پس از ترکیه، ایران هم با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعلام تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۲۰ خرداد گفت: "موضع اصولی و روشن جمهوری اسلامی ایران، حمایت از تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است."

وی ادامه داد: "اقلیم کردستان بخشی از جمهوری عراق است و تصمیمات یک جانبه و خارج از موازین و چهارچوب ملی و قانونی بویژه قانون اساسی عراق آن هم در شرایط پیچیده این کشور و منطقه و طراحی بدخواهان برای تداوم بی ثباتی ها در عراق صرفا به ایجاد مشکلات جدید در این کشور می انجامد."

با وجود مخالفت بغداد، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، چند روز پیش اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال این اقلیم در روز ۲۵ سپتامبر برگزار خواهد شد.

موضع‌گیری ایران در حالی است که ترکیه نیز این اقدام اقلیم کردستان عراق را یک "اشتباه بزرگ" دانسته است.

پیش‌بینی می‌شد کشورهایی‌هایی که دارای اقلیت کرد هستند، نسبت به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نگران باشند.

مردمان کرد که از نژاد هند و اروپایی هستند، به طور اصلی در چهار کشور ترکیه، عراق، سوریه و ایران اقامت دارند و مدت‌هاست که در فکر تشکیل یک سرزمین و دولت واحد هستند. اما رؤیای کردستان واحد در پایان جنگ جهانی اول از بین رفت. 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.