حمله موشکی ایران به خاک سوریه‌؛ 'حامیان تروریست‌ها' مخاطب 'پیام هشدارآمیز'
سخنگوی سپاه پاسداران ایران حمله موشکی دیشب از خاک ایران به سوریه را "موفقیت‌آمیز" توصیف کرده و گفته مخاطب "پیام هشدارآمیز"٬ حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای "تروریست‌ها" بوده‌اند.
سپاه پاسداران امروز (دوشنبه ۲۹ خرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس "اخبار موثق" حمله موشکی شب گذشته موفقیت‌آمیز بوده و فیلم‌های آن هم در اختیار سپاه است.
یکشنبه شب ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) در عملیاتی که "شب قدر" (لیله القدر) نام گرفته٬ شش موشک از استان‌های غربی کردستان و کرمانشاه ایران به سوی دیرالزور در سوریه شلیک شد.

خبرگزاری صدا و سیما فیلمی منتشر کرده که می‌گوید لحظه برخورد موشک‌های سپاه است به اهداف از پیش تعیین شده است
خبرگزاری صدا و سیما فیلمی منتشر کرده که می‌گوید لحظه برخورد موشک‌های سپاه است به اهداف از پیش تعیین شده است

رمضان شریف٬ سخنگوی سپاه٬ در اظهاراتی بر این موضوع تاکید کرده که موشک‌ها از دو استان "عمدتا سنی‌نشین" شلیک شده و حاوی "پیام وحدت همه ایرانیان در مقابل تروریست‌ها بوده است."
به گفته سخنگوی سپاه پاسداران "حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای تروریست‌ها باید پیام هشدارآمیز عملیات موشکی را درک کنند."
سخنگوی سپاه ایران٬ همچنین گفته است که اهداف موشک‌ها در دیرالزور را مقرهای فرماندهی شورشیان٬ و دپوی تجهیزات انتحاری و لجستیکی آنان اعلام کرده و گفته است برای شلیک موشک‌ها با سوریه هماهنگ شده بود.
حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر خارجه ایران، نیز در سخنانی در همین خصوص گفته است: "ما با افتخار اعلام می‌کنیم که همان منطقه‌ای و نقطه‌ای را که عملیات تروریستی تهران در آنجا طراحی شده بود، از خاک ایران هدف قرار داده دقیقا آن منطقه را منهدم کردیم."
همزمان خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه پاسداران گزارش داده که موشک‌های شلیک شده بالستیک میان‌برد بوده که از آسمان عراق به اهدافی در ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتری خاک ایران اصابت کرده است.

سپاه می‌گوید بر اساس اطلاعات موثقی که دارد موشک‌ها به اهداف مورد نظر اصابت کرده است
سپاه می‌گوید بر اساس اطلاعات موثقی که دارد موشک‌ها به اهداف مورد نظر اصابت کرده است


ساعتی پیش از صدور بیانیه امروز سپاه پاسداران ایران، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در جمع "خانواده‌های شهدای مرزبانی و مدافع حرم" گفته بود "همه باید بدانند جمهوری اسلامی با اقتدار کامل ایستاده است." در این سخنرانی رهبر ایران هشدار داد که "همه اعم از دشمنان، دوستان با اخلاص و دوستانی که برخی مواقع دلشان می‌لرزد، بدانند جمهوری اسلامی مستحکم و با اقتدار کامل ایستاده و دشمنان نمی‌توانند به ملت ایران سیلی بزنند بلکه ملت به آنها سیلی خواهد زد."
در ادبیات مقامات ایران "شهدای مدافع حرم" به افرادی گفته می‌شود که در خارج از ایران بویژه در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.
دو کشور ایران و عربستان که در طول چند ماه گذشته روابط تیره‌ای داشته‌اند٬ همدیگر را به حمایت از گروه‌های شورشی در سوریه و عراق متهم می‌کنند.
ایران از حامیان نظامی و سیاسی دولت سوریه در نبرد با گروه‌های شورشی است.


واکنشهای توییتری
حمله موشکی دیشب سپاه واکنش‌هایی نیز در شبکه‌های اجتماعی داشته است. عطاالله مهاجرانی٬ وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، در توییترش نوشته که حمله موشکی فراتر از انتقام عملیات تهران و پیامی "روشن و مقتدرانه" به همه است.
منتقدان دولت هم حسن روحانی را مورد عتاب قرار داده‌اند. عباس کلاهدوز٬ معاون سرویس سیاسی خبرگزاری تسنیم، نوشته است که موشک‌های سپاه همان‌هایی است که روحانی در انتخابات به آنها حمله کرد.
اما محمدجواد اکبرین، از کاربران شبکه های اجتماعی، به اطاعیه سپاه اشاره کرده و گفته این عملیات با هماهنگی دولت انجام شده چون در اطلاعیه گفته شده که "با مشارکت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشور".
علی نادری٬ از سردبیران خبرگزاری رجانیوز نیز نوشته که حمله موشکی هم انتقام بود٬ هم تست عملیاتی موشک نقطه‌زن و هم واکنش به تحریم موشکی.

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.