رئیس کل بانک مرکزی ایران: نرخ ارز به زودی یکسان می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی گفته است که یکسان‌سازی نرخ ارز یکی از اولین اقدامات دولت دوازهم خواهد بود. این اقدام مهم برای رشد اقتصادی کشور "به دلیل عدم وجود روابط بین‌المللی کافی" تا امروز به تأخیر افتاده است.
ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفته است: «بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده یکسان‌سازی نرخ ارز اوایل دولت دوازدهم عملیاتی خواهد شد».
رئیس کل بانک مرکزی که با برنامه "نگاه یک" شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی سخن می‌گفت، از این که با وجود انعقاد برجام، "تبادلات و روابط بانکی کشور در شرایط مطلوبی قرار" نگرفته، ابراز تأسف کرد و گفت: «به دلیل عدم‌وجود روابط بین‌المللی کافی یکسان‌سازی نرخ ارز به تاخیر افتاد».
رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای که متن آن را خبرگزاری‌های ایران منتشر کرده‌اند، درباره "وضعیت آشفته بازار پولی" در دولت‌های نهم و دهم، به ریاست محمود احمدی‌نژاد، گفته است: «در گذشته موسسات اعتباری غیرمجاز وجود داشت که هم اکنون اینها تعیین تکلیف شده و موسسه غیرمجازی که بتواند فعالیت کند دیگر نداریم.»
او تصریح می‌کند: «از این به بعد به هیچ عنوان شاهد فعالیت موسسات غیرمجاز اعتباری در کشور نخواهیم بود.»
او در دفاع از اقدامات دولت در عرصه مالی می‌گوید: «اقداماتی مثل ثبات و آرامش در بازارهای مختلف مانند بازار ارز و روند کاهش تورم از بالای ۴۰ درصد به تک‌رقمی انجام شده و اصلاحاتی در نظام بانکی کشور صورت گرفته است».

آمار رشد اقتصادی
رئیس کل بانک مرکزی در این گفتگو می‌گوید: «رشد اقتصادی کشور در سال گذشته ۱۲.۵ درصد بود که رشد بالایی محسوب می‌شود و رشد بدون نفت ۳.۳ درصد بوده است. همچنین در بخش کشاورزی ۴.۲ درصد، در صنعت ۲.۲ درصد و خدمات ۳.۶ درصد رشد داشته‌ایم؛ این شرایط بسیار مطلوب است ولی هدفگذاری تحقق رشد ۸ درصد سالانه است و امیدواریم در سال آینده رشد ۸ درصد تثبیت شود.»
وی یادآوری کرده است: «ما توانستیم سهم صادرات نفت ایران را در اوپک احیا کنیم و رشد ۱۲.۵ درصد حاصل شد. در اسفندماه سال گذشته رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت ۵.۶ درصد بود؛ بنابراین نوید رشد ۸ درصدی وجود دارد.»
رییس کل بانک مرکزی درباره طرح خروج از رکود و ارایه تسهیلات به بنگاه‌ها می‌گوید: «در سال گذشته ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۲۵ هزار و ۳۰۰ واحد کوچک و متوسط پرداخت کردیم و در سال جاری برنامه‌ریزی شد که ۳۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای کوچک و متوسط و پروژه‌های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد پرداخت شود.»
رییس کل بانک مرکزی درباره روند نرخ تورم نیز گفت: «در پایان سال ۹۵ نرخ تورم به ۹ درصد رسید و در فروردین و اردیبهشت‌ماه نرخ تورم افزایش یافت و در خردادماه به ۱۰.۲ درصد و در تیرماه به ۱۰.۳ درصد رسید.» او امیدوار است که نرخ تورم بار دیگر تک‌رقمی شود.

یکسان‌سازی نرخ ارز: آرزویی دست‌یافتنی؟!
رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به این که "سال‌های تحریم سیستم بانکی کشور را از استانداردهای جهانی دور کرده است"، گفته است: «بانک‌های کشور در تلاش هستند تا این فاصله را کم کنند که خوشبختانه تاکنون فعالیت‌های خوبی برای رسیدن به استانداردهای جهانی داشته‌اند.»

Ahmadinedschad Iran Wirtschaft (Irna)
در دولت‌های نهم و دهم، به ریاست محمود احمدی‌نژاد ایران با بدترین بحران ارزی روبرو شد

یکسان‌سازی ارز یکی از وظایف مهم اقتصادی دولت است، زیرا هم کارشناسان داخلی و هم سرمایه‌گذاران خارجی این موضوع را کلید رشد اقتصادی ایران دانسته‌اند.
به گفته نشریه "اقتصاد نیوز": «در شرایط فعلی تمام فعالیت‌های اقتصادی ایران به دلار گره خورده است و با نوسانات بازار گره مشکلات اقتصادی تنگ‌تر می‌شود از این رو نیاز به ارز تک‌نرخی در کشور بسیار احساس می‌شود».
به گفته این نشریه اقتصادی تا اوایل دهه ۱۳۸۰ (۲۰۰۰ میلادی) ارز در اقتصاد ایران تک‌نرخی شد و دیگر از چند نرخ برای ارز، مانند بانکی و دولتی و بازار آزاد، خبری نبود.
در پی نوسانات سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ بهای ارز خارجی ناگهان بالا رفت که پیامدهایی فاجعه‌بار برای صنعت و تجارت ایران به دنبال داشت.

ضرورت تنش‌زدایی در سیاست جهانی
بسیاری از کارشناسان اقتصادی یکسان‌شدن نرخ ارز را یکی از پایه‌های مهم و ضروری برای رشد اقتصادی می‌دانند که مثل بسیاری عوامل دیگر به تعامل و همکاری نزدیک با جامعه بین‌المللی وابسته است.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران عقیده دارد: «خواسته صنعتگران و تاجران، حذف رانت ارزی و ارز دونرخی توسط دولت است». او می‌افزاید: «صنعتگران و فعالان اقتصادی خواستار ثبات در سیاست‌های ارزی هستند و نوسانات پشت سر هم و بدون پایه کارشناسی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند. بخش واقعی اقتصاد ایران خواستار اصلاح نرخ ارز است اما این اصلاح به مفهوم واقعی شدن نرخ دلار و از بین رفتن رانت‌هایی است که اکنون پیش روی ارز دونرخی در اقتصاد ایران وجود دارد.»
بیشتر بخوانید: به دنبال تفاهم هسته‌ای، بورس رونق گرفت و قیمت ارز کاهش یافت
حسین توکلیان، عضو پژوهشکده پولی و بانکی، یکسان‌سازی ارز را تنها با اجرای کامل برجام ممکن می‌داند: «بهترین زمان اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز پس از اجرای برجام است که شرایط ثبات اقتصادی بیشتر نمود خواهد یافت و این مساله باعث می‌شود بانک مرکزی در شرایط عادی به تک‌نرخی کردن ارز اقدام کند. در این راستا نیز باید سیاست‌های پولی و مالی با یکدیگر منطبق باشند.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.