علی اکبر ولایتی: مسعود بارزانی "دلال صهیونیست‌ها" است
با این که نتیجۀ قطعی همه پرسی استقلال کردستان عراق هنوز اعلام نشده، اما چند مقام پرنفوذ جمهوری اسلامی ایران از استقلال اقلیم کردستان و به ویژه از شخص مسعود بارزانی انتقاد کردند. به گفتۀ ولایتی بارزانی عامل اسرائیل برای تجزیۀ کشورهای اسلامی است.

روز سه شنبه ۴ مهر/٢۶ سپتامبر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورا که به دیدار نمایشگاه کتاب و عکس "دفاع مقدس" رفته بود گفت: "مایۀ تأسف است که هنوز با وجود آنکه ماجرای داعش در عراق تمام نشده، مسئله استقلال کردستان عراق مطرح شده است".

لاریجانی گفت: "سیاست خارجی ایران روشن است، ما از تجزیه عراق و سایر کشورهای منطقه به هیچ وجه حمایت نمی‌کنیم... شعبه - شعبه کردن منطقه، سیاست صهیونیستی است".

اما علی‌اکبر ولایتی با لحنی بسیار تندتر مسعود بارزانی را "دلال صهیونیست‌ها" نامید. مشاور آیت‌الله خامنه‌ای در أمور بین‌الملل گفت: "آقای بارزانی متاسفانه از مدت‌ها پیش با صهیونیست‌ها متصل شده است، او از وضعیت فلسطین درس نگرفته... اما اتصال بارزانی به اسرائیلی‌ها آغاز سقوط سیاسی اوست". به گفتۀ ولایتی مسعود بازرانی عامل یا "دلال" اسرائیل برای "تجزیۀ کشورهای اسلامی است اما مسلمانان اجازه نخواهند داد اسرائیل دوم تشکیل شود".

مقامات اسرائیلی صریحاً از برگزاری همه پرسی در کردستان عراق و استقلال این منطقه طرفداری کرده‌اند.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی که با سفیر ترکیه در تهران دیدار داشت نیز با ابراز نگرانی از پیامدهای امنیتی ناشی از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق گفت: "جمهوری اسلامی ایران با هر اقدامی که منجر به تغییر مرزهای جغرافیایی و تجزیه کشورهای منطقه شود مخالف است". او سپس با اشاره به توقف پروازها بین ایرن و شهرهای اربیل و سلیمانیه گفت: "امیدوارم مسولان اقلیم پیام لازم را از انسداد مرزهای هوایی ایران با منطقۀ کردستان که به درخواست دولت مرکزی بغداد انجام شده به خوبی دریافت کرده باشند".

این در حالی است که ایران مشغول انجام رزمایش‌هایی در غرب کشور نیز هست. معاون عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا خبر داد که این قرارگاه برای پوشش رزمایش و تمریناتی که جریان دارد "به اعزام تجهیزات موشکی جدید برای تقویت دفاع هوایی در منطقه غرب اقدام کرده است".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.