دو فروند هواپیمای ملخ دار"ATR" وارد تهران شد
٢ فروند هواپیمای ملخ‌دار "ATR72" سری 600 فرانسه، روز پنجشنبه ۶ مهر/ ٢٨ سپتامبر در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست. با ورود این ٢ فروند هواپیما، هشتمین و نهمین هواپیمای برجامی وارد کشور می‌شود. این ٢ هواپیما در چهار چوب قرارداد خرید ٢٠٠ فروند هواپیما توسط "ایران‌ایر" با شرکت‌های "ایرباس"، "بوئینگ" و "ATR"، وارد ایران می شوند. پیش‌تر ٣ فروند هواپیمای ایرباس و ٤ فروند هواپیمای "ATR72" سری 600، وارد کشور شده است؛ این نوع هواپیماها، پروازهای عملیاتی خود را در مسیرهای داخلی "ایران‌ایر" در مسیرهای کوتاه‌‌برد آغاز می‌کند.

"فرزانه شرفبافی" مدیر عامل ایران‌ایر، روز پنجشنبه در مراسم ورود ٢ فروند هواپیمای "ATR72" سری 600 فرانسه، در فرودگاه مهرآباد تهران در نشست خبری گفت که طبق برنامه از پیش تعیین شده هواپیماهای "ATR" قابل بهره برداری سریع هستند و منابع مالی خرید این هواپیماها از فاینانس‌ها و منابع داخلی تأمین می شود.
وی در خصوص تأمین منابع هواپیماهای "ایرباس" و "بوئینگ" گفت: در تأمین منابع مالی این هواپیماها از فاینانس‌های خارجی استفاده می کنیم و مذاکراتی با کشورها داشتیم و در حال بررسی روش‌های تأمین مالی آنها هستیم.

در همین حال، مدیر فروش شرکت "ATR" در خاورمیانه، در نشست خبری ورود ٢ فروند هواپیمای "ATR" در فرودگاه مهرآباد گفت: امیدوار است که شاهد عملیاتی پروازی هواپیمای "ATR" در ایران باشد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا با خروج آمریکا از برجام، تعهدات شما در قبال قرارداد با "ایران‌ایر" ادامه پیدا می کند، گفت: ما از ابتدا با چالش مجوز "افک" (دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا)، مواجه بودیم و مطمئن هستیم که پارامترهای شفاف وجود دارد و می‌دانیم چطور بر اساس این پارامترها حرکت کنیم.
وی گفت که در برجام موارد شفاف و روشنی درباره مجوزهای "افک" وجود دارد، در حال حاضر ریسک در این قرارداد وجود دارد اما اطمینان داریم تا حد ممکن بتوانیم تحویل هواپیماها را ادامه دهیم.
مدیر فروش شرکت "ATR" در خاورمیانه تأکید کرد: مجوز "افک" برای فروش هواپیمایی "ATR" در ایران تا سال ٢٠۱٨ اعتبار دارد؛ بنابراین ما تا سال دیگر فرصت داریم تا ٢٠ فروند هواپیما را به صورت کامل تحویل دهیم.

در پی توافق برجام و لغو تحریم ها قرارداد خرید ٢٠ فروند هواپیمای "ATR72" سری 600، بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" و شرکت ایتالیایی- فرانسوی "ATR" به امضا رسید

نخستین هواپیمای "ATR72-600" در سال ٢٠۱٠ تحویل مشتری شد و این هواپیما منطبق با آخرین تکنولوژی و جدیدترین سیستم‌های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان هم اکنون در حال پرواز است.

مدل سفارشی "ایران‌ایر"، قادر است ٧٠ نفر مسافر را تا مسافت ۱۵٢٨ کیلومتر جابجا کند و به خاطر استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته، هزینه‌های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.
این هواپیما قادر است در تمام شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

این مدل و مدل‌های قبلی، سالیان زیادی است که در کشورهای مختلف دنیا از آمریکا و قلب اروپا تا خاوردور مورد استفاده شرکت های مختلف هوایی قرار گرفته و "ایران‌ایر" در تلاش است بخشی از ناوگان کوتاه‌برد خود را با این هواپیماها نوسازی کند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.