تولید انبوه موشک‌های پدافندی دوربرد در ایران
ایران خط تولید انبوه یک موشک پدافندی دوربرد را افتتاح کرد. وزیر دفاع ایران می‌گوید این موشک در راستای تقویت بنیه دفاعی کشور و در مقابل تهدیدات هوایی طراحی و تولید می‌شود.
خط تولید انبوه موشک پدافند هوایی دوربرد موسوم به "صیاد ۳" روز شنبه (۳۱ تیرماه / ۲۲ ژوئيه) با حضور سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیر فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا افتتاح شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر دفاع در مراسم افتتاح این خط تولید اظهارداشت: سامانه صیاد ۳ با برد عملیاتی حدود ۱۲۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۲۷ کیلومتر، در مقابل تهدیدات هوایی در برد متوسط و بلند طراحی شده است.
به گفته وزیر دفاع، موشک صیاد ۳ بر اساس آخرین فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و قادر است با انواع مختلف تهدیدات مانند هواپیماهای جنگنده رادارگریز، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های کروز، بالگردها و انواع مختلف پرنده‌های مدرن دارای مانور، سرعت و ارتفاع بالا در محدوده عملیاتی خود درگیر شود.
چند روز پیش نیز محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران از توسعه کمّی موشک‌هایی خبر داد که روز ۱۸ ژوئن گذشته از غرب ایران به سوی شرق سوریه و منطقه زیر کنترل داعش شلیک شد. این موشک‌ها از نوع بالستیک بودند و حدود ۸۰۰ کیلومتر برد دارند.
فعالیت‌های موشکی ایران با حساسیت زیادی از سوی همسایگان و جامعه جهانی دنبال می‌شود و بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به دلیل این فعالیت‌هاست. شماری از کشورهای غربی و منطقه‌، توسعه و آزمایش برخی از این موشک‌ها را در ارتباط با برنامه اتمی ایران با هدف دستیابی به سلاح هسته‌ای مرتبط می‌دانند.
بحران برنامه اتمی ایران پس از توافق‌نامه برجام تاحدود زیادی فروکش کرد، اما جامعه جهانی همچنان برنامه‌های موشکی ایران را زیر نظر دارد. ایران می‌گوید فعالیت‌های موشکی‌اش جنبه دفاعی دارد و متوجه هیچ کشوری نیست. پس از آغاز اجرای توافق‌نامه برجام، سپاه پاسداران ایران موشکی را آزمایش کرد که روی بدنه آن به زبان عبری نوشته‌ شده بود: «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود.»
کشورهای غربی تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک در ایران را نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌دانند. این قطعنامه آخرین مصوبه شورای امنیت در باره برنامه اتمی ایران بود و پس از امضای برجام تصویب شد. این قطعنامه از دولت ایران می‌خواهد از تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک که می‌توانند برای حمل سلاح هسته‌ای نیز به‌کار روند خودداری کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.