اژه‌ای: در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی قرار شد حصر باقی بماند
سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی موضوع حصر سران معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مطرح و قرار شده حصر ادامه یابد.
غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت: "شنیده‌ام که این موضوع جزو دستور جلسه اخیر شورا نبوده، اما مطرح می‌شود؛ اما باز قرار می‌شود، حصر همچنان باقی بماند."
او تاکید کرده که مصوبه شش سال پیش شورای عالی امنیت ملی ایران همچنان برقرار است.
آقای اژه‌ای گفت: "مصوبه شماره ۵۴۴ [شورای عالی امنیت ملی] در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ تصویب و تصریح شد که وزارت اطلاعات زیر نظر قوه قضاییه موظف است این اقدامات را در مورد محصوران داشته باشد. مصوبه شورای عالی امنیت ملی قانونی و لازم‌الاجراست و هیچ کس حق مخالفت با آن را ندارد."
چند روز پیش محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران درباره موضوع حصر در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی به خبرنگاران گفته بود: "من در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشتم که مباحث خوب و دقیقی آنجا مطرح شد که البته جمع‌بندی آن را دبیر شورا گزارش خواهد کرد".
محمدتقی کروبی، فرزند آقای کروبی می‌گوید رویکرد سخنگوی دولت و سخنگوی قوه قضاییه درباره جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی، رویکردی "دوگانه" بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی علی شمخانی و رئیس این شورا، حسن روحانی، رئیس جمهور است. مطابق قوانین ایران، مصوبات این شورا برای لازم الاجرا شدن باید به تایید آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران برسد.
بحث بر سر ادامه یا رفع حصر بعد از اعتصاب غذای مهدی کروبی و شروط او بالا گرفته است. بسیاری از حامیان محصوران، از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، انتظار دارند که مانع ادامه حصر شش ساله آنان شود.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از شش سال است که در خانه زندان هستند
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از شش سال است که در خانه زندانی هستند

سخنگوی قوه قضاییه ایران، مخالفان ادامه حصر را به "جوسازی و فضاسازی" متهم کرده و گفته با این اقدام‌ها، مصوبه شورای عالی امنیت ملی باطل نمی‌شود و به گفته او "چه بسا در قضایای مشابه، فضاسازی کار را بدتر کرده است."
غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای درباره شرط آقای کروبی برای شکستن اعتصاب غذا در صورت خروج ماموران از محل، گفت: "اینها با شرط آقای کروبی از خانه خارج نشدند، بلکه یک درخواست بود که بررسی و موافقت شد و افراد چهارشنبه هفته قبل از خانه خارج شدند. تعهدی از خانواده ایشان گرفته شد که اگر در منزل اتفاقی پیش آمد، با خود شماست."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.