید کرد هنوز این گزارش تائید نشده است.

حسین ذوالفقاری افزود: در جریان تیراندازی در آرامگاه آیت‌الله خمینی نیز یکی از تروریست‌ها خود را منفجر کرد که در جریان این انفجار یک تن دیگر نیز کشته و دو تن زخمی شدند. نفر دوم تروریست‌ها نیز به ضرب گلوله محافظان آرامگاه کشته شده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک پیام توئیتری، در واکنش به حوادث تروریستی تهران، ضمن اعلام همبستگی با مجلس و مردم ایران، نوشت: امروز، بار دیگر روز بسیار غم‌انگیزی است. اخبار این حملات را به‌دقت دنبال می‌کنم و با ظریف وزیر أمور خارجه ایران در تماس خواهم بود.

آنچه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی گذشت

خبرگزارى ايرنا به نقل از غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی درباره حادثه تيراندازى در مجلس شوراى اسلامى گزارش داد: چهار فرد ناشناس که حامل سلاح کلاشنیکف و کلت بودند با تیراندازی به نیروهای حفاظت مجلس در راهروی ورودی سه نفر را زخمی کردند. به گفته اين نماينده مجلس یکی از محافظان كشته شده است.

یکی از مهاجمان نیز خود را در ساختمان مجلس شورای اسلامی منفجر نمود.

به هنگام وقوع تيراندازى در راهروهاى مجلس، جلسه علنى نمايندگان در صحن مجلس شوراى اسلامي در حال برگزارى بود.

به گزارش ایرنا، بك نماينده عضو كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى دستگيرى يكى از مهاجمان را تاييد كرده است.

همزمان با ورود مهاجمان به ساختمان مجلس شوراى اسلامى، افراد مسلح ديگرى در آرامگاه آیت الله خمینی اقدام به تيراندازى نمودند. چند تن در جريان اين تيراندازى زخمى شدند.

مدیر روابط عمومی آرامگاه آیت الله خمینی درباره اين حادثه به خبرگزارى ايرنا گفته است فردی در ضلع غربی
آرامگاه آیت الله خمینی اقدام به شلیک دو تیر کرد. همين منبع مى افزايد: نامبرده که گویا کمربند انفجاری به خود بسته بود، پس از شلیک دو تیر، اقدام به انفجار خود در مقابل بانک کشاورزی محدوده آرامگاه کرد.

به منظور بررسی اين حوادث، جلسه فوق العاده شورای تامین شهرستان تهران با دستور رحمانی فضلی وزیر کشور و با حضور مقامهای اجرایی، نظامی و امنیتی تشکیل شد.

آرامگاه آیت الله خمينى در سال ١٣٨٨ هم هدف بمب گذارى قرار گرفته بود. يك بمب گذار انتحارى بمب همراه خود را در يكي از کفشداری‌های آرامگاه آیت الله خمینی منفجر كرده بود. خبرگزارى هاى داخلى شمار قربانيان انفجار سال ١٣٨٨ را بين يك تا چند زخمى گزارش كرده بودند. انفجار سال ١٣٨٨ در جريان ادامه اعتراضات عليه انتخابات رياست جمهورى رخ داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.