جلسه امنیتی وزارت کشور در پی درگیری مرگبار دو طایفه در رامهرمز خوزستان
در پی درگیری مرگبار دو طایفه در شهر باغملک در استان خوزستان که جمعه شب دست‌کم یک کشته و تعدادی زخمی به جای گذاشت، یک نماینده مجلس از جلسه امنیتی وزارت کشور در این باره خبر داد.

پیشتر در گزارش‌ها از قول همین نماینده مجلس قید شده بود که درگیری مرگبار دو طایفه در شهر باغملک در استان خوزستان دست‌کم ۲۲ نفر کشته و تعداد زیادی زخمی بر جای گذاشته است.

ساعتی بعد خبر در گزارش‌های مربوطه این طور تصحیح شد که منظور نماینده مجلس کل قربانیان درگیری از زمان آغاز آن در دو سال گذشته بوده است.

طبق گزارش‌ها، در جریان این درگیری یک روستا به طور کامل تخلیه و اهالی آن آواره و پنج واحد مسکونی و یک موتورسیکلت هم در این درگیری‌ها طعمه آتش شدند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز شنبه، ۲۰ خرداد، به نقل از هدایت‌الله خادمی٬ نماینده ایذه و باغملک در مجلس، گزارش کرد اعضای دو طایفه در دو روستای «پِتِک جلالی» و «پِتِک بیگدلی» در منطقه باغملک شامگاه جمعه در «رامهرمز» با «تسلیحات پیشرفته نظامی» با یکدیگر درگیر شدند.

آقای خادمی افزود که در پی این درگیری‌ها «تعداد زیادی از مردم این روستاها آواره و حداقل یک روستا به طور کامل تخلیه شده و مردم آواره این روستا به روستاهای اطراف پناهنده شده‌اند.»

ایرنا هم به نقل از علیرضا قاسمی نژاد٬ دادستان رامهرمز، گزارش کرد که این درگیری‌ طایفه‌ای روز جمعه در شهر‌های «باغملک» و «رامهرمز» رخ داده است.

به گفته آقای قاسمی‌نژاد، تلاش‌ها برای شناسایی موتورسوارانی که در شهر مانور داده و به تخریب منازل و مجروح کردن برخی افراد طایفه مخالف مبادرت کرده‌اند آغاز شده است.

به گفته وی، در پی این مانور٬ پنج منزل مسکونی و یک دستگاه موتورسیکلت به آتش کشیده شد و چهار نفر جمعه شب و دو نفر نیز صبح شنبه زخمی شدند.

این مقام قضایی همچنین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «میزان» از بازداشت سه نفر در ارتباط با این درگیری‌ها خبر داد.

یک عضو شورای تامین شهرستان رامهرمز هم در گفت‌و‌گو با وب‌سایت محلی «رامهرمز نیوز» از کشته شدن فردی به نام محمد محمدموسائی در محل کارش به ضرب گلوله خبر داده است.

این وب‌سایت همچنین به نقل از یک مقام امنیتی گزارش کرد که در پی آغاز این درگیری به پلیس مجوز تیراندازی داده شده است.
آن ‌طور که این رسانه نوشته، نیرو‌های پلیس «در صورت مشاهده هر شخصی که اسلحه به همراه داشته باشد طبق حکم دادستانی حق تیراندازی به وی را دارند.»

«رامهرمز نیوز» همچنین نوشت که بررسی این درگیری‌ها قرار است در دستور کار هیئت دولت و کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار بگیرد.

مجید ناصری‌نژاد٬ رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان هم از تلاش‌های امنیتی، محلی و دولتی برای حل «نزاع‌های طایفه‌» در برخی شهر‌های استان خوزستان خبر داده است.

آقای ناصری‌نژاد گفت که «این نزاع‌ها به خاطر یک درگیری طایفه‌ای به وجود آمده و بیش از دو الی سه سال است که همچنان ادامه دارد.»

به گفته وی، «متاسفانه در این سال‌ها که درگیری بوده و چند نفری هم که کشته شده‌اند، برخوردهای سطحی و مقطعی با این موضوع شده است.»

وی اضافه کرد: «این درگیری تنها در یک شهر نیست٬ بلکه شمال استان را تحت تاثیر قرار داده و غیر از رامهرمز، شهرهای باغملک و بهبهان را نیز درگیر خود می‌کند.»

بر اساس اعلام مقام‌های قضایی استان خوزستان، بر اثر درگیری طایفه‌ای بین طوایف که در شهرستان‌های باغملک و رامهرمز هستند، از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۱۸ نفر کشته شده‌اند.

سال گذشته نیز درگیری میان این دو طایفه منجر به صدور حکم هشت رای «قصاص» از سوی قوه قضائیه شد و پرونده این هشت حکم برای تائید نهایی به تهران ارسال شده است.

این درگیری‌ها هفته گذشته نیز ادامه یافته و منجر به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن تعداد دیگری شده بود.

آن ‌طور که دادستان رامهرمز اعلام کرده، دستگاه قضایی همچنین از سال گذشته تاکنون ۲۰۰ رای «تبعید» و «زندان» برای عوامل درگیری در شهرستان‌های باغملک و رامهرمز صادر کرده است.

به گفته این مقام قضایی، پس از مصوبه شورای تامین و تعیین هیئت‌های صلح و سازش، قرار شد این آرا معلق شده و به این افراد فرصت صلح داده شود که «با اتفاقات اخیر درخواست دستگاه قضایی اجرای احکام قبلی و شناسایی و برخورد قاطع با عوامل جدید درگیری‌هاست.»

بر اساس این گزارش، درگیری بین دو طایفه «محمدی» و «موسایی» از هشت سال پیش به دلیل اختلافات ملکی آغاز شده و همچنان ادامه دارد و تلاش‌ها برای صلح و سازش میان آنها تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

متهمان و عوامل این درگیری‌ها در بیش از ۹ روستای باغملک و دو روستای رامهرمز ساکن هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.