ایران و رنو یک قرارداد بزرگ ساخت خودرو امضا کردند
ایران و رنو، شرکت خودرو ساز فرانسوی، قرارداد تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو را در ایران امضاء و نهایی کردند. این قراداد بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در جمهوری اسلامی توصیف شده است.
قرارداد اولیه میان رنو و ایران، پارسال در نمایشگاه خودروی پاریس امضا شده بود.
ارزش این قرارداد ۶۶۰ میلیون یورو یا حدود ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده و بعد از شش ماه مذاکره به دست آمده است.
براساس این قرارداد، رنو با همکاری شرکت خودرو سازی "نگین خودرو" و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، تازه ترین نسل دو مدل "رنو داستر" و "رنو سیمبل" را از سال آینده میلادی تولید می‌کنند.
منصور معظمی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفته است که سهم ایران در این قرارداد ۴۰ درصد و سهم رنو ۶۰ درصد است که ۴۰ درصد سهم ایران بطور مساوی میان سازمان گسترش و شرکت خودروسازی "نگین خودرو" تقسیم شده است.
براساس این قرارداد، رنو در ایران یک مرکز مهندسی و فروش هم تأسیس می‌کند و حدود ۳۰ درصد تولیدات ایران را، شامل خودرو و قطعات خودرو، صادر می‌کند.
مقام‌های ایران گفته‌اند که فاز دوم این قرارداد سال میلادی آینده (۲۰۱۹) نهایی می‌شود.
شرکت رنو پارسال در گزارش سالانه خود، از افزایش ۱۱۰ درصدی فروش محصولاتش در ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی خبر داده بود. براساس این گزارش در طول سال ۲۰۱۶ رنو در ایران بیش از ۱۰۸ هزار دستگاه خودرو فروخته بود.
رنو رقیب گروه خودروسازی "پی اس ای" است که پژو، سیتروئن، اپل و واکسال را تولید می‌کند. این گروه خودروسازی هم قرار است تولید در ایران را افزایش دهد و به سالی ۳۰۰ هزار دستگاه برساند. پژو قبل از تحریم‌های هسته‌ای حدود یک سوم بازار خودرو ایران را در دست داشت.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.