وزیر اطلاعات: افراد مرتبط با کانال های تلگرامی خارج را احضار می‌کنیم
وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که این وزارتخانه افراد مرتبط با کانال های تلگرامی خارج از کشور را احضار می‌کند اما برخوردش با کانال‌های تلگرامی داخل کشور «پلیسی نیست».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود علوی روز چهارشنبه، ۱۸ مرداد، در جلسه با تعدادی از نمایندگان مجلس همچنین خبر داد که به افراد مرتبط با کانال تلگرامی آمدنیوز «تذکر» داده شده و «اقدامات در زمینه ایجاد جنگ روانی علیه این کانال به راه افتاده است».

وی اعلام کرد که «هزاران کانال مستهجن» بسته شده و اَدمین‌های (گردانندگان) کانال‌های به گفته او، «ضد دین» یا «توبه کردند یا در صورت سازمان یافته بودن» تحویل قوه قضائیه شده‌اند.

آقای علوی همچنین گفت که دراین باره گزارشی به رهبر جمهوری اسلامی ارائه شده و او نیز «اظهار لطف و محبت» کرده است.

پیش از این تعدادی از افراد به اتهام ارتباط با کانال‌های تلگرامی و وب‌سایت‌های خارج از کشور بازداشت شده‌اند. در همین حال برخی از وب‌سایت‌های اصول‌گرا، افراد نزدیک به دولت حسن روحانی را به همکاری با کانال‌های تلگرامی و وب‌سایت‌های خارج از کشور متهم کرده‌اند.

سال ۹۳ وب‌سایت سحام‌نیوز گزارشی از اقدامات سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای «زمین‌گیر کردن» دولت حسن روحانی منتشر و اعلام کرد که آقای روحانی در جلسه‌ای با رهبر جمهوری اسلامی از این اقدامات «شکایت» کرده است.

پس از آن برخی از وب‌سایت‌ها اعلام کردند که گزارش ارائه شده از سوی حسن روحانی توسط وزارت اطلاعات تهیه شده بود.

در همین حال ۱۵ نماینده مجلس در پرسشی خواستار توضیح وزارت اطلاعات دربارهٔ «چگونگی انتشار گزارشی دربارهٔ یکی از نهادهای امنیتی کشور» در رسانه‌های خارج از کشور شدند.

در ماه‌های گذشته همچنین فیلم‌هایی در خبرگزاری فارس علیه روح‌الله زم و کانال تلگرامی آمدنیوز منتشر شده است.

برخی از رسانه‌های وابسته به اصول‌گرایان اعلام می‌کنند که وب‌سایت آمدنیوز توسط روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، معاون سازمان مناطق آزاد و از چهره‌های نزدیک به فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی اداره می‌شود. روح‌الله زم اعلام کرده که نقشی در اداره این کانال ندارد.

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود گفت که این وزارتخانه با کانال‌های تلگرامی در داخل کشور برخورد «پلیسی» نمی‌کند و «این‌گونه برخورد در قبال فعالان مدنی جدای از عناصر ضد انقلاب را در شأن یک جامعه رشدیافته» نمی‌داند.

آقای علوی تأکید کرد که وزارت اطلاعات می‌تواند ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در داخل کشور را احضار و تحویل قوه قضائیه دهد اما در کار این قوه دخالت نمی‌کند.

وی اضافه کرد: «یک کانال تلگرامی دو تهمت بزرگ را علیه رئیس جمهور مطرح کرد و پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل داده شد اما پس از شش روز آزاد شد و با جسارت بیشتری به کار خود ادامه می‌دهد».

پیش از این نیز مقامات دولت حسن روحانی از مطالب منتشر شده در کانال‌های تلگرامی نزدیک به اصولگرایان انتقاد کرده‌اند.

حامد طالبی، گرداننده کانال تلگرامی «قیچی» پس از انتشار عکس‌هایی از مینو خالقی، از منتخب‌های انتخاباتی، که او را «بدون روسری» و در یک نشست در چین نشان می‌داد، بازداشت و پس از چند روز آزاد شد.

روز هشتم تیر نیز خبرگزاری فارس اعلام کرد که حامد طالبی و علی اکبری، دو خبرنگار خبرگزاری فارس، به اتهام «سازماندهی» شعار دادن گروهی علیه رئیس جمهوری ایران در روز قدس به یکی از ساختمان‌های وزارت اطلاعات احضار و «بازجویی» شده‌اند.

در مقابل چند مدیر کانال‌های تلگرامی که از سوی برخی رسانه‌ها، اصلاح‌طلب یا هوادار دولت معرفی می‌شوند، در اسفند سال گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از حدود شش ماه در روزهای گذشته آزاد شدند.

این بازداشت‌ها موجب شد که ۳۰ نماینده مجلس در سؤالی از وزیر اطلاعات بخواهند که گزارشی از وضعیت بازداشت‌شدگان، علت بازداشت، روند رسیدگی به اتهام آنها، علت ادامه بازداشت و بلاتکلیفی آنها ارائه کند.

در این میان، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز ۲۱ فروردین ضمن انتقاد از بازداشت مدیران تعدادی از کانال‌های تلگرامی تهدید کرده بود که گزارش وزارت اطلاعات در این باره را منتشر خواهد کرد.

وزیر اطلاعات، نیز اعلام کرد که دولت با بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی مخالف است.

اما غلامحسن محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در واکنش به این سخنان گفت که در این پرونده «مطالبی در مورد خود وزیر اطلاعات مطرح است» و او نمی‌تواند دربارهٔ این پرونده گزارش تهیه کند.

در مقابل، وزیر اطلاعات نیز پاسخ داد: «برای ادمین‌ها جرمی نمی‌شناسم که شریک آنها باشم، گویا آنها شریک جرم بنده هستند. دفاع از دولت، جرم کوچکی نیست».

پس از آن محمود نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اعلام کرد که یکی از افراد بازداشت‌شده، ادمین کانال تلگرامی وزیر اطلاعات بوده است.

نهادهای بین‌المللی مدافع آزادی بیان، از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز، بارها از ایران به عنوان یکی از دشمنان اینترنت نام برده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.