رسانه‌های ایران به نقل از سپاه پاسداران: رهبر گروه انصارالفرقان کشته شده
رسانه‌های ایران به نقل از قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران می‌گویند جلیل قنبرزهی، رهبر گروه "انصارالفرقان" را در عملیاتی کشته است.
‌این قرارگاه گفته است آقای قنبرزهی در عملیاتی که در ارتفاعات قصرقند در جریان بود جان خود را از دست داده است.
بخش قصرقند از توابع شهرستان چابهار در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
علی اصغر میرشکاری، معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان هم در گفتگویی با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) این خبر را تائید کرده است.
بر همین اساس جسد جلیل قنبرزهی به همراه ۴ نفراز دستیارانش هم‌اکنون در اختیار نیروی زمینی سپاه است.
هفته پیش نیروی انتظامی ایران از کشته شدن چهار نفر از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در جنوب این کشور خبر داد.
سه روز بعد (پنجشنبه ۱۵ ژوئن/ ۲۵ خرداد) سپاه پاسداران از خنثی کردن یک طرح بمب‌گذاری و عملیات انتحاری در سیستان و بلوچستان خبر داد.
درگیری سپاه با کسانی که آنها را "یک تیم تروریستی تکفیری" خوانده است از پنجشنبه در قصرقند شروع شد و واحدهای قرارگاه قدس نیروی زمینی به منطقه اعزام شدند.
مقام‌های حکومتی در ایران گروه‌های ملسح تندرو سنی را "تروریست تکفیری" می‌نامند.
سپاه پاسداران بعدا در اطلاعیه‌ای گفت: "در این درگیری، تعدادی از تروریست‌ها کشته، تعدادی زخمی و بقیه متواری شدند اما افراد متواری تحت تعقیب نفرات سپاه پاسداران قرار دارند."
به گفته نیروی زمینی سپاه در این عملیات یک دستگاه خودرو بمب گذاری شده با ۶۰۰ کیلوگرم مواد منفجره، تعداد ۵ بمب آماده اقدامات انتحاری و بیش از ده‌ها هزار فشنگ و تعدادی سلاح و مهمات دیگر" از این گروه به غنیمت گرفته شد.

رهبر گروه انصارالفرقان


خبرگزاری فارس، امروز دوشنبه (۲۹ خرداد) تصاویری را از جسد رهبر گروه انصارالفرقان پس از این عملیات منتشر کرده است.
این خبرگزاری به نقل ازمحمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از "انهدام کامل" شبه نظامیان درگیر با سپاه در قصرقند خبر داده است.
آقای پاکپور گفته است: "باقی‌مانده این تیم پس از تعقیب توسط تیم‌های اطلاعاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه ظهر امروز (دوشنبه) در محاصره افتادند و پس از درگیری به هلاکت رسیدند."
اشاره او به کسانی بوده که به کوه‌ها متواری شده بودند.
به گفته این فرمانده سپاه در این عملیات ۵ نفر از "تیم انصارالفرقان" کشته شد و کسی از آنها زنده نمانده است.
آقای پاکپور با وجود تایید عضویت کشته‌شدگان در گروه انصارالفرقان درباره هویت آنها ابراز تردید کرده و گفته: "هویت این تروریست‌ها هنوز مشخص نشده است و در حال بررسی است."
انصار الفرقان از گروه‌های شبه‌نظامی سنی بلوچ در استان سیستان و بلوچستان ایران است که چهار سال پیش از ادغام گروه‌های حرکت انصار ایران و حزب الفرقان تشکیل شد.
استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر صحنه فعالیت گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی بوده که برخی از آنها هدف خود را حمایت از حقوق مردم به خصوص اقلیت بلوچ در برابر حکومت جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند.
این گروه‌ها بارها به عملیات مسلحانه علیه نیروهای دولتی مبادرت کرده و در مواردی، نفرات نظامی و انتظامی را گروگان گرفته یا کشته‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.