روز پایانی بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی روحانی
به گفته‌ی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس رأی‌گیری درباره وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم تا ظهر یک‌شنبه، ۲۹ مرداد خاتمه می‌یابد. چهارمین روز بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی روحانی با آشتی‌کنان ظریف و "نماینده فحاش" مجلس همراه بود.
مجلس شورای اسلامی پس از یک روز وقفه، چهارمین و آخرین روز بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم را شنبه، ۲۸ مرداد آغاز کرد. بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت تلاش می‌شود کار بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی امروز به پایان برسد و احتمال دارد کار بررسی یک یا دو نفر از آنها به فردا موکول شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا نعمتی درباره رأی‌گیری درباره ۱۷ وزیر پیشنهادی روحانی گفت: «تمام تلاش ما این است که تا فردا ظهر کار را به نتیجه برسانیم و امیدوارم دولت از فردا بعد از ظهر کارش را شروع کند. پیش‌بینی ما این است که کار رای‌گیری ظرف ۴۵ دقیقه به اتمام برسد.»
چنان که سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفته نشست علنی امروز در دو نوبت برگزار می‌شود و تا ساعت هفت و نیم غروب ادامه خواهد داشت. بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم از صبح سه‌شنبه، ۲۴ مرداد آغاز شد و مجلس بعد از ظهر پنج‌شنبه جلسه‌ای نداشت.
در دو روز و نیم قبلی ده وزیر پیشنهادی حسن روحانی در صحن علنی مجلس حاضر شدند و با تشریح برنامه‌های خود از آن دفاع کردند. پس از آن نمایندگان مخالف و موافق به بیان دیدگاه‌های خود در مورد گزینه پیشنهادی پرداختند.
روز چهارشنبه هنگام سخنرانی گزینه پیشنهادی وزارت خارجه، محمد جواد ظریف فضای مجلس به خاطر فریادهای نماینده خرمشهر عبدالله سامری به تشنج کشیده شد. بنابر گزارش‌ها سامری به ظریف توهین کرده و ناسزا گفته و عده‌ای از نمایندگان تلاش کرده‌اند جلوی دهان او را بگیرند و آرام‌اش کنند.


آشتی‌کنان "نماینده فحاش" و ظریف
با آغاز نشست روز شنبه نماینده خرمشهر به سوی محمد جواد ظریف که در صحن مجلس حضور داشت رفت و ظاهرا پس از عذرخواهی با هم روبوسی کردند. پس از این "آشتی‌کنان" بررسی صلاحیت عباس آخوندی، گزینه‌ی پیشنهادی روحانی برای وزارت راه و شهرسازی آغاز شد.

Iran Parlament (Mizan)
آشتی‌کنان عبدالله سامره نماینده خرمشهر و محمد جواد ظریف

آخوندی در تشریح برنامه‌های خود مهم‌ترین محورهای فعالیت در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس را رسیدگی به معضلات حوزه مسکن و انتقال خودرو محوری به ریل‌پایه شدن حمل و نقل عنوان کرد. او بخش مسکن را "دستکاری‌تر شده‌ترین" بخش در حوزه اقتصاد ملی ایران دانست.
وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم می‌گوید در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۱۹۰ هزار خانوار در ایران زندگی می‌کنند در حالی که تعداد خانه‌ها حدود ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار است. او افزود مطابق برآوردها حدود ۴۷۰ میلیارد دلار ثروت این مملکت بدون استفاده در خانه‌های خالی و خانه‌های دوم انباشته شده است.


افزایش ۲ میلیونی خانه‌های خالی در ۵ سال
وزیر پیشنهادی راه گفت: «همچنین آمار سال ۵۹ نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور داریم در حالی که این تعداد در سال ۹۰ حدود ۶۳۰ هزار بوده یعنی ظرف ۵ سال حدود ۲ میلیون خانه خالی به ایران اضافه شده است.»
ظاهرا علت اصلی وجود این تعداد خانه خالی پروژه موسوم به مسکن مهر در دولت قبلی است که آخوندی زمانی گفته بود تا چند دولت درگیر معضلات آن خواهند بود.
احسن علوی نماینده سنندج در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی راه کارنامه او در دولت یازدهم را موفق ارزیابی کرد و گفت: «آقای آخوندی توانسته در بخش ریلی، فرودگاهی، نوسازی ناوگان هوایی و جاده‌ای اقدامات اساسی انجام دهد و گام‌های اساسی بردارد.»

Iran Rohanis Kabinett (Mizan)
عباس آخوندی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

علی بختیار نماینده گلپایگان و خوانسار در مخالفت با آخوندی خاطر نشان کرد که سوانح جاده‌ای در ایران سالی ۲۲ هزار نفر قربانی می‌گیرد در حالی که میانگین جهانی ۶ هزار نفر است. او با اشاره به سانحه قطار مشهد – تبریز افزود در دوره وزارت عباس آخوندی حوادث ریلی نیز به سوانح جاده‌ای ایران اضافه شده است.
جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندوآب در حمایت از وزیر پیشنهادی راه شمار قربانیان تصادف‌های جاده‌ای در سال گذشته را کمتر از ۱۶ هزار نفر عنوان کرد و گفت این تعداد در سال ۸۴ بیش از ۲۷ هزار نفر بوده است.
بیشتر بخوانید: نیمروز آرام مجلس در ادامه بررسی صلاحیت گزینه‌های روحانی
پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف عباس آخوندی نوبت به دفاع محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌های خود برای این وزارت‌خانه رسید.


شریعتمداری، وزیر پیشنهادی کم مخالف
به گزارش خبرگزاری ایلنا شریعتمداری در تشریح اوضاع اقتصادی ایران گفت: «سهم ما از کیک جهانی اقتصاد را تولید ناخالص کشور مشخص می‌کند که موضوع قانع کننده‌ای نیست و اولین هدف ما افزایش این سهم از اقتصاد جهانی است. طبق گزارش بانک بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۶ ایران بعد از ترکیه و عربستان در رتبه ۲۷ قرار دارد که باید با یک رشد افزاینده وضعیت را بهتر کنیم.»
وزیر پیشنهادی حسن روحانی در ادامه سهم بخش صنعت در تولید ناخالص ایران را ۲۲ و نیم درصد و در اشتغال ۳۴ درصد عنوان کرد و گفت تلاش می‌کند تا این وضعیت بهبود یابد. او می‌گوید بخش‌هایی مانند فولاد خام، سیمان، مس و خودروی کشاورزی جزو صنایع پیشران هستند که باید به آنها بیشتر توجه شود و برای توسعه آنها اقدام کرد.

Iran Rohanis Kabinett (Mizan)
محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

در مجلس با وزیران پیشنهادی حوزه اقتصاد، از جمله با شریعتمداری مخالفت جدی به چشم نمی‌خورد. احمدعلی کیخا نماینده زابل در مخالفت با شریعتمداری به فعالیت او به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی اشاره کرد و گفت: «می‌ترسیم مسئولیت‌های سیاسی قبلی شما وقت‌تان را بگیرید، بیم این مسئله وجود دارد که تحت فشار نیروهای سیاسی شما در انتصاب نیروها، موجب شود تا شما دچار انحراف شوید و دولت در رفع بیکاری و فقر و ایجاد اشتغال باز بماند.»
بیشتر بخوانید: مجلس در برابر وزیران پیشنهادی"هماهنگ‌شده" با خامنه‌ای
در نشست روز شنبه مجلس علاوه بر آخوندی و شریعتمداری درباره برنامه‌ها و سوابق دیگر گزینه‌های روحانی برای دولت دوازدهم از جمله عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر پیشنهادی کشور، عباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بیژن نامدارزنگنه وزیر پیشنهادی نفت نیز بحث و گفت‌وگو شد.
بر این اساس به نظر می‌رسد برنامه‌ی رأی‌گیری در مورد وزیران پیشنهادی رئیس جمهور همان‌گونه که سخنگوی هیئت رئیسه گفته تا ظهر یک‌شنبه انجام شود. قرار است حسن روحانی در جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس حضور پیدا کند.

وزیران پیشنهادی روحانی در یک نگاه

default

وزارت اطلاعات
محمود علوی گزینه پیشنهادی برای وزارت اطلاعات است. او در کابینه پیشین نیز این سمت را بر عهده داشت. او یکی از وزرایی بود که پیش از ارائه فهرست روحانی بسیار احتمال می‌رفت که همچنان در کابینه باقی بماند. علوی دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی دارد و چند دوره به عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است. او همچنین یکی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری است.

default

وزارت جهاد کشاورزی
محمود حجتی، ۶۲ ساله در دولت قبلی نیز در همین سمت فعالیت داشت. او دارای مدرک مهندسی عمران است. در دوره اول ریاست‌جمهوری خاتمی، محمود حجتی به عنوان وزیر راه و ترابری و در دوره دوم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در کابینه حضور داشت.

default

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عباس صالحی چنانچه رأی اعتماد مجلس را کسب کند، جانشین رضا صالحی امیری خواهد شد که در دولت یازدهم سمت وزارت فرهنگ را بر عهده داشت. صالحی در دولت پیشین روحانی معاون فرهنگی وزارت ارشاد بود. پس از استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد، او به طور موقت به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شد و تا زمانی که مجلس به صالحی امیری رأی اعتماد داد، در این سمت بود.

default

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
محمدجواد آذری جهرمی با ۳۶ سال سن جوان‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی است. او فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق قدرت است و به عنوان معاون وزیر ارتباطات در دولت پیشین فعالیت داشت. آذری جهرمی همچنین رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت است که یکی از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه به شمار می‌رود.

default

وزارت آموزش و پرورش
محمد بطحایی به جای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی پیشنهاد شده که در دولت قبل وزیر آموزش و پرورش بود. او سابقه فعالیت در این وزارتخانه و همچنین سازمان برنامه و بودجه را دارد. بطحایی دارای کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است و ۵۴ سال دارد.

default

وزارت امور خارجه
محمدجواد ظریف چهره‌ای شناخته‌شده در عرصه بین‌المللی که در دولت پیشین نیز عهده‌دار این وزارتخانه بود. ظریف نیز یکی از وزرایی بود که احتمال می‌رفت در دولت جدید نیز همچنان در سمت خود باقی بماند.

default

وزارت امور اقتصادی و دارایی
مسعود کرباسیان، ۶۱ ساله و گزینه پیشنهادی به جای علی طیب‌نیا. او دارای دکترای مدیریت بازرگانی است. در دولت پیشین کرباسیان معاونت وزیر اقتصاد و ریاست کل گمرک را بر عهده داشت.

default

وزارت ورزش و جوانان
مسعود سلطانی‌فر مجددا برای وزارتخانه ورزش و جوانان پیشنهاد شده است. او ۵۸ ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. سلطانی‌فر در ابتدای تشکیل دولت یازدهم به عنوان وزیر پیشنهادی همین وزارتخانه به مجلس نهم معرفی شد که مجلس به او رأی اعتماد نداد. در پی آن محمود گودرزی اداره این وزارتخانه را تا زمان استعفایش بر عهده داشت. پس از استعفای او، سلطانی‌فر مجددا به مجلس پیشنهاد شد که این بار رأی آورد.

default

وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی
حسن قاضی‌زاده هاشمی، پزشک متخصص چشم و وزیر بهداشت در دولت قبلی. او که صاحب یک بیمارستان خصوصی است در سال ۹۳ عمل چشم‌ میرحسین موسوی و یک سال بعد عمل چشم مهدی کروبی، رهبران در بند جنبش سبز را انجام داد.

default

وزارت دادگستری
علیرضا آوایی ۶۱ ساله گزینه پیشنهادی برای وزارت دادگستری است. او رئیس دفتر بازرسی ویژه حسن روحانی بوده و پیش‌تر سمت ریاست کل دادگستری استان تهران را بر عهده داشته است. برادر او، احمد آوایی در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده دزفول در مجلس فعالیت داشت. ۶ سال پیش اتحادیه اروپا علیرضا آوایی را به اتهام "نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی" در فهرست تحریم‌های خود جای داد.

default

وزارت نیرو
هدایت وزارت نیرو در دولت پیشین بر عهده حمید چیت‌چیان بود. در دولت دوازدهم حبیب‌الله بیطرف گزینه پیشنهادی روحانی برای این وزارتخانه است. او که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران دارد در دولت‌های هفتم و هشتم به عنوان وزیر نیرو فعالیت داشت. بیطرف از سال ۹۵ تا کنون معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت را برعهده دارد.

default

وزارت نفت
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت پیشین بار دیگر برای ادامه فعالیت در همین سمت به مجلس پیشنهاد شده است. او در سه دوره به عنوان وزیر نفت، در دو دوره به عنوان وزیر نیرو و در دو دوره دیگر به عنوان وزیر جهاد سازندگی سابقه کار داشته است. زنگنه ۶۵ سال دارد و مسن‌ترین نامِزد پیشنهادی در فهرست روحانی است.

default

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی
علی ربیعی در دولت قبلی نیز وزیر کار کابینه روحانی بود. آذرماه سال ۹۳ نمایندگان برای پرسش و پاسخ ربیعی را به مجلس دعوت کردند که او در نهایت توانست با پاسخ‌هایش نمایندگان را قانع کند. ربیعی سابقه عضویت در سپاه پاسداران را دارد.

default

وزارت راه و شهرسازی
گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه عباس آخوندی است که در دولت قبل هم همین سمت را عهده‌دار بود. در دوره پیشین او دو بار استیضاح شد که هر دو مرتبه استیضاح آخوندی رأی لازم در مجلس شورای اسلامی را نیاورد و او در سمتش باقی ماند. فروردین امسال در جریان خریداری هواپیماهای جدید توسط ایران، آخوندی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار میکروفون او را با عصبانیت از دستش گرفت که این موضوع در رسانه‌ها بازتاب یافت.

default

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
امیر سرتیپ امیر حاتمی به عنوان جانشین سردار حسین دهقان برای وزارت دفاع پیشنهاد شده است. او آبان‌ماه سال ۹۳ به عنوان جانشین وزیر دفاع منصوب شد. حاتمی پیش از آن جانشینی معاونت ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت.

default

وزارت صنعت، معدن و تجارت
محمد شریعتمداری گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه است که اگر رأی اعتماد بیاورد جانشین محمدرضا نعمت‌زاده خواهد شد. او که مدرک دکترای مدیریت دارد، معاون اجرایی روحانی در دولت یازدهم بود. شریعتمداری در دولت محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود. علی خامنه‌ای طی حکمی در سال ۸۵ شریعتمداری را عضو شورای راهبردی روابط خارجی کرد. او همچنین جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور است.

default

وزارت کشور
عبدالرضا رحمانی فضلی، جنجالی‌ترین چهره فهرست وزرای پیشنهادی روحانی است. او در دولت پیشین نیز وزیر کشور بود که عملکردش انتقادهای زیادی را برانگیخت. شماری از نمایندگان مجلس پیش‌تر هشدار داده‌اند که مجلس به او رأی اعتماد نخواهد داد. انتخاب مجدد رحمانی‌ فضلی و همچنین نبود هیچ وزیر پیشنهادی زن در فهرست، دو انتقاد عمده‌ای است که اصلاح‌طلبان متوجه روحانی کرده‌اند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.