قاسمی:برجام با استحکام لازم پیش می رود / تحریم سپاه اشتباه استراتژیک آمریکا است

بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود تاکید کرد: آمریکایی ها همانطور که گفته اند هنوز به برجام پایبند هستند و بحث کارشکنی و عهد شکنی در مورد برجام با موضوع نقد یا خروج از برجام متفاوت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: مواضع اروپا و دیگر شرکای برجام یعنی روسیه و چین در این خصوص شفاف است و به صورت علنی آن را اعلام کردند.
به گزارش ایرنا، گزارش نشریه فارین پالسی در خصوص کنار گذاشتن وزارت امور خارجه آمریکا از ارزیابی اجرای برجام و واگذاری آن به تیم جدید سوال دیگری بود که از سخنگوی وزارت امورخارجه پرسیده شد.
قاسمی با بیان این که با برخی گفتارها نمی توان رفتارهای آینده را تحلیل کرد، گفت: در خبرها آمده بود که تیمی از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای بررسی برجام تشکیل شده و این اقدام هم در ادامه مباحث قبلی است و صداهایی است که از واشنگتن شنیده می شود که موضوع جدیدی نیست.
وی با بیان این که صداها و تحلیل های مختلفی از آمریکا شنیده می شود، یادآور شد: این که در آینده این گروه جدید به چه تحلیلی می رسند، نقش وزارت خارجه آمریکا کجاست و گروه جدید چه راهبردی با مجموعه سیاست خارجی آمریکا می تواند داشته باشد، مسائلی است که باید منتظر ماند و مشاهده کرد این مسائل در چه مسیری طی طریق خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: ما سخنان زیادی شنیده و به برخی اظهاراتی که گفته می شود عادت کرده ایم، آنچه مهم است کردارهای آمریکا است که ایران با دقت بسیار، رفتار آمریکایی ها را رصد و دنبال می کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره برجام تاکید کرد: رفتارهای تمامی اعضای گروه1+5 را با جدیت رصد می کنیم.
وی اضافه کرد: در کمیسیون مشترک برجام به طور مفصل و دقیق کم کاری ها و عهد شکنی های صورت گرفته از سوی آمریکا را مطرح کردیم و مواضع اعضا را شنیدیم که همه پایبندی خود را به برجام اذعان داشته و تاکید کردند غالبا به تفاهم پای بند خواهند ماند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: حتی آمریکایی ها که در عمل کارشکنی هایی داشته اند در بیان پایبندی خود را به برجام اعلام کردند.
قاسمی گفت: اینکه آمریکایی ها در آینده چه رفتاری داشته باشند، بحث دیگری است زیرا نقض برجام بحث پیچیده ای است که شورای عالی نظارت بر اجرای برجام بعد از دریافت گزارش وزارت امور خارجه درباره آن تصمیم گیری می کند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: بدعهدی های آمریکا را در کمیسیون مشترک مطرح کردیم و بررسی این موضوع را ادامه خواهیم داد.
وی ابراز امیدواری کرد: همانطور که ایران به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی و اعضای کمیسیون مشترک به تعهدات خود عمل کرده است، دیگران هم به آن پای بند باشند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درمورد تحریم های جدید آمریکا علیه ایران که در کنگره در حال بررسی است، اظهار کرد: ما مواضع خود را بعد از اقدام کنگره اعلام خواهیم کرد اما در کلیت موضوع می توان گفت با هرگونه تحریم توسط هر کشوری و نسبت به هر کشوری مخالف هستیم.
وی افزود: تحریم ابزار ناعادلانه و نا کارآمدی است و در گذشته هم شاهد بودیم که با وجود تحریم‌ها، ایران در بسیاری از حوزه ها توانست با اتکا به نیروی انسانی هوشمند خود از ظرفیت‌های بیشتر استفاده کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال چنین رفتارهایی را محکوم، مذموم و غیر قابل قبول ذکر و تاکید کرد: این رفتارها جزو افزایش تنش و خصومت نتیجه ای نخواهد داشت.
قاسمی خاطرنشان کرد: این اقدامات رفتار خصمانه نسبت به ملتی است که انتخابات پرشوری را پشت سرگذاشته و نشان دهنده این است که به رغم شعارهایی که داده می شود با ایران چه رفتاری دارند و با دیکتاتورهایی که تنها دارایی آنها دلارهای نفتی است، چه برخوردی می کنند و این تناقض از عجایب روزگار ما است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: دولت آمریکا از هر گونه خصومت و لجاجت نسبت به ایران فروگذار نکرده و نشان داده که دولت قابل اعتمادی نیست.
قاسمی ادامه داد: آمریکا از یک سو با پدیده برجام مواجه است که از سازو کارهای مستحکم برخوردار بوده و به رغم نگاه‌های تند و چهره های افراطی نتوانسته اقدامی انجام دهد و تلاش می کند دست به اقدامات دیگر بزند تا ایران را از مزایای برجام محروم و فضای روانی و سیاسی را با چنین مصوباتی تخریب کند.
وی با بیان این که ایران کشوری است که بدون اتکا به دیگران برنامه های خود را پیش می برد، گفت: اقتدار ایران موجب نگرانی آنها است و آنان نگران هستند در آینده توان و اقتدار ایران بیشتر شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: آنها ممکن است دست به هر اقدامی بزنند اما موضوع تحریم سپاه اشتباه استراتژیک است که اگر مرتکب شوند به نفع آنها نخواهد بود.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال گفت و گوی ایران و آمریکا و سخنان وزیر امور خارجه ایران در این خصوص اظهار کرد: این موضوع بحث جدیدی نیست، در دوران مذاکرات برجام هم وجود داشت و از سوی سایر مقامات جمهوری اسلامی هم مطرح شد.
وی افزود: ما به دولت امریکا بی اعتماد هستیم و در آینده باید بینیم امکان گفت و گو پیرامون مسایل دیگر وجود دارد یا نه.
قاسمی ادامه داد: متاسفانه یا خوشبختانه امریکایی‌ها نشان دادند که در عمل قابل اعتماد نیستند و با عهد شکنی در قبال برجام دیوار بی اعتمادی دو کشور را بلند تر کردند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره بدعهدی های آمریکایی ها نسبت به برجام گفت: به هر حال ما با بدعهدی ها و کارشکنی ها در دوسال گذشته روبرو بودیم و در کمیسیون های مشترک برجام نیز این موضوع را پیگیری کردیم، کشورهای اروپایی نیز در این مسیر تذکرات و هشدارهایی را به آمریکایی ها در این خصوص دادند.
قاسمی افزود: برجام نمی تواند توسط آمریکایی ها نادیده گرفته شود چرا که برجام یک توافق بین المللی و چند جانبه است و مکانیزم هایی برای این نوع مشکلات پیش بینی شده است که بر عهده هیات نظارت بر برجام است.
وی ادامه داد: وظیفه وزارت خارجه تدوین گزارش هایی از روند تحولات برجام و اقدامات صورت گرفته توسط اعضا، کارشکنی ها و بدعهدی ها است که این گزارش ها را به هیات عالی نظارت ارایه می دهد و در این هیات تصمیم گیری نهایی و عالی اتخاذ می شود تا چگونه با موضوع برخورد شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: از زمان تشکیل جلسه هیات عالی نظارت بر برجام اطلاعی نداریم، در مواقع لزوم و براساس ضرورت ها جلسات این هیات برگزار و موضوع بررسی می شود، آن ها از طریق وزارت خارجه موضوع برجام را رصد و دنبال می کنند و در صورت نیاز و مصلحت اعلام موضع می کنند یا خبرهایی خواهند داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مناسبات ایران و کویت و مهلت خروج به دیپلمات های ایرانی از این کشور گفت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت همچنان در این کشور حضور خواهد داشت و سفارتخانه در سطح سفیر فعال خواهد بود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. مواضع وزارت خارجه در این خصوص اعلام شده و دیپلمات ها اخراج نشده اند.
وی ادامه داد: در سفارت ایران در کویت شاهد کاهش تعداد کارکنان هستیم که نه عنصر نامطلوب اعلام شده و نه اخراج بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: سفیر ایران در دیداری که روز پنج شنبه با مقامات وزارت خارجه کویت انجام داد به او اطلاع می دهند که بهتر است کارکنان نمایندگی ایران کاهش یابد و در مدت یک ماه و نیم به اختیار خود نمایندگی این کاهش را انجام دهد.
قاسمی تاکید کرد: ما همواره روابط مثبتی در حوزه خلیج فارس با کویت داشته ایم، اقدام زیبایی ازسوی این کشور انجام نشد و این اقدام قابل سرزنش است اما می توانیم همچنان گفت و گوها و تماس های خود را ادامه دهیم.
وی ادامه داد: چنین انتظاری از کویت وجود نداشت، فکر می کنم گاهی باید برخی از شرایط و مشکلاتی که برای برخی از کشورها به وجود آمده است را درک کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می دانیم و در زمان لازم اگر نیاز باشد، اقدام خواهیم کرد اما تعداد دیپلمات های کویت در تهران بیش از تعداد افراد ما در این کشور نیست و تعداد محدودی دیپلمات کویتی در تهران به کار خودشان ادامه می دهند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات آمریکایی ها در خصوص دستگیری یک تبعه چینی - آمریکایی در تهران گفت: صحبت از یک فرد آمریکایی می شود که در ایران به جرایم مشخص متهم است و تحت پیگرد بود و دستگیر می شود.
قاسمی افزود: این که آمریکا تهدید کند، تهدید زبان درستی نیست و قطعا این کشور نمی تواند و نباید چنین سخنی را بگوید، دوره تهدید گذشته است و برخی اظهارنظرهایی از این مقوله مصداق دخالت در مسایل داخلی ایران است.
وی ادامه داد: ایران با یک دموکراسی روبرو است که در آن قوای سه گانه وجود دارد و سیستم قضایی از دولت منفک است و با اقتدار و استقلال کامل اقدامات لازم را در جهت حفظ قانون و امنیت کشور انجام می دهد و این سیاست را با قاطعیت دنبال خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این نوع سخنان از جانب ایالات متحده آمریکا هیچ تاثیری بر تصمیمات و سیستم قضایی ایران نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها باید زبان و کلام خودشان را تغییر دهند و از زبان و گویش دیگری در خصوص ملت ایران استفاده کنند؛ ما پاسخ این نوع برخوردها را در دهه های گذشته دادیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درمورد سفر وزیر مشاور در امور خارجی عمان به ایران و میانجیگری این کشور برای تبادل پیام میان ایران و آمریکا گفت: روابط ایران و عمان در دهه های گذشته، یکی از روابط نمونه در منطقه و به خصوص حوزه خلیج فارس بوده است.
قاسمی ادامه داد: ایران و عمان رفت و آمدها و تماس های مستمری در حوزه مسایل دوجانبه، منطقه و بین المللی دارند و رایزنی ما دائمی است و هر زمان احساس کنیم هر یک از طرفین نیاز به گفت و گو دارند، این تماس ها برقرار می شود.
وی افزود: سفر وزیر مشاور در امور خارجی عمان به تهران نیز در چارچوب مسایل دوجانبه و منطقه ای بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که اما این سفر چه پیامی دارد، گفت: هر سفری یک پیام دارد و می تواند پیام مروت و دوستی و تاکید مجدد بر دوستی عمان و ایران باشد، همانگونه که در گذشته نیز دیدارها و تماس هایی داشتیم.
قاسمی تصریح کرد: عمان کشور مستقلی است و سیاست های خود را خودش تعیین می کند و قطعا یکی از وظایف ذاتی و اصلی وزیر مشاور در امور خارجی عمان نیز همانند همه وزرای خارجه تماس با سایر کشورها است و می تواند با هر یک از وزرای خارجه در سطح منطقه و جهان مذاکره داشته باشد و این یک بحث داخلی عمان است.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، گفت: بحث استقلال آرزو و آمالی است که تعبیر آن خیلی باید طول بکشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بحث برگزاری همه پرسی در مهر ماه است که با توجه به اهمیت آن ما خواهان تمامیت ارضی و حاکمیت دولت مرکزی عراق هستیم.
قاسمی خاطرنشان کرد: بحث پیرامون این مسائل را به ضرر صلح و ثبات منطقه می دانیم و این موضوعات می تواند بهانه ای برای ورود عناصر ثالث به منطقه و بی ثبات کردن آن باشد
وی تصریح کرد: این رفتارها به نفع اقوام و مذاهب مختلف در عراق نیست و حاکمیت ملی را تضعیف می کند
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سیاه نمایی علیه ایران همیشه سیاست محبوب هر دوجناح در امریکا بوده است که در حال حاضر نیز برخی همسایگان نیز با این سیاست همراهی می کنند واکنش وزارت خارجه به این موضوع چیست گفت: بحث آمریکا و احزاب آمریکا و نگاه آمریکا در قبال ایران ، نگاهی روشن، مشخص، خصمانه و دیرینه است.
وی ادامه داد: بیش از 60 سال از ملی شدن صنعت نفت تا امروز در مسایل ایران دخالت دارند و در جهت مختلف منافع ملی مردم و کشور حرکت کرده اند و از هر اقدام نابهنجار و خصمانه که می توانستند استفاده کردند.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: روابط ما با ترکیه و سایر کشورهای منطقه مباحث جداگانه ای است که تحلیل های خودش را دارد.
** رابطه دیرینه ایران و عراق
قاسمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره دیدارهای مقام های عراقی با همتایان ایرانی خود و این که آیا ممکن است نقش مستشاری ایران در عراق کم رنگ شود، اظهار کرد: روابط دو کشور همسایه دیرینه است و تهران و بغداد از ظرفیت های گسترده ای در زمینه مسائل دو جانبه، مسائل منطقه ای برخوردار هستند.
وی با بیان این که همواره تماس هایی بین مقامات دو کشور و حتی در سطوح کارشناسی وجود داشته و خواهد داشت، به سفر وزیر دفاع عراق به ایران و همچنین سفر معاون وزیر امور خارجه ایران به این کشور اشاره کرد.
وی با بیان این که این سفرها همواره در دستور کار بوده و باز هم انجام می شود، گفت وگو درباره مسائل منطقه، مبارزه با تروریسم و ثبات و امنیت منطقه را از محورهای رایزنی های دو طرف در مذاکرات این دو مقام ایرانی و عراقی عنوان کرد.
قاسمی تصریح کرد: روابط ایران با عراق به سایر کشورها ارتباطی ندارد و دیگران نه می توانند و نه حق دخالت را در چگونگی همکاری این کشور با همسایگان خود دارند.
**توقیف شناورهای ایرانی و عربستانی در خلیج فارس
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره توقیف شناورهای ایرانی و عربستانی در آب های خلیج فارس و تاثیر آن بر مناسبات دو کشور اظهارکرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران کاهش تنش و کمک به ثبات و امنیت بیشتر در منطقه است، ما سعی می کنیم با کشورهای همسایه با تعامل بیشتری برخورد کنیم.
قاسمی با بیان این که اطلاعی از آمار شناورهایی که توقیف شده اند ندارم، تصریح کرد: طبیعی است برای کشورهایی در موقعیت های ما و عربستان و برخی کشورهای دیگر منطقه این اتفاقات وجود داشته باشد .
وی ادامه داد: به طور طبیعی کشتی های نظامی یا غیر نظامی در اثر شرایط خاص جوی، امواج و تغییرات آب و هوایی تغییر مسیر داده وبه آب های کشورهای دیگر تغییر مسیر می دهند که این موضوع قابل گفت و گو و حل و فصل است.
وی خاطرنشان کرد: فکر نمی کنم بتوانیم این مسئله را بهانه ای قرار داده و از آن نتیجه گیری کنیم که وضعیت نابهنگام و غیرنرمالی وجود دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: ما روابط سیاسی با عربستان نداریم ولی در برخی موارد از طریق کانال های دیگر می توانیم پیام های خود را منتقل کنیم.
** مشکل دیپلمات های ایرانی برای سفر حج
قاسمی افزود: دو کشور ایران و عربستان صرفا در خصوص مراسم حج و از طریق سازمان حج و زیارت مذاکراتی با طرف های خود داشته اند.
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به این سوالی که تا کنون حضور چه تعداد از مقامات کشورهای دیگر در مراسم تحلیف رئیس جمهوری قطعی شده است، گفت: ستاد برگزاری مراسم تحلیف در وزارت خارجه کار خود را با حضور نمایندگان مجلس و برخی مقامات دفتر رئیس جمهوری دنبال می کند.
قاسمی افزود: از سایر کشورها به خصوص کشورهای همسایه و پیرامونی، در سطح خوبی، در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد و تعداد هیات ها قابل توجه است.
وی ادامه داد: کمیته های مختلفی برای این مراسم تشکیل شده و در مراحل نهایی کار هستند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری وزارت خارجه برای عدم صدور روادید برای 10 تیم دیپلمات ایرانی که قرار بود در مراسم حج امسال حضور پیدا کنند افزود: هنوز روادیدی برای 10 نفری که قرار بود براساس توافق سازمان حج و زیارت با طرف عربستانی صادر شود صادر نشده است.
وی ادامه داد: گروه کنسولی باید از ابتدای ماه شوال پیش از ورود حجاج در عربستان مستقر می شدند که تاخیر در این زمینه وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: این اقدام یک مقدار بر ابهامات ما اضافه می کند؛ ابهامات دیگری نیز در حوزه وظایف این گروه وجود دارد که هنوز روشن نیست و باید روشن شود.
قاسمی یادآور شد: صرف دریافت روادید و ورود 10 نفر به خاک عربستان مساله ما نیست و مساله ما را حل نمی کند، باید روشن شود این گروه چگونه می توانند وظایف کنسولی خود را انجام دهند، این هنوز روشن نیست و مساله مهمی است که باید سریعتر روشن شود.
وی ادامه داد: اینکه 10 نفر روادید بگیرند اما نتوانند با ارگان های سعودی و وزارت خارجه ارتباط داشته باشند و در یک اتاق و یک ساختمان مستقر شوند آن رسالتی که این گروه دارد را نمی توانند انجام دهند؛ هم در مورد روادید و هم در مورد مکانیزم های فعالیت این همکاران منتظر پاسخ آنان هستیم.
قاسمی در پاسخ به این سوال که با توجه به سنگ اندازی های عربستان آیا بحث تجدید نظر در اعزام حجاج دنبال نمی شود؟ گفت: در صدور روادید برای دیپلمات ها تاخیر و یکسری ابهام هم وجود دارد که امیدوارم در اسرع وقت دولت عربستان این ابهامات را برطرف کند.
قاسمی افزود: در مرحله اول صدور روادید و مرحله دوم شرح وظایف و در واقع ظرفیت هایی است که باید آن ها در عربستان در اختیار بگذارند.
وی ادامه داد: اینکه به این دلیل حج انجام شود یا نشود زود است، این روند را ادامه خواهیم داد و در صورت نیاز در آینده دستگاه های ذیربط باید در خصوص حج تصمیمات لازم را بگیرند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نماینده چین در امور سوریه برای اولین بار به کشور ما سفر و با مقامات ایران دیدار داشته است ایا این دیدار با توافق اخیر پوتین و ترامپ ارتباطی دارد؟ گفت: این سفر به درخواست طرف چینی انجام شد و مشخصا در مورد موضوع سوریه بود، فکر می کنم اولین تماس در حوزه سوریه بود.
قاسمی افزود: وی در ملاقات ها و مذاکراتی که در سطوح مختلف در تهران داشت مطالب بسیار مهم و مورد توجهی را مطرح کرد و رایزنی های خوبی را در خصوص وضعیت سوریه و بحران و آینده این کشور داشت که فکر می کنم می شود از حضور چین در بحران سوریه استقبال کرد.
وی در پاسخ به سوالی درباره نظر وزارت خارجه پیرامون طرح مجلس برای تابعیت دادن به فرزندان زنان ایرانی که با تبعه خارجی ازدواج می کنند بیان کرد: این موضوع در دست بررسی است، یکسری قوانین ما متعلق به دهه های گذشته است، این گونه مباحث موضوعی است که مدت ها مطرح و قابل توجه است.
قاسمی افزود: این آمادگی وجود دارد اگر بتوانیم به اجماع برسیم و پیش زمینه های آن را لحاظ کنیم در مجموعه دولت و پارلمان و وزارت خارجه این مشکل را حل و فصل کنیم.
** مشکلات آبی بین ایران و افغانستان
وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه وزیر انرژی و آب افغانستان ایران را متهم به عدم مدیریت صحیح منابع آبی کرده است و احتمال افزایش اختلافات بر سر حوزه های آبی مشترک وجود دارد در این زمینه وزارت خارجه اقداماتی انجام داده است تصریح کرد: موضوع آب در رودخانه های مرزی با افعانستان بحث جدیدی نیست و سابقه طولانی حتی پیش از انقلاب دارد.
سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: در خصوص برخی سدسازی که در افغانستان وجود داشت مباحثی مطرح شد که مورد مذاکره طرفین قرار داشت که در سفر وزیر امورخارجه به افغانستان با رییس جمهوری افغانستان به طور مفصل بحث آب مطرح شد.
قاسمی افزود: به هر حال مسایل زیادی بین ما و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه با ویژگی های خاص خودش مطرح است.
وی ادامه داد: در این سفر پنج کمیته تصویب شد که کمیته ها تشکیل شد و یکی از کمیته ها کمیته آب است و دور اول مذاکرات یک ماه پیش در تهران برگزار شد و دور بعدی مذاکرات تا یک ماه آینده باید در کابل تشکیل شود.
سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: با توجه به اهمیت آب و وضعیت اقلیمی آن و وضعیت آب در جهان و منطقه از چند ماه پیش در وزارت خارجه بخشی تحت عنوان دیپلماسی آب ایجاد شد که به صورت تخصصی و با مشارکت و کمک دستگاه های تخصصی ذیربط در داخل کشور بحث دیپلماسی آب را به عنوان موضوعات مهم دنبال می کند و در این خصوص با توان و اراده بیشتری این موضوع را در جهت احقاق حق دنبال خواهیم کرد.
وی در پاسخ سوالی درباره اقدامات این وزارتخانه به طرح رژیم صهیونیستی در اشغال مسجد الاقصی گفت: مواضع ما در خصوص فلسطین اشغالی، جنایات رژیم صهیونیستی و تضییع حقوق فلسطینیان و زیرپا گذاشتن تمامی حقوق بشری و موازین انسانی روشن است و این را بیان کرده ایم.
قاسمی افزود: دو بیانیه در روزهای گذشته داشتیم و آنچه بتوانیم در رایزنی ها و تماس با سایر کشورها دنبال خواهیم کرد و تلاش خودمان را در کمک به فلسطینی ها انجام می دهیم اما متاسفانه بخاطر ویژگی های برخی کشورهای اسلامی و وضعیتی که در گوشه هایی از جهان اسلام وجود دارد رژیم صهیونیستی با سرعت بیشتری به این جنایات می پردازد.
وی ادامه داد: کشورهای اسلامی باید جدیت و اراده بیشتری به این صحنه ورود پیدا کنند و در جهت رسالت بزرگی که در مبارزه با رژیم صهیونیستی دارند تلاش کنند.
** بنیاد علوی دولتی نیست
سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص توقیف اموال ایران در امریکا و کانادا نیز گفت: بنیاد علوی یک بنیاد غیردولتی است که به دولت ایران ارتباطی ندارد. احکام دادگاه ‌های امریکایی نیز تنها براساس ادعا است، این احکام توسط دستگاه قضایی نیز مورد پیگیری قرار می ‌گیرد و از طریق وکلای ‌مان نیز این مسایل را مورد رسیدگی قرار می ‌دهیم.
قاسمی افزود: ما فکر می ‌کنیم از طریق پروسه ‌های قضایی مسایل را مورد رسیدگی قرار داده و مشکلات را حل و فصل کنیم و فکر هم نمی ‌کنم با بن بستی رو به ‌رو باشیم.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران افزود: در حوزه دیپلماسی و مسایل سیاست خارجی یک چیزی هایی خیلی ساده و یک چیزهایی خیلی سخت انجام می شود، وقتی می خواهیم چیزی را بنا کنیم و بسازیم کمی زمان بر است.
وی ادامه داد: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و در حال بررسی و به هنگام و زمانی که بررسی ها تکمیل و نهایی شود در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

ایرنا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.