عراقچی: اقدام خصمانه کنگره با واکنش قطعی جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد
سیدعباس عراقچی معاون حقوقی وزارت امور خارجه، اقدام اخیر کنگره آمریکا را خلاف تعهدات آن کشور ارزیابی کرد و گفت: این اقدام واکنش قطعی جمهوری اسلامی ایران را در پی خواهد داشت. ما با توجه به اقدامات آنها، تصمیم می گیریم و در صحنه عمل پاسخ خواهیم داد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید عباس عراقچی روز چهارشنبه در حاشیه نشست تهران در زمینه پیشگیری و مقابله با جرائم سایبری در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: اقدامی که کنگره آمریکا در حال انجام دادن آن است و قانون جدیدی که علیه ایران، روسیه و کره شمالی در حال تصویب است یک اقدام خصمانه کاملا روشن و بین علیه جمهوری اسلامی ایران است و با واکنش قطعی جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.
وی گفت: ما در طول سال های گذشته همواره با چنین اقدامات خصمانه ای از طرف کنگره و دولت آمریکا مواجه بوده ایم و این موضوع اختصاص به دولت فعلی و قبلی هم ندارد.
عراقچی تاکید کرد: قانون جدیدی که در حال تصویب است تحریم موضوعی جدید وضع نمی کند و جمع بندی تحریم های گذشته آمریکا در حوزه های غیرهسته ای است ؛ با این حال می تواند اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد و بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از برجام را می تواند کاهش دهد.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: به همین جهت ناسازگار با بندهای مختلف برجام است که در آن ها آمریکا متعهد شده برجام را با حسن نیت و در فضای سازنده اجرا کند و از هرگونه اقدامی که اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد خودداری کند.
وی خاطرنشان کرد: اقدامی که کنگره انجام می دهد برخلاف این تعهدات است و حتما با واکنش جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.
عراقچی در عین حال گفت: دولت جدید آمریکا در 6 ماه گذشته دو بار مجبور شده است پایبندی ایران به برجام را تایید کند و چاره ای هم جز این نداشته است چرا که هفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به صراحت تایید کرده است.
معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: دولت آمریکا هفته گذشته برای بار دوم اجرای تعهدات برجامی ایران را تایید کرد و حرف هایی که زده می شود و تهدیداتی که درباره سه ماه آینده و موعد تایید مجدد پایبندی ایران به برجام می شود؛ عملی نخواهد شد. با این حال ما منتظر می مانیم و با توجه به اقدامات آن ها تصیمی عملی خواهیم گرفت.
وی اضافه کرد: مهم این است که 27 تیرماه جاری آمریکا پایبندی ایران به اجرای برجام را تمدید کرد و تحریم های ایران را کماکان متوقف نگه داشت.
عراقچی بار دیگر گفت: تحریم های جدید تجمیع تحریم های موجود آمریکا در زمینه تروریسم، حقوق بشر، موشکی و تسلیحاتی است، در عین حال تحریم های موضوعی جدید می تواند اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

 

 

ایرنا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.