سفر روحانی و اردوغان به قزاقستان
رئیس جمهور ایران پیش از عزیمت به پایتخت قزاقستان اعلام کرد که در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی، موضوع مسلمانان میانمار نیز بررسی خواهد شد. رئیس جمهوری ترکیه هم در آستانه قراردادی ۵۹۰ میلیون دلاری با قزاقستان امضا کرد.
حسن روحانی روز شنبه (۱۹ شهریور/۹ سپتامبر) پیش از سفر دو روزه خود به قزاقستان در جمع خبرنگاران از سکوت سازمان‌های بین‌المللی درباره اوضاع مسلمانان روهینگیا در میانمار انتقاد کرد و گفت که در نشست آستانه این موضوع بررسی خواهد شد. او گفت: «امروز در میانمار یک فاجعه بزرگ انسانی و یک پاکسازی قومی و ایدئولوژیک در حال وقوع است و صدها هزار مسلمان در این منطقه آواره شده‌اند و دنیای اسلام نمی‌تواند در مقابل این اقدامات سکوت کند.»
حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری هم با اشاره به سفر دو روزه حسن روحانی به قزاقستان در توئیتر خود نوشت: «سفر روحانی به آستانه نه فقط برای همکاری‌های علمی و فنی میان کشورهای اسلامی، بلکه برای اتحاد امت برای کمک به مسلمانان میانمار هم هست.»
سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری روزهای شنبه و یکشنبه هجدهم و نوزدهم شهریور ماه نخستین اجلاس خود را به میزبانی قزاقستان در آستانه برگزار می‌کند.

قرارداد ۵۹۰ میلیون دلاری ترکیه با قزاقستان

Karte Länder wo Nowruzfest gefeiert werden grün PERS
ایران با قزاقستان از طریق خزر مرز آبی دارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم یک روز پیش از سفر روحانی به قزاقستان عزیمت کرد. اردوغان در دومین روز سفر سه روزه خودش، توافقنامه اقتصادی ۵۹۰ میلیون دلاری بین ترکیه و قزاقستان را امضا کرد.
بیشتر بخوانید: اولین سفر خارجی روحانی به قرقیزستان و دیدار با پوتین
دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری قزاقستان اطلاع داد که ۹ سند همکاری میان شرکت "قزاق اینوست" با بزرگ‌ترین شرکت‌های اقتصادی ترکیه به مبلغ ۵۹۰ میلیون دلار امضا شده است. ترکیه قرار است در تولید محصولات ساختمانی، ماشین آلات و صنایع شیمیایی به قزاقستان کمک کند.

مقایسه تبادلات تجاری ایران و ترکیه با قزاقستان
حجم تبادل تجاری ترکیه با قزاقستان حدود ۲ میلیارد دلار است و قرار است این مقدار به گفته مقامات دو کشور تا ۵ میلیارد دلار ارتقا یابد.
مناسبات اقتصادی ترکیه با قزاقستان را اگر با ایران و قزاقستان مقایسه کنیم، جمهوری اسلامی ایران به رغم داشتن مرز آبی با قزاقستان از طریق دریای خزر و همچنین ترانزیت کالا از طریق خط ریلی ایران، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه رشد زیادی نداشته است. حجم تبادلات تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۴ کم‌تر از یک میلیارد دلار بوده است. برخلاف ایران، ترکیه بدون داشتن هیچ‌گونه مرز با قزاقستان توانسته است در تبادلات تجاری موفق‌تر از ایران عمل کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.