افت ۴۰ درصدی صادرات پسته طی چهار ماه نخست سال ۹۶
باشگاه خبرنگاران جوان روز پنجشنبه ۱۹ مرداد با استناد به آمار گمرک جمهوری اسلامی از «افت» نزدیک به ۴۰ درصدی صادرات پسته ایران از نظر «وزنی و قیمتی» در چهار ماهه نخست سال ۹۶ خبر داده است.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از برخی کارشناسان٬ علت این میزان کاهش در صادرات این محصول را «ضعف بازاریابی و شیوه سنتی کشاورزی» عنوان کرده است.

اصغر کرمانی مقدم، یکی از فعالان و توزیع‌کنندگان عمده خشکبار در استان تهران، نیز به این رسانه گفت: کل ارزش پسته صادراتی ایران در چهار ماهه نخست سال جاری٬ بیش از ۱۷۳ میلیون دلار بوده است.

به گفته وی٬ «این رقم نشان دهنده افت ۳۶ درصدی ارزش پسته صادراتی در مقایسه با سال گذشته بوده است».

آن‌طور که آقای کرمانی مقدم اضافه کرده٬ «از نظر وزنی نیز، صادرات محصول مذکور قریب به ۴۲ درصد اُفت داشته است».

وی کیفیت پسته ایران را در دنیا «بی‌نظیر» دانست٬ اما «اصلی‌ترین عارضه و نارسایی» در صادرات این محصول را «بازاریابی غیرعلمی و نا آشنایی به اصول نوین نقش آفرینی در بازار‌های جهانی» توصیف کرد.

به گفته این فعال عرصه توزیع پسته و خشکبار٬ افزایش قیمت پسته ایرانی در مقایسه با سال گذشته نیز نتوانسته وضعیت را بهبود بخشد.

باشگاه خبرنگاران جوان همچنین از رقابت نزدیک آمریکا با ایران در صادرات پسته طی سال‌های اخیر خبر داده است.

مصطفی خدایاری، کارشناس بازار در گفت‌و‌گو با این رسانه٬ ضمن اشاره به اهمیت نقش «بازاریابی» در فروش و عرضه محصولات تولیدی، صنعتی و کشاورزی٬ از وضعیت بازاریابی برای صادرات پسته ایرانی انتقاد کرد و گفت که «با بازاریابی حرفه‌ای امکان پوشش بسیاری از کاستی‌ها و نارسایی‌ها وجود دارد٬ آن‌چنان که ایالات متحده توانسته با بازاریابی علمی، پسته خود را با وجود کیفیت پایین‌تر آن در مقایسه با محصولات ایرانی٬ به خوبی به جهان معرفی و عرضه کند».

او اضافه کرد که این «معضل صرفاً به حوزه پسته و صادارت آن خلاصه نمی‌شود و در بخش‌های دیگر نیز به انحای مختلف این کاستی‌ها ظهور و بروز پیدا می‌کند که نمونه بارز آن به زعفران ایرانی باز می‌گردد.»

تقویت نقش‌آفرینی ایران در بازارهای جهانی٬ حضور پررنگ ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تلاش برای رفع موانع صادراتی از راه‌کارهای ارائه‌شده این کارشناس برای بهبود صادرات پسته ایرانی است.

۱۷ مرداد ماه نیز نشست توسعه و ساماندهی تجارت داخلی و بین‌المللی محصول پسته برگزار و اعلام شد پسته روی رینگ صادراتی بورس کالا می‌رود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،‌ وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران،‌ در این نشست قرار شد بورس کالای ایران زمینه عرضه پسته در تالار صادراتی را فراهم کند تا همزمان به منظور توسعه عرضه پسته در بورس و فعالیت در گواهی سپرده کالایی، استاندارد گونه‌های مختلف پسته (در چند عنوان محدود پرتولید و پرگردش) اعلام شود.

به گزارش بورس کالای ایران، در این نشست استاندار کرمان، مدیرعامل بانک کشاورزی، رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، مدیرعامل بورس کالای ایران و نمایندگان استان کرمان در مجلس حضور داشتند و قرار شد از ظرفیت‌های بانک کشاورزی نیز برای رونق معاملات محصول پسته در بورس کالای ایران استفاده شود.

محسن جلال پور،‌ مشاور اقتصادی استانداری کرمان، نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری٬ ۲۳۰ هزار تن پسته در این استان تولید شود.

در این ارتباط،‌ حمایت نشدن صادرکنندگان ایرانی و قیمت تمام شده بالای این محصولات نسبت به کالاهای مشابه صادراتی از سوی دیگر کشورها در کنار عرضه نامناسب و بسته‌بندی سنتی آنها موجب بی‌میلی بازاهای جهانی به محصولات صادراتی ایران از جمله زعفران و پسته عنوان شده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.