نماینده ولی فقیه در امور حج: شرایط حج تمتع امسال متفاوت است
نماینده ولی فقیه در حج در مورد نحوه برگزاری حج تمتع در سال جاری توضیحاتی داده است.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - علی قاضی عسکر در نشست مسئولان کاروان‌های زائران سنی و شیعه عازم حج در استان گلستان گفته است که "با توجه به قطع روابط سیاسی دو کشور [ایران و عربستان سعودی] کار برای همه ما سخت است اما نباید بگذاریم تا سختی کار برای حجاج نگرانی ایجاد کند."
وی از مردم دعوت کرد که صبر و حوصله و آرامش از خود نشان دهند و در برابر "افراطی‌گری‌ها" بایستند و اظهار داشت که "تندروی نتیجه‌ای جز مسلمان‌کشی، خروج از اسلام و مسائلی از این قبیل ندارد که نمونه آن را در کشورهای سوریه، عراق و یمن مشاهده می‌کنیم."
آقای قاضی عسکر گفت که حج امسال "به دلیل هجمه‌های داخلی و خارجی و مسایل سال ۹۴ مسجد الحرام و منا حساس است و یک نوع نگرانی در مردم ایجاد شده واگر امسال برای اعزام زائران، رایزنی و اقدام نمی‌کردیم، معلوم نبود در آینده چه اتفاقاتی رخ دهد." وی در این مورد توضیح دیگری نداد.
در جریان برگزاری حج دو سال پیش، سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام چند نفر را کشت و ازدحام جمعیت هنگام برگزاری مناسک حج در منا تلفات سنگینی برجای گذاشت. به گفته مقامات جمهوری اسلامی، بیش از چهارصد تن از کشته‌شدگان حادثه منا از زائران ایرانی بودند.

تظاهرات زائران ایرانی
در گذشته مقامات جمهوری اسلامی همواره بر ترتیب دادن تجمع‌های سیاسی در طول مراسم حج تاکید داشتند

در حالیکه عربستان سعودی بی‌توجهی برخی زائران به ترتیبات ایمنی اعلام شده را عامل حادثه منا می‌دانست، مقامات جمهوری اسلامی با متهم کردن دولت عربستان سعودی به کوتاهی در حفظ امنیت حجاج، خواستار پوزش دولت سعودی و دریافت غرامت برای قربانیان شدند. در دیماه همان سال، افرادی که به منظور اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان در تهران و مشهد تجمع کرده بودند به اماکن دیپلماتیک سعودی در این دو شهر حمله کردند و این محل‌ها را به آتش کشیدند.
در واکنش به این حوادث، دولت سعودی با اعلام عدم امنیت دیپلماتیک در جمهوری اسلامی، روابط خود را با ایران قطع کرد. حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان همچنین به قطع یا کاهش روابط چند کشور دیگر با جمهوری اسلامی و محکومیت ایران در نشست سران کشورهای عضو سازمان اسلامی منجر شد. در حالیکه پیشتر جمهوری اسلامی اعزام زائر به حج عمره را متوقف کرده بود، در سال گذشته اختلاف بر سر محل صدور ویزا برای زائران ایرانی، نحوه برگزاری مراسمی‌ که نمایندگی‌ جمهوری اسلامی در حج از جمله تحت عنوان جنبه سیاسی حج ترتیب می‌دهند و ترتیبات ایمنی حاجیان باعث شد زائران ایرانی به حج تمتع هم اعزام نشوند.
همزمان، در اعتراض به نحوه برخورد عربستان سعودی با اتباع ایرانی، تبلیغاتی تحت عنوان اعتراض به بی‌احترامی به ایرانیان به جریان افتاد با این هدف که زائران ایرانی را قانع کند از سفر حج به خودداری ورزند. آقای قاضی عسکر گفته است که "متاسفانه جریان و جریاناتی در کشور کمپین به حج نمی‌رویم به راه انداخته‌اند که در پشت آن مسائلی از قبیل ضربه زدن به اعتقادات و دین از سوی افرادی است که از کشور فراری بوده و اعتقادی به مسائل دینی ندارند."
در مورد کشته شدن زائران در مراسم منا، نماینده ولی فقیه گفت که "متاسفانه القاء قتلگاه بودن عربستان در اذهان عمومی یکی دیگر از دسیسه‌ها و برنامه‌های دشمن است." وی افزود: "حج سال ۹۴ یک حج استثنائی بود اما آرامش حجاج به خصوص در زمان رفتن به فرودگاه، بدرقه و استقبال باید برقرار باشد."
در مورد توافق با برنامه مقامات سعودی در این مورد که حاجیان باید دستبندهای ردگیر همراه داشته باشد، آقای قاضی عسکر گفت که از چندین سال پیش موضوع امنیت و ایمی زائران در نظر بوده و "امسال موفق به این کار شدیم." زائران ایرانی نیز از این دستبندها استفاده خواهند کرد.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.