هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام چگونگی اجرای تعهدات طرفین را مورد بررسی قرار می‌دهد
هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ بریاست هلگا اشمیت، نمایندۀ اتحادیۀ اروپا، صبح جمعه در وین پایتخت اتریش آغاز شد. در این نشست عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ایران و معاون وزارت امور خارجۀ این کشور، ریاست هیات ایرانی حاضر در وین را برعهده دارد.

کمیسون مشترک برجام هر سه ماه یکبار برای ارزیابی چگونگی اجرای تعهدات و نیز بررسی ملاحظات و مشکلاتی که حین اجرا بروز می کند میان کلیۀ طرفین این توافق تشکیل می شود. عباس عراقچی، روز پنجشنبه پیش از برگزاری این دیدار گفت «تبیین بد عهدی‌های آمریکا» در این زمینه در دستور کار هیات ایرانی قرار دارد. وی از اینکه آمریکا «همزمان با اجرای تعهدات خود و برای مثال تمدید معافیّت‌های ایران از تحریم‌ها» به وضع تحریم‌های تازه علیۀ این کشور دست می زند ابراز تاسف کرد و گفت «اضافه کردن اسامی تازه به فهرست تحریم‌ها علیه ایران، عملاً فضا را مسموم می کند».

عباس عراقچی همچنین گفت ایران برای رویاروئی با هر «سناریویی» که آمریکائی‌ها داشته باشند آماده است زیرا بگفتۀ او «در برجام راهکارهائی برای این منظور وجود دارد و [ایران] نیز برنامه‌هائی برای دفاع از حقوق و منافع خود در برجام» دارد.

عباس عراقچی روز پنجشنبه با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر این سازمان در وین دیدار کرد و بر نقش حساس این آژانس در نظارت بر اجرای تعهدات طرفین توافق اتمی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ تاکید نمود.

او در این دیدار از روند مطلوب مناسبات با آژانس قدردانی کرد. این آژانس مسئولیت فنّی نظارت بر تعهدات ایران را در چهارچوب برجام برعهده دارد.

معاون وزارت امور خارجۀ ایران پس از این دیدار به خبرنگاران گفت «جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی خود یایبند بوده و [...] برخی موارد هست که نیاز به تصمیم سیاسی دارد که در این زمینه گفت و گو می کنیم واین مسائل حل و فصل می شود».

وی در بارۀ کمیسون مشترک برجام نیز گفت این کمیسیون «محیط مناسبی فراهم می‌کند برای اینکه دیدگاه‌های مختلف در آنجا مطرح و سوء تفاهمات رفع می‌شود».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.