ایران برای استخراج گاز از میدان مشترک با قطر عجله می‌کند
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز شنبه ۲۷ خرداد/۱۷ ژوئن گفت که مذاکرات این کشور با شرکت نفتی فرانسوی "توتال" برای توسعه "فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی" در مراحل پایانی است و قرارداد در این زمینه در دولت یازدهم و پیش از پایان کار دولت فعلی حسن روحانی امضا می‌شود.

این مقام دولت ایران به خبرگزاری "خانه ملت" وابسته به مجلس این کشور گفت که عقد قراردادهای جدید با هدف توسعه میدان‌های مشترک، از مهمترین اولویت‌های صنعت نفت ایران در سال جاری خورشیدی است.

به دنبال توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و برداشته شدن بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، توتال در نوامبر گذشته پروتکل توافق با ایران برای توسعه فاز یازدهم میدان گازی پارس جنوبی را به امضا رساند.
این پرتکل پیش‌بینی کرده که "توتال" اجراکننده پروژه "پارس جنوبی ۱۱" خواهد بود و سهم آن ۵۱,۱ درصد خواهد بود.
همچنین شرکت "پتروپارس"، زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین، به ترتیب ۱۹.۹ و ۳۰ درصد سهم خواهند داشت.
در روز 26 ماه مه گذشته، "پاتریک پویانه" رئیس شرکت توتال، در جلسه سهامداران این شرکت اعلام کرد که توتال قصد دارد قرارداد با ایران را پیش از تابستان امسال به امضا برساند.

میدان گازی پارس جنوبی (گنبد شمالی) که در خلیج فارس و در آب‌های ایران و قطر واقع شده، با ۶ هزار کیلومتر مربع مساحت، بزرگترین میدان گازی جهان است.
قطر از سال ١٣٦٨ از این میدان مشترک بهره‌برداری می‌کند، اما ایران ١٢ سال بعد، استخراج گاز از این میدان را آغاز کرد.

قطر در سال‌های گذشته، ٢ برابر ایران و گاهی بیش از ٢ برابر، از این میدان مشترک گازی برداشت کرده است.
در حالی که ایران قصد دارد استخراج گاز از این میدان را افزایش دهد، اما دو ماه پیش، سعد الکعبی رئیس شرکت نفت قطر (قطر پترولیوم)، اعلام کرد که این کشور استخراج گاز از این میدان گازی را به مقدار ١٠ درصد افزایش خواهد داد. وی گفت: «با اجرای یک پروژه جدید، ٢ میلیارد فوتِ مکعب گاز به تولید روزانه قطر اضافه خواهد شد».

قطر اکنون سالانه ٧٧ میلیون تن گاز تولید می‌کند و ٣٠ درصد بازار گاز جهان را در دست دارد و با اجرای طرح جدید قطر برای افزایش استخراج از این میدان گازی، معادل ٤٠٠ هزار بشکه نفت در روز به تولید قطر افزوده می‌شود.
به این ترتیب قطر جایگاه اول خود در جهان در زمینه تولید گاز مایع را حفظ خواهد کرد.
اما قطع روابط سیاسی و اقتصادی این کشور با برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، آینده اقتصادی این کشور را مبهم کرده است.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.