اعلام جرم دادستان تهران علیه مدیر روسی‌ تلگرام
دادستان تهران با ایراد اتهام‌هایی نظیر تسهیل فعالیت‌های مجرمانه به شبکه تلگرام، علیه مدیر این شبکه اعلام جرم کرد. او می‌گوید این که مدیر این شبکه خود را تابع قوانین ایران نمی‌داند مانع رسیدگی به این اعلام جرم نمی‌شود.
عباس جعفری دولت‌آبادی در تازه‌ترین نشست شورای معاونان دادستانی تهران (سه‌شنبه ۴ مهر/ ۲۶ سپتامبر) شبکه پیام‌رسان تلگرام را به "ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش" متهم کرد و گفت این شبکه "به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته" تبدیل شده است.
دادستان تهران همچنین شبکه تلگرام را متهم کرد که "ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر" را ترویج و تسهیل می‌کند. او بر این اساس علیه مدیر تلگرام، پاول دوروف، اعلام جرم کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نشست روز سه‌شنبه با "موضوع نقش فن‌آوری اطلاعات در تسریع رسیدگی‌های قضایی، با حضور معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فن‌آوری اطلاعات قوه قضائیه، معاونان دادستان، سرپرستان نواحی و رؤسای دوایر نظارت دادسرای تهران و قضات دادسراهای جرایم رایانه‌ای" برگزار شد.
جعفری دولت‌آبادی می‌گوید این که شبکه تلگرام "خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند" مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود و این پرونده برای پیگیری به بخش امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.

درخواست کنترل بیشتر فضای مجازی
دادستان تهران در بخش دیگری از سخنانش از ضابطان حوزه فضای مجازی خواست در کنترل این فضا از بعد اخلاقی فعال شوند و گفت: «اکنون برخی خانواده‌ها از دسترسی فرزندان به فضای مجازی و تهدیدهای اخلاقی موجود در این فضا اظهار نگرانی می‌کنند. لذا کنترل فضای مجازی توسط پلیس این نگرانی‌ را کاهش خواهد داد.»
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پاول دوروف در یک پیام توئیتری نوشت که از شنیدن خبر اعلام جرم و اتهام‌های دادستان تهران شوکه شده زیرا شبکه تلگرام به شکل فعال و روزانه کانال‌های با مضامین پورنوگرافی و تروریستی در ایران را فیلتر می‌کند.
ابتدای سال جاری خورشیدی نیز امکان تماس صوتی در شبکه تلگرام چند روز پس از برقراری با حکم دستگاه قضایی قطع شد.
در ماده ۲۶ منشور حقوق شهروندی که دولت یازدهم تدوین کرده تصریح شده که شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جست و جو، دریافت و منتشر کنند.
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، دخالت دستگاه قضایی در فیلتر کردن تماس صوتی شبکه تلگرام را غیر قابل توجیه خوانده و خواستار پاسخگویی مسئولان قوه قضائیه درباره این اقدام شده بود.
گفته می‌شود تصمیم دستگاه قضایی برای جلوگیری از فعالیت تماس صوتی شبکه تلگرام در پی فشار سازمان اطلاعات سپاه گرفته شده است. در حالی که دولت حسن روحانی بر آزادی فعالیت شهروندان در شبکه‌های مجازی تاکید می‌کند برخی نهادها و مراکز قدرت با این کار مخالفت می‌کنند.

تاکید تلگرام بر حفظ حریم خصوصی کاربران
از مدتها قبل نهاد اطلاعاتی سپاه پاسداران و دستگاه قضایی ایران خواستار انتقال سرورهای شبکه تلگرام به داخل ایران هستند تا از این طریق امکان کنترل و نظارت موثرتر بر فعالیت کاربران افزایش یابد. ظاهرا هدف از این اقدام ذخیره اطلاعات کاربران و دسترسی به آن است.
چندی پیش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدعی شد که شبکه تلگرام با انتقال سرورهای خود به ایران موافقت کرده که مدیرعامل این شبکه بلافاصله این خبر را "کاملا پوچ" خواند.
پاول دوروف بارها تاکید کرده که سیاست اصلی تلگرام حفظ حریم خصوصی کاربراناست و این شبکه حتا اگر مانند چین مجبور به پذیرش فیلترینگ و بسته شدن هم باشد حاضر به پذیرش درخواست مقام‌های محلی در این حوزه نمی‌شود.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.