فائزه هاشمی نبود وزیر زن در دولت روحانی را مایه آبروریزی خواند
فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی از نبود وزیر زن در دولت دوم حسن روحانی انتقاد کرده و آن را مایه آبروریزی خوانده است.
خانم هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است برای انتصاب وزیر زن "باید هزینه داد."
او پرسیده است: "چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟"
حسن روحانی روز چهارشنبه سه زن را به عنوان معاون و دستیار خود در دولت جدید معرفی کرد. او معصومه ابتکار را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، لعیا جنیدی را به عنوان معاون حقوقی و شهیندخت مولاوردی را به سمت دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی منصوب کرد.
نداشتن وزیر زن در کابینه آقای روحانی با انتقادهای فراوانی رو‌به‌رو شد. پس از انقلاب ۵۷ مرضیه وحید دستجردی، به عنوان وزیر بهداشت در دولت محمود احمدی‌نژاد، تنها زنی است
خانم هاشمی گفته است "نمی‌توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است، برای ما آبروریزی است که در افغانستان وزیر دارند و ما نداریم."
در دولت فعلی افغانستان سه وزارتخانه زنان، مبارزه با مواد مخدر و معدن در دست زنان است که البته به غیر از وزارت زنان دو وزارتخانه دیگر سرپرست زن دارند.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان هم زن بود ولی چند ماه پیش از سمت خود کناره‌گیری کرد.
در کابینه اول آقای روحانی هم هیچ زنی وزیر نبود و تنها سه معاونت ریاست جمهوری به عهده زنان بود. در کابینه جدید تعداد این معاون‌ها به دو نفر رسیده است.
خانم هاشمی گفته است آقای روحانی باید حضور نداشتن زنان در کابینه را با پست‌های بلندپایه مدیریتی مانند معاون وزیر، استاندار، فرماندار و رئیس دانشگاه جبران کند.
که به مقام وزارت رسیده است.
فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است آقای روحانی "باید بداند زنان به او رای دادند و زنان این قدر ارزش دارند که به خواسته‌های خود برسند."

'شاید من یک پروژه هستم'
فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است که پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، چهار نفر از اعضای خانواده او ممنوع‌الخروج شده‌اند. مهدی هاشمی برادر او به اتهام "اختلاس٬ رشوه و مسائل امنیتی" در حال گذراندن حکم ۱۰ سال حبس است.
خانم هاشمی گفته است این "واهمه" وجود دارد که "ما از کشور برویم." او افزوده است نمی‌داند به چه دلیل پسرش را هم ممنوع الخروج کرده‌اند.
حسن لاهوتی، فرزند فائزه هاشمی و نوه اکبر هاشمی رفسنجانی در فروردین ۱۳۸۹ هنگام بازگشت از سفر خارج به تهران به مدت کوتاهی بازداشت و زندانی شد.
خانم هاشمی گفته است "شاید من یک پروژه باشم، اول شایعات را می‌سازند و سپس بهره‌برداری می‌کنند." او خود را یک "سوژه امنیتی" توصیف کرده است.
فائزه هاشمی در مورد مرگ پدرش و شایعه‌های پیش آمده در باره آن گفته است فوت پدرش "به حدی ناگهانی" بوده که ابهاماتی را برای جامعه و فرزندان آقای هاشمی به وجود آورده است. او گفته است "شورای امنیت اقداماتی (در این زمینه) کرده ولی نتیجه خاصی محرز نشده و ابهام وجود دارد."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.